Policyjni snajperzy przygotowują się do szczytu klimatycznego w Katowicach

7 sierpnia 2018, 10:46
SPAT, BOA, AT Policja_2
fot. policja.gov.pl
  • MSWiA ma otrzymać 13 milionów zł., tak aby odpowiednio koordynować działania służb zaangażowanych w organizację Konferencji klimatycznej w Katowicach w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • Policja już teraz poszukuje dostawców 5 kompletów przystawek termowizyjnych musi być przystosowane do strzelania z karabinów wyborowych w kalibrze .308 i .338 oraz umożliwiać montaż na szynie MIL-STD 1913, właśnie w kontekście potrzeb wynikających z zapewnienia bezpieczeństwa w Katowicach w trakcie konferencji.

Chociaż o organizacji Szczytu klimatycznego w Katowicach, nie jest jeszcze w Polsce zbyt głośno, to odpowiednie służby już przygotowują się do jej zabezpieczenia. Widać to chociażby po zakupach, jakie planuje zrealizować Policja. KGP szuka dostawy 5 kompletów przystawek termowizyjnych do karabinów snajperskich. W tym miejscu warto przypomnieć, że na początku roku parlament uchwalił specjalną ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wspomnianej konferencji, zgodnie z którą na dofinansowanie jej organizacji w 2018 r. przeznaczone zostanie do 126 351 490 zł, a w 2019 r. do 2 247 919 zł.

Planowane, w ramach zakupów w związku z organizacją COP24, przystawki termowizyjne do karabinów snajperskich mają trafić do Policji do 30 listopada 2018 roku, zaś oferty mają być składane do 10 sierpnia. Kryteriami oceny będą cena (60 proc.) oraz okres gwarancji i termin realizacji (w obu przypadkach po 20 proc.). Poszukiwane 5 kompletów przystawek termowizyjnych musi być przystosowane do strzelania z karabinów wyborowych w kalibrze .308 i .338 oraz umożliwiać montaż na szynie MIL-STD 1913.

W specyfikacji technicznej wskazano również, że zakres widmowy ma wynosić 8-14µm, rozdzielczość 640x480 px, pole widzenia ma wynieść minimum 6°, powiększenie optyczne zdefiniowano na 1,0x, a średnicę obiektywu na 38-55mm. Dodatkowo wskazano, że odległość rozpoznawania celu (sylwetki człowieka) to minimum 500 m. Oprócz samej przystawki termowizyjnej, w skład każdego kompletu ma wejść m.in. monolityczny montaż celownika optycznego, nie pochyły, szybkowypinalny z dźwigniami, o wysokości umożliwiającej właściwą współpracę z celownikami optycznymi, a także podkładki dystansowe, umożliwiające dostosowanie wysokości przystawki termowizyjnej do różnych wysokości celowników optycznych, w zakresie do 80 mm.

Przypomnieć należy, że w ramach tegorocznego szczytu w Katowicach odbędą się przede wszystkim podstawowa 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), ale też 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). Szacuje się, że w wydarzeniu uczestniczyć może nawet około 20 tysięcy osób, ze 190 państw świata. Co najważniejsze, w tym gronie znajdą się ważni politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Główne obrady mają się odbywać w od 3 do 14 grudnia.

Tematyka obrad oraz obecność znanych osób, wymusza na organizatorach wysoki poziom przygotowania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa obradom. Począwszy od wyzwań w związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, a skończywszy na współpracy z zagranicznymi partnerami. Dotyczyć to będzie szeregu instytucji, od tych podlegających MSWiA, poprzez służby specjalne, a nawet struktury miejskie. Trzeba przypomnieć, że Polska ma już bogate doświadczenie w organizacji i zabezpieczeniu tego rodzaju wydarzeń, bo już dwukrotnie była ich gospodarzem, pierwszy raz w 2008 r. w Poznaniu, a drugi w 2013 r. w Warszawie. Jak mówił jeszcze w lutym minister spraw wewnętrznych i administracji, w zabezpieczenie konferencji zaangażowanych zostanie około 10 tys.  policjantów, nie licząc wsparcia ze strony strażaków i strażników granicznych.

Oczywiście z racji tak dużej, międzynarodowej konferencji, na jej organizację przeznaczono w 2018 r. ponad 126 milionów zł., a rok później kolejne ponad 2 miliony zł. W bieżącym roku MSWiA ma otrzymać 13 milionów złotych, tak aby odpowiednio koordynować działania służb zaangażowanych w organizację COP24,  w szczególności w zakresie realizacji zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dotyczy to również wsparcia, w uzasadnionych przypadkach, Departamentu Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Ten ostatni, w takich przypadkach jak ten, odpowiada za specjalne strefy, które w trakcie trwania tego rodzaju wydarzeń znajdują się pod jego bezpośrednim nadzorem i kontrolą.

W celu sprawnego przeprowadzenia organizacji katowickiego wydarzenia, powołany został specjalny zespół w skład którego weszli minister właściwy do spraw środowiska, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych oraz szefowie Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, ABW, Wojewoda Śląski a także Prezydent Katowic. 

Specjalna ustawa zagwarantowała również, że wojewoda Śląski może, w drodze aktu prawa miejscowego, wprowadzić w czasie trwania Konferencji COP24 zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na drogach na obszarze województwa śląskiego, określając drogi, które obejmuje zakaz, oraz okres obowiązywania zakazu. Jednocześnie, już dziś wiadomo, że zabrania się od godz. 0000 26 listopada 2018 r. do godz. 23:59 16 grudnia 2018 r. na terenie Katowic uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy Prawo o zgromadzeniach.

jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
dim
wtorek, 14 sierpnia 2018, 00:12

(2) Re: dim, System Tetra. - Zaciekawiony trafiłem właśnie na polskie Tetra Forum i widzę, że Polska nie kupiła wtedy Tetry całościowo, a jedynie lokalne fragmenty. I bardzo dobrze Państwo zrobiliście - ceny mają naturalnie i konkurencyjnie konfrontować się z rynkiem, a nie hurtem oddane monopolowi.

dim
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 16:08

Wbrew różnym prasowym bajaniom, dokładnie wiadomo, ile kosztowała olimpiada Ateny 2004 i było to 4,5 mld Euro. Z czego 1.1 mld Euro pochłonęły gwałtownie podniesione wydatki na bezpieczeństwo, gdy przed 11/9 zaplanowano na nie 400 mln. W pozostałych grupach wydatków, początkowy budżet przekroczono tylko o bodaj 60 mln Euro i były to decyzje w kwestiach ciekawszego i trwałego wystroju architektonicznego. Ponad 2,1 mld Euro z tych kwot wydatków pokrył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w tym wpływy z transmisji telewizyjnych. Z kolei w ramach 1.100 mln Euro wydatków security, Grecy nabyli m.in. system telekomunikacji Tetra (dla całego kraju) i znaczącą modernizację swej OPL. Za ułamek cen zaproponowanych wtedy, za to samo Polsce. Różnica ofert Tetry dla Polski i Grecji wynosiła wtedy, zdaje się 1,8 mld USD - do Polski, a 300 mln USD dla Grecji (całego terytorium kraju). Przy czym w Grecji 80% kraju, to góry i przekaźników potrzeba mnóstwo. Serdeczny kolega, były z polskich służb ostrzegł mnie wtedy, że skoro o tym wiem, mam w żadnym razie nie wychylać się z taką informacją na forach, gdyż jeśli faktycznie idzie o takie pieniądze, zostanę błyskawicznie usunięty przez zainteresowanych... - i nawet nie wiem, po ile Polska kupiła wtedy tę Tetrę ?

kajmat
środa, 8 sierpnia 2018, 01:30

Termin dostaw 30 listopada, początek szczytu 3 grudnia - czy operatorzy zdążą choćby pobieżnie zapoznać się z instrukcją obsługi, bo o poważnym treningu z użyciem kupowanych przystawek raczej nie ma mowy. Chyba, że `wybrańcy` mają już te przystawki, a COP24 jest jedynie pretekstem do dokonania dodatkowego zakupu, bez żmudnego uzasadniania `po co, dla kogo i dlaczego tak drogo`.

Ja
wtorek, 7 sierpnia 2018, 22:28

Wymagania mają takie które spełnia tylko jedna firma

Katowiczanin
wtorek, 7 sierpnia 2018, 18:55

Miło widzieć, że w Katowicach co chwilę mają miejsce jakieś ważne wydarzenia. Parę miesięcy temu był kongres gospodarczy, a teraz czekamy na szczyt klimatyczny.

Tweets InfoSecurity24