Reklama

Minister zapowiada finansową motywację dla "doświadczonych funkcjonariuszy"

4 grudnia 2019, 16:39
Spotkanie mswia, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

"(...) minister Mariusz Kamiński wraz wiceministrem Maciejem Wąsikiem spotkali się z przedstawicielami z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ <<Solidarność>>" - poinformowało MSWiA. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie związane m.in. z wprowadzeniem dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Pierwszy dodatek miałby trafić na konta funkcjonariuszy z 25-letnim stażem służby. 

Tematem spotkania była między innymi realizacja postulatów zawartych w porozumieniu podpisanym 8 listopada 2018 roku pomiędzy MSWiA a stroną społeczną. Zgodnie z nim, MSWiA zobowiązało się wprowadzić rozwiązanie, które zachęci doświadczonych funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. Minister Kamiński zapowiedział wprowadzenie świadczenia motywującego, które umożliwi przyznawanie dodatkowych środków pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dla mundurowych, jak zapewnia resort, przewidziane są dodatki: pierwszy po 25 latach służby, a drugi po 28,5 latach służby.

Minister Mariusz Kamiński w czasie spotkania poinformował też o podniesieniu norm wyżywienia oraz związanych z nimi równoważników pieniężnych w zamian za wyżywienie. Ich wysokość po zmianach wyniesie obecnie 12 zł. W tym zakresie rozpoczęte zostaną niezbędne prace legislacyjne.

Szef MSWiA zapowiedział, że wprowadzane będą też zmiany związane z ochroną prawną funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o podniesienie kar za czynną napaść, naruszenie nietykalności lub znieważanie funkcjonariusza.

"Omówione zostały też bieżące zagadnienia związane z kwestiami legislacyjnymi i finansowymi" - informuje resort. Strona związkowa, po raz kolejny, podkreśliła konieczność rozwiązania kwestii związanej z artykułem 15a ustawy emerytalnej. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze grudniu tego roku, podczas którego przedstawione zostaną propozycje. Przypomnijmy, że zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem, MSWiA zobowiązało się rozwiązać tę kwestię do końca 2019 roku.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
DP
czwartek, 5 grudnia 2019, 00:33

Właśnie co z tymi co mają 15 lat, przecież każdy wie że większość w ZZP Ti ludzie co mają ponad 20 lat i więcej bo młodszych to że świecą szukać a reszta to dyzurni i przełożeni!!! A nas pracujących na pierwszej Lini ma się w nie powiem gdzie, jeszcze trochę to większość odejdzie przed 15 i po 15 bo co ich tu zatrzyma????????????

Xx
środa, 4 grudnia 2019, 23:40

Co z policjantami z 15letnim stażem, oni nie są doświadczeni? Gdzie motywacja dla tych policjantów, no chyba że brak awansu, rozwoju. Dodatki dostaną jak zwykle wieloletni kierownicy, funkcyjni a zwykły robol policyjny fige.

młody duchem
środa, 4 grudnia 2019, 23:03

to nie uratuję sytuacji jaka panuje w służbach, tylko kasa i to duża dla młodych i tych co osiągnęli 15(aby zostali) a nie 25 latków, ci po 25 lat automatycznie wyganiać na emeryturę , trzeba inwestować w młodych

hura....
środa, 4 grudnia 2019, 22:52

czyli ci co mają 25 lat - niech dostają (jaki to procent-mały ), cała reszta odejdzie po 15 latach bo na nich się przyoszczędziło już od paru lat( sprawni chętnie dorobią w cywilu), młodzi odejdą po szybkim rekonesansie jak to marnie wszystko wygląda a 25 lat w tym kieracie jest nieosiągalne. Zwracając uwagę ze ci co odsłużyli 15lat mają tyle samo co ci co zaczęli karierę jest dla nich naprawdę motywujące i pokazuję jak będzie wyglądała ich droga . Czyli upadek murowany i szybko nastąpi

Olo
środa, 4 grudnia 2019, 22:16

A co z tymi co mają od 15 do 25 lat służby? Brak możliwości awansu, brak dodatków, brak motywacji. A dlaczego? Bo ci co mają 25 i więcej lat do doświadczeni przełożeni średniego szczebla. Doświadczeni w egzekwowaniu od młodszych realizacji założonych statystyk. A za jakiś czas zdziwienie: Jak to? Daliśmy przełożonym dodatki, a ci nie zatrzymali pustymi obietnicami fizycznych w służbie. Kto pojedzie na interwencje? Policjanci z pierwszej linii albo uzyskali minimalną emeryturę i się zwolnili, albo to są młodzi, którzy maja średnie pojęcie o robocie.

Reklama
Tweets InfoSecurity24