Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a

21 czerwca 2021, 11:19
Kamiński Mariusz, fot. MSWiA
Fot. policja.pl

"W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu" – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.

Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.

Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.

Drugi bieg 

Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.

Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.

fragment pisma Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA do Michała Wosia, sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości

Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Gerg
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:39

Tak jak piszecie temat raczej juz powoli zmierza ku końcowi i myślę że trzeba brać co daja czyli albo doliczyć cywila do emki mundurowej lub po 60/65 druga emka . Dużo nie zostało do 25 lat ,a ci co maja spora ilość lat z cywila to wiadomo druga emka będzie bardziej korzystniejsza .

Kazik
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:37

Związki poszły na ugodę, nie chcą napinać władzy, popracujemy do 25. Teraz czas powalczyć o poprawę płac, poprzednia ekipa przez prawie 10 lat nas pomijła, straciliśmy waloryzację, L4/80%, weszła nowa reforma 25/55, nie było podwyżek przez 8 lat, nazbierało się, dlatego teraz trzeba to spróbować nadrobić, bo ceny, inflacja wprost żzera wszystko

Glina
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:30

A gdzie jest pierwszy związkowiec.

Nikodem V
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:01

Moim zdaniem ws. 15a nastąpiło zmęczenie materiału, Rząd jasno i twardo określił warunki a Związki świadome ryzyka na to przystały, sprawa jest zamknięta, teraz nastąpi tylko odczytanie porozumienia. Równolegle toczy się gra o wyższą stawkę, naprawczy program modernizacji, wyższe uposażenia, wynagrodzenia, dodatki służbowe, inwestycje w sprzęt i budynki służbowe, flota, pojazdy, sprzęt dydaktyczny, to są wartości dodane o to trzeba się bić, to jest teraz arcy-priorytet, tu koncentrujmy nasze siły, tu wynegocjujmy najlepsze warunki, tu zewrzyjmy szyki, w 15a ZZ już wycisnęły co się dało, widocznie więcej nie można, zobaczcie, skorzystają tylko 99-03, musieli poświęcić 03-12, jak te osoby się dzisiaj czują, ale życie toczy się dalej, teraz trzeba walczyć o poprawę płac, do wrześniu domyka się budżet na 2022, Avanti panowie Związkowcy, chociaż tutaj pokażcie że można coś naprawdę wygrać ...

Kamel
wtorek, 22 czerwca 2021, 12:47

Sprawa jest prosta i jasna, Związki jasno się określiły, bierzemy co dają i cieszymy się że coś się udało załatwić. Nie oczekujcie cudów, 15a ma przeszło 20 lat, nikt nie chciał się tego nawet tknąć, żadna ekipa rządowa, to nie Wasza wina tylko systemu i reformy Buzka. Ucierpiał na tym każdy dotknięty 15a, bez wyjątku, nie tylko 99-03, ucierpiała całość 99-12, bo to był błąd systemowy, nigdzie mundurowy nie jest włączony do systemu mundurowego i cywilnego, ale skoro już tak jest, to trzeba brać co dają albo zostać w 15a, nie można mieć ciastko i zjeść ciastko. Jeżeli to Wam nie pasuje piszcie do Trybunału, ale on zdaje się orzekł już na Waszą niekorzyść, więc brać co jest i nie marudzić

Tweets InfoSecurity24