Rozporządzenia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Mundurowe podwyżki do wypłaty

6 kwietnia 2020, 16:22
pieniądze, fot. pixabay.com
Fot. Pixabay

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy służb MSWiA. Pakiet dokumentów dotyczących Policji, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej, jest ostatnim ogniwem w procesie wypłaty mundurowych podwyżek. Formalnie formacje MSWiA posiadają już komplet podstaw prawnych by podwyżki zrealizować. Wszystko wskazuje więc na to, że – zgodnie z zapowiedziami – podwyżki trafią do funkcjonariuszy najpóźniej do 10 kwietnia.

Po kilku miesiącach rozmów, ustalania struktury oraz ostatecznego podziału podwyżek, te w najbliższych dniach trafią na mundurowe konta. Po publikacji w Dzienniku Ustaw czterech rozporządzeń szefa MSWiA dotyczących: uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, w porządku prawnym obowiązują już wszystkie przepisy niezbędne do rozpoczęcia wypłat, wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 roku. 

Pytanie, jakie stawiają sobie dziś funkcjonariusze dotyczy tego, kiedy fizycznie ich formacje podwyżki wypłacą. Po pierwsze wydaje się, że termin 10 kwietnia jest datą prawnie realną, a biorąc pod uwagę, że wprost o wypłatach do 10 kwietnia miał wprost mówić wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jej przekroczenie jest mało prawdopodobne. Po drugie, za datą nie późniejszą niż 10 kwietnia przemawiają też pewne elementy formalne. Akty prawne – przed pojawieniem w Dzienniku Ustaw – czasem chwilę oczekują na publikację. Wykaz aktów oczekujących na ogłoszenie, dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wskazuje zarówno datę wpływu dokumentu, jak i najpóźniejszą datę jego ogłoszenia. A ta, w przypadku trzech rozporządzeń wskazana została na 9 kwietnia. Biorąc więc pod uwagę, że rozporządzenia wchodzą w życie dzień po ich ogłoszeniu, założono, że obowiązywać będą one najpóźniej właśnie od 10 kwietnia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku policji, gdzie najpóźniejszą datę ogłoszenia określono na 6 kwietnia. Zakładano więc, że rozporządzenie powinno zacząć obowiązywać najpóźniej od 7 kwietnia. Ostatecznie rozporządzenia związane z uposażeniami funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, w Dzienniku Ustaw pojawiły się już wieczorem w piątek 3 kwietnia. Na publikację dokumentu dotyczącego policjantów poczekać trzeba było do poniedziałku 6 kwietnia.  

Tegoroczne podwyżki, są wynikiem podpisanego w listopadzie 2018 roku porozumienia kończącego protest służb mundurowych. Jednocześnie, to ostatnia transza środków na jaką umówili się funkcjonariusze z rządem w 2018 roku. Może się okazać, że mundurowi na kolejne zwiększenie pensji będą musieli poczekać nieco dłużej niż pierwotnie zakładano. Wszystko przez epidemię koronawirusa oraz jej możliwe skutki gospodarcze, o których dziś mówią głośno już nie tylko ekonomiści ale i przedstawiciele rządu z premierem na czele. Rozmowy o kolejnych podwyżkach miały być toczone przy okazji konsultacji dotyczących programu rozwoju służb mundurowych wstępnie planowanego na lata 2021-2024, te jednak zostały jak na razie wstrzymane. Nie wiadomo więc ani kiedy MSWiA przedstawi projekt kolejnej ustawy modernizacyjnej, ani jakie środki resort będzie mógł przeznaczyć na podwyżki dla mundurowych.

Warto też przypomnieć, że służby podległe MSWiA to nie jedyne formacje mundurowe, które czekają na wypłatę podwyżek. Te od stycznia otrzymać mieli także funkcjonariusze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej. I o ile w przypadku SW wszystko jest już ustalone, a mundurowi czekają jedynie na podpisane i opublikowane rozporządzenia ministra sprawiedliwości, o tyle w KAS sytuacja nie jest taka prosta. Jak informowało InfoSecurity24.pl - powołując się na korespondencję skarbowych związkowców z resortem finansów - w "Służbie Celno-Skarbowej nie rozpoczął się nawet proces uzgodnień". 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Ok
środa, 8 kwietnia 2020, 00:09

Należy im się mimo wszystko.

dede
wtorek, 7 kwietnia 2020, 17:46

Problemem KASUu są związki zawodowe, które wcale nie reprezentują pracowników i f-uszy ale stoją przeciwnej stronie. W związku z powyższym zdarzają się takie kwiatki,że za "wyjątkową" działalność związkową ląduje się na wysokim ministerialnym stołku. Pracodawca ma tu bardzo duży wpływ na kształtowanie nagrodzeń gdyż praktycznie, on rozdaje kraty rozgrywając "związkowców" na zasadzie kija i marchewki.

Raz pitin
wtorek, 7 kwietnia 2020, 17:19

To nic to tylko państwo policyjne. Widać tu wyraźnie kto i co jest najważniejsze.

Takie tam
środa, 8 kwietnia 2020, 13:06

Zaciagnij się, czekają na Ciebie z otwartymi rekami

Zirytowany
środa, 8 kwietnia 2020, 08:48

Tak. Widać. Bo jak przyjdzie co do czego to gdzie szukasz pomocy.? Bez względu na porę, dzień czy noc święta wekendy deszcz mróz czy upał jeśli zaistnieje taka potrzeba to otrzymasz pomoc. Pomyśl zanim ocenisz.

Nikt
wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:23

A wyrazie problemów to Państwo ma liczyć na kogo ? Mundurowi pomogą i są bardzo ważni. Pozdrawiam.

Ktoś
środa, 8 kwietnia 2020, 12:28

Jakie problemy masz na myśli? Niesubordynacja w kwestii chodzenia do lasu? Nie oszukujmy się, "Władza" najnormalniej w świecie boi się ewentualnej psiej grypy. Strajk w obecnej sytuacji to czarny sen Kamińskiego i Płaszczaka. Nie chcą ryzykować.

Hess
środa, 8 kwietnia 2020, 15:42

Obyś nigdy nie musiał po nich dzwonić, bohaterze

Rico
wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:17

Bo górników rządzący zwyczajnie się boją.Przyjada do stolicy i zrobią zadymę.A nasze związki, brak słów.O podwyżkach media trąbią od wielu miesięcy a żadnej złotówki nie widać na kontach.

Piotr
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:33

Wszyscy tracą, a mundurowi 500+, a niby z jakiej racji ?

Rokokoko
środa, 8 kwietnia 2020, 11:02

Z takiej racji że powinni to dostać już w listopadzie 2018 a że się to przeciągnęło aż do teraz to trudno. Środki na podwyżki były zabezpieczone jeszcze przed epidemia. Poza tym każdy miał wybór w życiu i każdy mógł przyjść i służyć a nie teraz żółć wylewać.

Łukasz
środa, 8 kwietnia 2020, 10:43

Przyjdź do straży tez dostaniesz

Grzesiu
środa, 8 kwietnia 2020, 00:40

Ano narodowi trzeba zabrać,poto żeby pies miał

mar232
wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:34

zbrojne ramię rządzących

Stefan
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:48

Idź do wojska też dostaniesz jaki widzisz problem?

środa, 8 kwietnia 2020, 00:42

Latka