Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a

21 czerwca 2021, 11:19
Kamiński Mariusz, fot. MSWiA
Fot. policja.pl

"W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu" – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.

Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.

Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.

Drugi bieg 

Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.

Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.

fragment pisma Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA do Michała Wosia, sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości

Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Vvgg
poniedziałek, 20 września 2021, 18:34

nikt nie pisze co z emerytami którzy nie mieli 25 lat służby...a z cywila mają wiele lat.czy znowu zostana oszukani?

Bandi
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:33

Dosyć mydlenia oczu, ZUS to bankrut, nie będzie drugiego świadczenia, już są propozycje emerytur obywatelskich, już szuka się alternatyw, bo społeczeństwo się starzeje, jest niż demograficzny. Obudźcie się i walczcie o swoje składki, każdy, nie wybrane grupy czy roczniki, bo każdy będzie w przyszłości narażony na ich utratę, zobaczycie, będzie nakaz wyboru jednego świadczenia, ten okręt już tonie i co, nagle zaczną płacić dwa świadczenia, na pewno ...

Waldek
czwartek, 8 lipca 2021, 17:45

Edi, nie masz elementarnej wiedzy, rolnicy płacili na ZUS i KRUS a emerytury mają tylko z ZUS, więc nie pisz bzdur, poczytaj art. 95 FUS, czytaj ze zrozumieniem ...

Edi
piątek, 2 lipca 2021, 09:48

Rolnikom płacą dwa świadczenia, celnikom płacą dwa świadczenia co ty piszesz - nie siej propagandy. Bardziej spójrz na fakt że celników podzielili na etaty cywilne i mundurowe w zależności od wykonywanych obowiązków - to takich zmian trzeba się spodziewać.

On
środa, 7 lipca 2021, 23:49

Edi, poczytaj, doczytaj, rolnicy to inna branża, sektor, przepisy mieszasz bez ładu i składu

Obywatel
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:23

Doczekaliśmy się najważniejsza dobra zmiana i nowy ład reszta pod publiczkę .

Waldek
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 02:01

Czy ktos się w końcu zainteresuje dysproporcjami płac i dodatków?, przy takim systemie motywacyjnym po prostu ręce opadają, jak można tak dzielić jedno środowisko?

Felix
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:47

Obiecali ze ma to rozwiązać program modernizacji, wyrównać te podziały, różnice, jednak jak zwykle na gadaniu pod publiczkę się skończyło

Martin
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 01:50

Panowie Związkowcy, co a nasza obiecaną modernizacją?, to jest obecnie temat nr.1, priorytet i cel nadrzędny. Czas zrównać kominy płacowe, podwyższyć dodatki i uposażenia szczególnie dla liniowych. 15a znalazł swój finał, znamy te ustalenia i chyba nie ma sensu tego dłużej wałkować, czas skupić się na tym co dotyczy całego stanu każdej formacji.

Krzych
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:20

Kolego zacznij j czytać ten portal. Właśnie kupują kamerki na mundur i modernizują strzelnice. Obudź się ! Nic nie dostaniesz na konto. Jak związki nic nie wywalczą więcej z 15a to nawet na godną emeryturę nie pójdziesz.

Ola
czwartek, 8 lipca 2021, 19:44

Daj spokój, 15a to przeszłość, modernizacja to nasza wspólna przyszłość, kiedy to do niektórych dotrze

Greta
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:56

Modernizacja, ale przecież we wrześniu zamyka się budżet na 2022, potem w 2023 podwójne wybory, potem nie wiadomo jakie zmiany zajdą na scenie politycznej?, więc jaka modernizacja, podwyżki uposażeń czy dodatków?, teraz są urlopy, potem wrzesień, potem wybory i inne priorytety

Gli97
niedziela, 27 czerwca 2021, 01:59

Płace powinny być adekwatne do warunków pracy i uczciwe emki. Policja wypada w tym najgorzej. Siedzę na zajęciach, słucham i nie wierzę. W SW zlikwidowano odgórnie dodatek na odejście o który lamentują. Obecnie przeraża ich wspólna ustawa. Jeżeli kadrowa SW opowiadała że zarabiała 5400, na odejście po 20 latach pracy dyr. podnosi jej dodatek do 45% i emkę po rewaloryzacji 4400. Siedzi wśród "nas" na zajęciach odstresowujących wiadomo po co i opowiada jak było ciężko w pracy. Ludzie mają 25 lat bruku, radiowozu, nieboszczyków w różnym stanie w pamięci z różnych zdarzeń i nie wierzą. Ja też może robię własnego gniazda ale powiem: ten system jest chory - wymaga rozdzielenia stanowisk i przywilejów emerytalnych.

Gli97
wtorek, 29 czerwca 2021, 10:16

Żeby była jasność ona dostała ten dodatek na miesiąc przed odejściem w styczniu czyli zanim go zlikwidowano.

Wiking
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:51

Zobacz jakie odprawy dostaje żołnierz, to namiastka tego co dostaje policjant przy odejściu na emke, my zawsze na szarym końcu, różnice są porażające

Praworządność
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 00:06

Jak to możliwe że sprawa ART 15a dla grupy 99-03 nie została do tej pory właściwie uregulowana to jakiś chyba absurd dobrej zmiany gdzie prawo i sprawiedliwość , Komu i dla kogo ta niekończąca się pozoracja likwidacji ART15a , czy ludzi z dorobkiem składkowym mają za nic, przyjmowali się do służby z gwarancją ciągłości wypracowanego kapitału składkowego 2003 rząd zrobił z ich w balona i wygląda na to że dalej to czyni . ile jeszcze te pokrętne rozmowy będą się ciągnąć chyba aż do obrzydzenia ludziom służby.

Karaś
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 01:45

W sumie każdemu z Was zależało na doliczeniach cywila żeby szybciej odejść na emki, nie ma co przeczyć faktom, jednak zgadzam się że każdy kto płacił składki a podlega pod 15a powinien sam decydować jak chce nimi rozdysponować, czy chce 15 czy 15a, wybór wyboru padł tylko na 99-03 i to w niepełnej postaci. Wielu z Was ma tyle służby że 25 lat nie będzie wielkim wyczynem, dacie radę

Ziutek
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:46

Pomyślałeś o tych co ze względów zdrowotnych nie dopracowali 25 lat i płacili składki do ZUS? Mają ich zrobić na szaro ?

Janusz
wtorek, 13 lipca 2021, 16:04

Co Ty piszesz, bierzesz 15a i nie musisz siedzieć do 25 lat, odbierzesz po 65 r.ż każdy dzień składkowy

Marcel
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:59

Policja to niższe dodatki od każdej formacji i zdecydowanie niższe odprawy, szczególnie od wojska, ale kogo to?

Krzych
niedziela, 27 czerwca 2021, 16:20

Chcesz rozdzielać stanowiska i przywileje emerytalne? Zacznij od wojska. Tam grający na trąbce w orkiestrze wojskowej tak samo idzie na emkę mundurową jak ten co w czołgu jeździł. W policji taki manewr też był robiony, ale stworzono etaty cywilne i przyjęto na nie ludzi. Najgorzej to wyszło u celników. Tam rozmundurowywano na podstawie ustawy w 2017r. Teraz ich przyjmują spowrotem bo nie ma ludzi. Wyobraź sobie że przenoszą cię do magazynu bo taka jest potrzeba służby, a potem ucywilniają.

Jaro
niedziela, 27 czerwca 2021, 14:08

Zdecydowanie tak, pierwsza linia powinna mieć dodatkowe pieniądze za trud, poświęcenie i ryzyko a stanowiska biurowe powinni ucywilnić, jaki tam jest stres?, jakie zagrożenia?. Druga sprawa to wysokość emerytur, odpraw, zobacz jakie odprawy ma wojsko, jakie dodatki ma SG, SW, PSP, WP i zestaw to z Policją, niepojęte dlaczego policjant zawsze jest na szarym końcu a wykonuje najbardziej brudną robotę, myślę o liniowcach, dlaczego nikt nigdy się temu nie przyjrzał, nie zrobił porządku, nie zrównał, totalna niesprawiedliwość

Tweets InfoSecurity24