Reklama

InfoSecurity24.pl | Bezpieczeństwo wewnętrzne i służby mundurowe

Małopolska policja z systemem analiz wideo Comarch [Defence24.pl TV]

Fot. Comarch.
Fot. Comarch.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie zakupiła od spółki Comarch Polska oprogramowanie pozwalające na przyspieszoną analizę materiału monitoringu wideo. „Oprogramowanie Comarch Skracanie Wideo pozwala na szybkie przygotowanie skróconego materiału wideo, co z kolei znacząco ułatwia i przyspiesza pracę funkcjonariuszy” – mówi w rozmowie z Defence24.pl Tomasz Poręba, dyrektor konsultingu bezpieczeństwa Public Safety & Security, Comarch. 

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wykorzystują oprogramowanie Comarch, przeznaczone do analizy wideo. Jest ono częścią platformy bezpieczeństwa, rozwijanej przez spółkę. Pozwala na wyróżnienie z długotrwałego materiału wideo fragmentów, obrazujących zdarzenia istotne z punktu widzenia obserwujących je osób.

W praktyce oprogramowanie pozwala na wyróżnienie nawet kilku minut interesującego nagrania, z oryginalnego materiału trwającego kilkanaście godzin. Po ustawieniu parametrów analizy nagrania jest ono dostępne bezpośrednio dla analityków, badających materiał wideo, za pomocą jednego kliknięcia myszy

Tomasz Poręba, dyrektor konsultingu bezpieczeństwa Public Safety & Security, Comarch

Oprogramowanie, wykorzystując analityki wideo post factum (realizowane niezależnie od kamer, z których pochodzą nagrania), filtruje nagranie pod względem kierunku ruchu, prędkości, kolorów oraz wielkości poszczególnych obiektów.

Ponadto, istnieje możliwość wskazania określonego miejsca/obszaru w kadrze, którego dotyczy analiza. Przykładowo, narzędzie pozwala na uzyskanie wyłącznie obrazu odcinka drogi wraz pojazdami, z pominięciem osób poruszających się po chodniku. Aby przyspieszyć analizę, skrócony materiał prezentuje wiele obiektów jednocześnie z przypisanym rzeczywistym czasem wystąpienia. Po wytypowaniu interesującego obiektu, jednym kliknięciem myszy analityk przenosi się do właściwego momentu w nagraniu oryginalnym. "To wszystko umożliwia przyspieszenie przygotowania i zabezpieczenia materiału dowodowego, który może zostać wykorzystany przez policjantów w dalszej pracy operacyjnej lub przed sądem" – zaznacza Tomasz Poręba.

Przedstawiciele spółki mają nadzieję, że w następstwie wdrożenia go do służby w małopolskiej policji na zakup systemu zdecydują się też inne jednostki policji, czy na przykład Straży Granicznej.

Oprogramowanie jest gotowym produktem, którego wdrożenie u klienta nie wymaga integracji z istniejącymi systemami monitoringu CCTV, a jednocześnie stanowi ich istotne uzupełnienie. Dzięki temu możliwe jest łatwe i szybkie wykorzystanie u wielu klientów niezależnie od obszaru działalności. W najbliższym czasie planujemy dodatkowo uruchomienie usługi skracania wideo w chmurze, co może stanowić ciekawą alternatywę dla mniejszych klientów

Tomasz Poręba, dyrektor konsultingu bezpieczeństwa Public Safety & Security, Comarch

Oprogramowanie jest proponowane nie tylko formacjom mundurowym, ale też służbom ochrony obiektów przemysłowych (w tym stanowiących elementy infrastruktury krytycznej, jak choćby z sektora energetycznego), czy nawet zarządcom parkingów i obiektów handlowych. Może, bowiem być wykorzystywane nie tylko do celów stricte związanych z bezpieczeństwem, ale także np. do wsparcia przygotowania badań ruchu drogowego.

Comarch prowadzi też inne prace badawczo-rozwojowe w obszarze analiz wideo, obejmujące na przykład opracowanie systemu rozpoznawania twarzy, który znajduje szerokie zastosowanie w bezpieczeństwie oraz innych obszarach.

Reklama

Komentarze

    Reklama