Szwedzkie Gripeny bombardują pożar

26 lipca 2018, 15:24
Zrzut ekranu 2018-07-26 o 15.04.27
fot. forsvarsmakten.se
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Strażacy z całej Europy walczą w Szwecji z pożarami lasów. Jak informują szwedzkie władze, sytuacja wciąż jest niebezpieczna, a walka z rozprzestrzeniającym się żywiołem niezwykle trudna. Tak ogromne pożary lasów wymagają od władz i strażaków stosowania często niekonwencjonalnych metod działania, szczególnie w trudnodostępnych miejscach. Jak poinformował szwedzki resort obrony, do gaszenia pożaru na terenie poligonu w Alvdalen użyto bomb GBU-49 Paveway, zrzuconych przez myśliwiec JAS Gripen 39.

Ekipy ratunkowe w Alvdalen, po przeanalizowaniu różnych dostępnych metod działania, zdecydowały się na zbombardowanie miejsc w których rozprzestrzeniał się ogień. Taka decyzja związana była głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa samym ratownikom.

Obawiano się bowiem, że z powodu wysokiej temperatury niewybuchy, które znajdują się na terenie poligonu, mogą eksplodować i ranić próbujących ugasić pożar strażaków. Liczono, że po zrzuceniu bomby, eksplozja zdusi ogień, i tym samym „ugasi” pożar. Jak powiedział dowódca strażaków z Alvdalen, Johan Szymański, ze wstępnych ocen wynika, że akcja przyniosła spodziewany efekt.

Niewiadomo czy planowane jest użycie bomb w gaszeniu innych terenów objętych pożarami. Szwedzkie ministerstwo obrony w komunikacie przypomniało że, w przeszłości wojsko używało do gaszenia mniejszych pożarów na poligonach na przykład artylerii. Trudno jednak wyobrazić sobie zastosowanie takiego rozwiązania w pobliżu zurbanizowanych terenów. Jak się wydaje, ten sam problem może dotyczyć zastosowania „gaśniczych nalotów bombowych”. 

Przypomnijmy, z pożarami lasów w Szwecji walczy obecnie tysiące strażaków, w tym 140 z Polski. Oprócz Polaków, na apel Szwecji odpowiedzieli m.in. Włosi, Francuzi oraz Norwegowie, którzy dyslokowali w rejon gaszenia pożarów specjalne samoloty gaśnicze oraz śmigłowce. Polska wysłała do walki z pożarami 140 strażaków i 44 samochody ratowniczo-gaśnicze. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, pożar objął 30 000 ha lasów.

forsvarsmakten.se/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Gerald z Rivi
sobota, 28 lipca 2018, 00:13

patent nie zły ciekawe jak na duży pożar by zadziałała MOAB

mobilis in mobili
piątek, 27 lipca 2018, 01:33

Żeby żywioł opanować,czasem trzeba zbombardować... Tu się przypomina epizod z historii amerykańskiego lotnictwa kiedy samoloty należące do 23 eskadry bombowej USAAC (baza Oahu) zbombardowały pole lawowe wulkanu Mauna Loa aby uratować przed zniszczeniem miasto Hilo.Ten niezwykły eksperyment miał miejsce w 1935 i faktycznie dzień potem lawa przestała płynąć.Uważano że wybuchy bomb zamknęły tzw.kanał lawowy (typowa formacja geologiczna dla erupcji wulkanicznych typu \"hawajskiego\") ale sprawa do dziś jest przedmiotem dyskusji.W każdym razie godłem 23 eskadry i jej sukcesorów został wulkan okładany bombami... W latach 60-tych rozważano natomiast niszczenie tornad za pomocą... głowic nuklearnych a konkretnie zmodyfikowanych rakiet pow-pow GENIE. Musiałoby to być oczywiście ogromne tornado trwające godziny i przemieszczające się po stałej trasie-takie jak słynne \"tri-state Tornado\" z marca 1925 roku.Tego pomysłu nigdy nie wprowadzono w życie w obawie o skutki uboczne dla ludności cywilnej.

TS
czwartek, 26 lipca 2018, 22:21

Środek gaśniczy w GBU i podobnych- będzie hit rynkowy dla producenta + skokowy wzrost akceptacji społecznej takich i innych wydatków na wojsko