Reklama

Policja

Policja bliska podwojenia liczby kamer nasobnych

Fot. KMP Suwałki
Fot. KMP Suwałki

Już po raz kolejny, do warszawskiej spółki Enigma trafić może umowa na dostawę kamer nasobnych do polskiej policji. I może być to niemałe zamówienie, zakładające dostarczenie formacji nawet ponad 3 tys. tego typu urządzeń.

Wygląda na to, że to do warszawskiej spółki Enigma Systemy Ochrony Informacji trafi, nie po raz pierwszy, zamówienie na dostawę systemu kamer nasobnych dla jednostek organizacyjnych Policji. To ofertę właśnie tej firmy Komenda Główna Policji wskazała jako najkorzystniejszą w postępowaniu. Konkurencja nie była duża. Do formacji trafiła bowiem jeszcze tylko jedna oferta, ale została ona odrzucona. Złożyło ją konsorcjum składające się z Intertrading Systems Technology oraz IRS Solutions. Ich oferta była nie tylko tańsza, ale zakładała również dłuższy okres gwarancji.

Informacja z otwarcia ofert. Źródło: Komenda Główna Policji
Informacja z otwarcia ofert. Źródło: Komenda Główna Policji

Enigma za dostawy nawet 3100 kamer nasobnych otrzymać może ponad 24 mln złotych brutto. Cena ta obejmuje realizację zarówno zamówienia podstawowego - 2699 urządzeń, jak i opcji - 401 urządzeń (sama podstawa formację kosztować ma prawie 21 mln złotych brutto). Sprzęt objęty będzie 36-miesięcznym okresem gwarancji.

Jeśli kamery pomyślnie przejdą testy, a dokumenty zostaną podpisane (do czego, jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, jeszcze nie doszło), to formacja w ciągu kilku tygodniu może podwoić liczbę kamer nasobnych znajdujących się na jej wyposażeniu. Policja zakłada bowiem, że dostawy zostaną zrealizowane w ciągu 8 tygodni od zawarcia umowy, a kamery trafią do 70 lokalizacji w całym kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceministra Macieja Wąsika w maju 2020 roku, w odpowiedzi na interpelację, na tamtem moment na wyposażeniu formacji znajdowało się 2 290 kamer nasobnych, w tym 1 009 sztuk na stanie policjantów komórek patrolowo-interwencyjnych oraz 1 281 sztuk na stanie funkcjonariuszy komórek ruchu drogowego. 

Jak wspomniano wcześniej, nie pierwszy raz zamówienie na kamery nasobne dla policjantów trafi do warszawskiej spółki Enigma Systemy Ochrony Informacji. Na początku 2020 roku firma ta okazała się zwycięzcą przetargu na nawet 1486 uządzeń tego typu. Umowę podpisano, ale wprowadzono do niej dość istotne modyfikacje. Ostatecznie policja zakupiła wtedy 467 sztuk kamer wraz z oprogramowaniem. Powodem było wejście w życie ustawy związanej ze zwalczaniem COVID-19 w marcu 2020 roku. Zamówienie z 2018 roku, na ponad 2,1 tysiąca urządzeń, także trafiło do Enigmy.

Co ważne, tegoroczne zamówienie na pewno nie będzie ostatnią dostawą kamer nasobnych dla policjantów. Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, zapowiadał z rozmowie z InfoSecurity24.pl, kontynuowanie ich zakupów w kolejnych programach. Ten symbol modernizacji policji, jak to określił, sprawdza się i jest niezbędny do dokumentowania przebiegu służby funkcjonariuszy. Z aktualnego planu zamówień policji wynika, że tego kolejnego postępowania doczekamy się jeszcze w tym roku. W sierpniu formacja opublikowała korektę tego dokumentu, w której pojawił się drugi (oprócz tego wartego 23 mln złotych brutto) przetarg na kamery nasobne, wart ponad 13,008 mln złotych netto, czyli ok. 16 mln złotych brutto (w wersji z 22 lipca jeszcze go nie było). A wraz z wejściem w życie kolejnej ustawy modernizacyjnej, co Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiada na styczeń 2022 roku, możemy się więc spodziewać następnych postepowań. Wiceminister Maciej Wąsik zapowiedział, że resort na część inwestycyjną, czyli m.in. nowy sprzęt czy wyposażenie osobiste funkcjonariuszy, przeznaczył 4 miliardy 364 miliony złotych. Nie wiadomo jednak jeszcze jakie środki dokładnie trafią do policji.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama