Rozporządzenia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Mundurowe podwyżki do wypłaty

6 kwietnia 2020, 16:22
pieniądze, fot. pixabay.com
Fot. Pixabay

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy służb MSWiA. Pakiet dokumentów dotyczących Policji, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej, jest ostatnim ogniwem w procesie wypłaty mundurowych podwyżek. Formalnie formacje MSWiA posiadają już komplet podstaw prawnych by podwyżki zrealizować. Wszystko wskazuje więc na to, że – zgodnie z zapowiedziami – podwyżki trafią do funkcjonariuszy najpóźniej do 10 kwietnia.

Po kilku miesiącach rozmów, ustalania struktury oraz ostatecznego podziału podwyżek, te w najbliższych dniach trafią na mundurowe konta. Po publikacji w Dzienniku Ustaw czterech rozporządzeń szefa MSWiA dotyczących: uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, w porządku prawnym obowiązują już wszystkie przepisy niezbędne do rozpoczęcia wypłat, wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 roku. 

Pytanie, jakie stawiają sobie dziś funkcjonariusze dotyczy tego, kiedy fizycznie ich formacje podwyżki wypłacą. Po pierwsze wydaje się, że termin 10 kwietnia jest datą prawnie realną, a biorąc pod uwagę, że wprost o wypłatach do 10 kwietnia miał wprost mówić wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jej przekroczenie jest mało prawdopodobne. Po drugie, za datą nie późniejszą niż 10 kwietnia przemawiają też pewne elementy formalne. Akty prawne – przed pojawieniem w Dzienniku Ustaw – czasem chwilę oczekują na publikację. Wykaz aktów oczekujących na ogłoszenie, dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wskazuje zarówno datę wpływu dokumentu, jak i najpóźniejszą datę jego ogłoszenia. A ta, w przypadku trzech rozporządzeń wskazana została na 9 kwietnia. Biorąc więc pod uwagę, że rozporządzenia wchodzą w życie dzień po ich ogłoszeniu, założono, że obowiązywać będą one najpóźniej właśnie od 10 kwietnia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku policji, gdzie najpóźniejszą datę ogłoszenia określono na 6 kwietnia. Zakładano więc, że rozporządzenie powinno zacząć obowiązywać najpóźniej od 7 kwietnia. Ostatecznie rozporządzenia związane z uposażeniami funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, w Dzienniku Ustaw pojawiły się już wieczorem w piątek 3 kwietnia. Na publikację dokumentu dotyczącego policjantów poczekać trzeba było do poniedziałku 6 kwietnia.  

Tegoroczne podwyżki, są wynikiem podpisanego w listopadzie 2018 roku porozumienia kończącego protest służb mundurowych. Jednocześnie, to ostatnia transza środków na jaką umówili się funkcjonariusze z rządem w 2018 roku. Może się okazać, że mundurowi na kolejne zwiększenie pensji będą musieli poczekać nieco dłużej niż pierwotnie zakładano. Wszystko przez epidemię koronawirusa oraz jej możliwe skutki gospodarcze, o których dziś mówią głośno już nie tylko ekonomiści ale i przedstawiciele rządu z premierem na czele. Rozmowy o kolejnych podwyżkach miały być toczone przy okazji konsultacji dotyczących programu rozwoju służb mundurowych wstępnie planowanego na lata 2021-2024, te jednak zostały jak na razie wstrzymane. Nie wiadomo więc ani kiedy MSWiA przedstawi projekt kolejnej ustawy modernizacyjnej, ani jakie środki resort będzie mógł przeznaczyć na podwyżki dla mundurowych.

Warto też przypomnieć, że służby podległe MSWiA to nie jedyne formacje mundurowe, które czekają na wypłatę podwyżek. Te od stycznia otrzymać mieli także funkcjonariusze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej. I o ile w przypadku SW wszystko jest już ustalone, a mundurowi czekają jedynie na podpisane i opublikowane rozporządzenia ministra sprawiedliwości, o tyle w KAS sytuacja nie jest taka prosta. Jak informowało InfoSecurity24.pl - powołując się na korespondencję skarbowych związkowców z resortem finansów - w "Służbie Celno-Skarbowej nie rozpoczął się nawet proces uzgodnień". 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Eb
czwartek, 9 kwietnia 2020, 19:00

Nam w firmach ucieli z 3600 brutto na 2600 a im podwyzszaja brawo

Reformator
czwartek, 9 kwietnia 2020, 23:26

A cieszysz się z tego, że Policjanci chodzą po ulicach, obrabiają interwencje i narażają swoje życie na ulicy? Jakbyś nie siedział w domu i się narażał to też dostałbyś podwyżkę. Dlatego jak Ci coś nie pasuje zapraszamy do Policji, wakatów dużo (ciekawe dlaczego).

J76
czwartek, 9 kwietnia 2020, 09:30

podwyżki za pieniądze podatników

czwartek, 9 kwietnia 2020, 11:59

Moze to ktos od ciebie tez siedzi

Gen. Jasio
środa, 8 kwietnia 2020, 15:17

Podwyżka z wyrównaniem wpłynęła :)

PeKa82
czwartek, 9 kwietnia 2020, 18:48

Zgadza się w SOPie też wpływy były.

czwartek, 9 kwietnia 2020, 12:28

Ile?

Gość
środa, 8 kwietnia 2020, 18:58

Mi nie

Doświadczony
środa, 8 kwietnia 2020, 10:41

Podwyżki dla służb mundurowych w okresie napięć społecznych? Jakoś znajomo, a zarazem groźnie brzmi szczególnie dla społeczeństwa stojącego u progu stanu wyjątkowego.

Maria
czwartek, 9 kwietnia 2020, 05:31

Racja

Rumcajs
środa, 8 kwietnia 2020, 17:47

Podwyżki w PAZDZIERNIKU podpisał prezydent

środa, 8 kwietnia 2020, 17:09

A co z podwyżką dla służby zdrowia

PeKa82
czwartek, 9 kwietnia 2020, 18:50

Będzie. Prądu i gazu. Poza tym służba zdrowia świętnie zarabia. Na dwóch etatach pielęgniarka dociąga do 6tys. To, że się narobi to jedno ale nie można być chciwym. Teraz czas na nauczycieli i to oni powinni teraz dostać podwyżkę.

Prawda
środa, 8 kwietnia 2020, 10:01

Trzeba było się uczyć i też iść do służby.

czwartek, 9 kwietnia 2020, 20:08

Uczyć warować

Tweets InfoSecurity24