Reklama

Minister zapowiada finansową motywację dla "doświadczonych funkcjonariuszy"

4 grudnia 2019, 16:39
Spotkanie mswia, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

"(...) minister Mariusz Kamiński wraz wiceministrem Maciejem Wąsikiem spotkali się z przedstawicielami z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ <<Solidarność>>" - poinformowało MSWiA. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie związane m.in. z wprowadzeniem dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Pierwszy dodatek miałby trafić na konta funkcjonariuszy z 25-letnim stażem służby. 

Tematem spotkania była między innymi realizacja postulatów zawartych w porozumieniu podpisanym 8 listopada 2018 roku pomiędzy MSWiA a stroną społeczną. Zgodnie z nim, MSWiA zobowiązało się wprowadzić rozwiązanie, które zachęci doświadczonych funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. Minister Kamiński zapowiedział wprowadzenie świadczenia motywującego, które umożliwi przyznawanie dodatkowych środków pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dla mundurowych, jak zapewnia resort, przewidziane są dodatki: pierwszy po 25 latach służby, a drugi po 28,5 latach służby.

Minister Mariusz Kamiński w czasie spotkania poinformował też o podniesieniu norm wyżywienia oraz związanych z nimi równoważników pieniężnych w zamian za wyżywienie. Ich wysokość po zmianach wyniesie obecnie 12 zł. W tym zakresie rozpoczęte zostaną niezbędne prace legislacyjne.

Szef MSWiA zapowiedział, że wprowadzane będą też zmiany związane z ochroną prawną funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o podniesienie kar za czynną napaść, naruszenie nietykalności lub znieważanie funkcjonariusza.

"Omówione zostały też bieżące zagadnienia związane z kwestiami legislacyjnymi i finansowymi" - informuje resort. Strona związkowa, po raz kolejny, podkreśliła konieczność rozwiązania kwestii związanej z artykułem 15a ustawy emerytalnej. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze grudniu tego roku, podczas którego przedstawione zostaną propozycje. Przypomnijmy, że zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem, MSWiA zobowiązało się rozwiązać tę kwestię do końca 2019 roku.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Jerzy
piątek, 6 grudnia 2019, 10:13

......to po 10 , 15 czy 20 latach Policjant nie jest doświadczony, śmieszny pomysł.

glina
piątek, 6 grudnia 2019, 09:56

A co z policjantami, którzy mają mniej niż 25lat służby? Ich nie trzeba zatrzymywać?

piątek, 6 grudnia 2019, 15:50

Emeryt
piątek, 6 grudnia 2019, 08:50

17 lat i emerytura. Cala służba na pierwszej linii. Jeszcze 8 lat zeby zostać doświadczonym f-szem??? A moze tylko 8. ŚMIESZNE TO. PS Zdrowia zycze

Jeden z wielu
czwartek, 5 grudnia 2019, 22:31

Mam 17 lat służby i robię na ulicy od początku. W 2020 będę kład kwit na emkę bo w tej formacji nic więcej nie osiągnęła bo nie jestem plecakiem ciekawe czy ktoś umotwuje takich jak ja do pozostania?

Etam
czwartek, 5 grudnia 2019, 22:28

Szkoda gadać, 15 lat i ani dnia dłużej, bagno jakich mało, może niech panowie z ministerstwa odpowiedzą dlaczego patrolowcy z 10 letnim stażem mają ciągle drugie grupy?

Reklama
Tweets InfoSecurity24