Łukaszenka: służby USA przygotowywały na mnie zamach

18 kwietnia 2021, 09:30
Łukaszenka
Fot. president.gov.by

Alaksandr Łukaszenka o wykryciu rzekomych planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi miały stać amerykańskie służby specjalne i białoruscy opozycjoniści, poinformował w sobotę.  Z kolei rosyjskie służby przekazały, że doszło do zatrzymania "spiskowców", którzy zamierzali "wyeliminować" Łukaszenkę.

"Wykryliśmy działania – ewidentnie - zagranicznych służb specjalnych, najwyraźniej CIA, FBI, nie wiem, kto z Amerykanów nad tym pracował. Wykryliśmy, że chcieli pojawić się w Mińsku i zorganizować zamach na prezydenta i (jego) dzieci" – powiedział w sobotę Łukaszenka. Według niego w organizację zamachu mieli być zaangażowani opozycyjny politolog Alaksandr Fiaduta i lider Białoruskiego Frontu Ludowego Ryhor Kastusiou, a także amerykański prawnik białoruskiego pochodzenia Juraś Ziankowicz (ma podwójne obywatelstwo).

Wcześniej białoruskie media informowały, że obaj mężczyźni prawdopodobnie zostali zatrzymani w Moskwie. Obecnie znajdują się w areszcie KGB w Mińsku. Łukaszenka oświadczył, że w zatrzymaniu mężczyzn pomogły rosyjskie służby. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w tym samym czasie wydała komunikat, w którym twierdzi, że zatrzymała Ziankowicza i Fiadutę, którzy planowali zamach na Łukaszenkę i przewrót wojskowy na Białorusi.

FSB poinformowała o wspólnej z Komitetem Bezpieczeństwa Białorusi operacji specjalnej, w ramach której wykryto, że prawnik Ziankowicz i politolog Fiaduta "planowali przewrót wojskowy według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem miejscowych (białoruskich – PAP) i ukraińskich nacjonalistów". "(Planowali oni – przyp. red.) również fizyczną eliminację Alaksandra Łukaszenki" – podaje komunikat FSB, cytowany przez agencję TASS.

Według tego komunikatu Ziankowicz przybył do Moskwy "po konsultacjach w USA i w Polsce w celu spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Białorusi, by przekonać ich do udziału w przewrocie". "Spiskowcy zostali zatrzymani przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i przekazani partnerom białoruskim" – podano. FSB twierdzi, że zamach miał być przeprowadzony 9 maja, gdy obchodzony jest Dzień Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Białoruska telewizja ONT wyemitowała materiał, w którym o operacji specjalnej zatrzymania osób planujących zamach mówi szef KGB Iwan Cierciel. "W jej rezultacie udokumentowano na wszystkich etapach i udaremniono działalność zorganizowanej grupy o charakterze terrorystycznym" – oświadczył Cierciel. Jej celem, powiedział, miał być "zbrojny bunt" i "fizyczna eliminacja prezydenta i członków jego rodziny". 

W reportażu pokazano kadry operacyjne z zatrzymania w Moskwie Fiaduty i Ziankowicza, a także nagrania z konferencji zoom oraz spotkania w restauracji, podczas których ich uczestnicy rozmawiali o możliwych scenariuszach przejęcia władzy. Według telewizji plan "spiskowców" miał kryptonim "Tiszina" (Cisza). Cierciel powiedział, że finalny etap operacji, czyli zatrzymanie zaplanowano wspólnie z Rosjanami, gdy służby otrzymały informację, iż "Ziankowicz zamierzał przyjechać do Moskwy z USA przez terytorium Polski, by spotkać się z osobami, z którymi współdziałał". Cierciel nie wskazał, z jakich artykułów wszczęto postępowanie. Portal TUT.by, powołując się na FSB, twierdzi, że chodzi o art. 357 KK Białorusi - spisek lub inne działania w celu przejęcia władzy. Ten artykuł przewiduje karę od ośmiu lat więzienia do kary śmierci.

Autorzy reportażu w telewizji ONT podają inną datę planowanego zamachu niż rosyjska FSB – czerwiec lub lipiec br.

Wcześniej w sobotę Łukaszenka zapowiedział, że zamierza wkrótce, najprawdopodobniej w postaci dekretu, podjąć "jedną z najbardziej pryncypialnych decyzji w ciągu ćwierćwiecza prezydentury". Polityk nie uściślił, czego ma dotyczyć ta decyzja.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Andrettoni
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 03:56

Ciekawe kiedy zaczną łapać polskich "szpiegów i dywersantów".

Kajak
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 00:09

Przecież FBI to policja federalna. Chyba celowo to Łukasz powiedział, by dać znać, że wie, że to dęta hucpa ten rzekomy zamach. Pytanie czy chce i da rade zmienić kurs, czy jest marionetką. To akurat wyszło na Ukrainie. Zainstalowana marionetka wbrew narodowi zniszczyła jednak kurs na zachód i zlikwidowała armię swoją. Czy Łukasz jest taki sam? Może mu wystarczy dofinansowana satrapia? Może jest w potrzasku? Generalnie Białorusini stoją kulturalnie i mentalnie wyżej od Ukraińców i jeszcze lepiej się integrują z Polakami. To już wiemy z życia. Pandemiczna odporność Łukasza jest godna podziwu. Takie małe jak Litwa, Łotwa, Estonia prowadza własną niezależną politykę. Słowacja też. Czy poziom życia tam jest gorszy od Białorusi? Swoja drogą, to żadna przyjemność i żaden realny zysk mieć niewolnika; lepiej wolnego przyjaciela. Tyran tez ma coś do stracenia, kalkuluje jak każdy deliktowiec. Trzeba tylko na chytrość bogaczy zerkać z ostrożnością. Trzeba się uczyć na sąsiadach, a tej wiedzy jest już sporo.

Gruszwik
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 08:33

Rosja tak nie myśli. Dzięki marionetce mogą wsadzić tam więcej swoich agentów i dalej przejmować gospodarkę grabiąc ich ile się da.

Dropik
niedziela, 18 kwietnia 2021, 22:43

Skoro tak mówi do znaczy, że za chwilę możemy mieć nowy kawałek górnicy polsko-rosyjskiej niestety.nastepca baćki będzie już tylko ruskim namietnikie. Te manewry wokół ukrainymaga być zasłoną dymna przed samą jak Białorusi.

xyz
niedziela, 18 kwietnia 2021, 18:08

A ja w to wierzę !

Janusz bez biznesu
środa, 21 kwietnia 2021, 12:57

I w komary co mają 3 metry również wierzysz, jak i w to że woda święcona jest w stanie powstrzymać armię ze wschodu. Tak tak więcej kapelanów i kropideł....

Towarzysz Polak
niedziela, 18 kwietnia 2021, 22:51

Pewnie w smoki i babajagi też.

Smiechow
niedziela, 18 kwietnia 2021, 17:54

Po co te "rzekome plany " skoro upubliczniony został filmik, gdzie widzimy i słyszymy jak obywatel o podwójnym obywatelstwie USA i Białorusi ,przekazuje reszcie spiskowców punkt po punkcie dokładne instrukcje zabójstwa Łukaszenki i przejęcia władzy ? Są fotografie spiskowców wraz z imionami i nazwiskami, omówione ich trasy 'przemarszu" itd ,itd.. Amerykańskie służby nie popisały się ,niestety :)

Wolodia
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 08:36

Człowieku... już Łukaszenka publikował filmy, z których wszyscy mieli ubaw. Kolejny aktor, żeby pokazać, dlaczego oddaje kraj Putinowi. Dopiero był spisek Rosji i wagnerowcy, a teraz spisek zachodu. Z tym, że wagnerowcy rzeczywiście tam byli.

Towarzysz Polak
niedziela, 18 kwietnia 2021, 22:52

Równie dobrze Polska czy inny dowolny kraj może znaleźć jakiegoś swojego obywatela z podwójnym paszportem i za pieniążki przekonać go by powiedział dowolną rzecz.

Tweets InfoSecurity24