MSWiA szuka sposobu na zatrzymanie w policji odchodzących funkcjonariuszy

7 listopada 2019, 16:34
1-329366
Fot. Lubuska Policja

W ministerstwie prowadzone są prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 25 lat służby i nabyli prawo do emerytury - poinformowało MSWiA.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, powołując się na policyjnych związkowców, że w przyszłym roku policję czeka rekordowa fala odejść ze służby. Gazeta informuje, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 r. może zrzucić mundur – wchodzą bowiem w pełną wysługę lat, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 proc. wynagrodzenia.

Jak napisała "Rz", chodzi m.in. o propozycję, by rząd dołożył do pensji policjantom z 25-letnim stażem 50 proc. hipotetycznej emerytury, aby zostali w służbie kolejne pięć lat.

To funkcjonariusze, którzy przychodzili do nowo tworzonej policji w latach 1990–1991. Pierwsza duża fala wniosków o odejście pojawi się na początku przyszłego roku i nie ma się co dziwić. Rząd mało robi, by ich zatrzymać.

Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów

MSWiA poinformowało dziś, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

Według ministerstwa, systematycznie podnoszone są uposażenia policjantów. "Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze dostali podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości po 655 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). Zabezpieczone zostały też środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Zgodnie z podpisanym 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną, reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy poszczególnych formacji resortu, od 1 lipca 2019 r. wprowadzono płatne w 100 proc. nadgodziny" - wylicza MSWiA.

Szef związku zawodowego policjantów Rafał Jankowski zaznaczył, że jest punkt porozumienia z 8 listopada, który dotyczy dodatku dla osób w wieku emerytalnym. "Naszym zdaniem ten projekt bardzo wybiórczo traktował część funkcjonariuszy. Chcielibyśmy, żeby to rozwiązanie było bardziej powszechne i żeby były czytelne kryteria określające, kto może z tego dodatku skorzystać. Na pewno nie wyrazimy pozytywnej opinii, jeżeli będzie mogła z tego skorzystać jakaś tylko wąska grupa funkcjonariuszy" - powiedział Jankowski.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że na początku roku w służbach mundurowych zawsze odnotowuje się więcej odejść na emeryturę. "W tym czasie nie przyjmujemy dużej liczby policjantów, gdyż szkoły policyjne są zapełnione kursantami przyjętymi w listopadzie i grudniu, gdy prowadzimy największy nabór. A więc przed nami jeszcze dwa duże nabory w tym roku" - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Rasel
piątek, 8 listopada 2019, 08:21

Po co zatrzymywać starych. Niech przyjmują dwa razy więcej nowych i po problemie. Jak zostaną starzy to w małych jednostkach zablokują drogi awansu na kolejne kilka lat, a nie zawsze stary jest lepszy od młodszych......

wtorek, 12 listopada 2019, 23:37

prawda

Sam
sobota, 9 listopada 2019, 05:44

Kiedy w końcu będzie odważny rząd i skończy te narzekania mundurowych na wszystko. Nie chce pracować w budżetówce to droga wolna a nie ciągle im źle i wiecznie mało tak jakby byli niezastąpieni.

Mjetek
piątek, 8 listopada 2019, 08:17

50%...ale przez rok. Wyjdzie po około 200 za miesiąc-podatek....to na rękę jakieś 180!!!! I tak przez 5 lat!!! Pomysł przedni.....nikt nie zostanie!!!! Już charujemy za kilka osób. Dajcie za te brakujące etaty. Zabagniony od dawna temat przez każdy Rząd na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Pracownik
piątek, 8 listopada 2019, 06:05

Zlikwidowac mozliwosc przejscia na emeryture po 25 latach i nie ma problemu kazda osoba w oboketnie jakim zawodzie nawet minuty by sie niezastanawiala nad przejsciem na emeryture gdyby miala takie przywileje chore to jest i tyle

Marcin
piątek, 8 listopada 2019, 23:52

Trzeba było wstąpić w szeregi Policji

Ciastek
piątek, 8 listopada 2019, 00:59

Ciekawe. Ludzi brakuje a on twierdzi że dwa duże nabory,, ciekawe kogo chyba przyszłych oficerów. Na szczęście mnie już ten cyrk nie dotyczy. Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych emerytów.

niedziela, 10 listopada 2019, 17:15

z WOTu mają werbować

policmajster
piątek, 8 listopada 2019, 00:27

wapno musi odejść i koniec, takie są prawa biologii. ciągle nie mogę pojąc dlaczego na silę chcą zatrzymywać starców a jednocześnie robią wszystko żeby nikt młody o zdrowych zmysłach nie wstąpił do tej formacji?!

Tweets InfoSecurity24