Koniec protestu. Porozumienie w Służbie Więziennej podpisane

19 listopada 2018, 21:31
służba więzienna, porozumienie, fot. sw.gov.pl
fot. sw.gov.pl

Porozumienie między NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, a Ministerstwem Sprawiedliwości kończy protest w Służbie Więziennej - poinformował Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW Czesław Tuła. Zgodnie z dokumentem, zarówno funkcjonariusze jak i pracownicy więziennictwa mogą liczyć na podwyżki. Strażnicy więzienni wywalczyli też m.in.  zmianę zasad emerytalnych i płatne nadgodziny. 

Po trwających od jakiegoś czasu negocjacjach, oraz podpisanym niedawno porozumieniu między MSWiA, a związkami zawodowymi reprezentującymi policjantów, strażaków i strażników granicznych, także w Służbie Więziennej udało się osiągnąć kompromis. 

"Podpisanie tego porozumienia kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez Związek Zawodowy" - czytamy komunikacie wydanym przez Czesława Tułę, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW.

Szef związkowców Służby Więziennej podkreśla, że ma nadzieję, "że porozumienie w dużej mierze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy i pracowników". Tuła dodaje też, że podpisane porozumienie "reguluje znacznie szersze spektrum problemów niż porozumienie innych służb mundurowych z ministrem MSWiA".

Jakie to kwestie? Mowa m.in. o 100 proc. płatnych L-4. Zgodnie z podpisanym dokumentem, kwestia pełnopłatnych zwolnień lekarskich przez 30 dni w roku, ma zostać uregulowana do połowy przyszłego roku.  Wszystko wskazuje też na to, że do 30 czerwca, resort sprawiedliwości przygotuje projekt nowelizacji ustawy, w którym określone zostaną nowe "zasady przyznawania dodatku służbowego, mające na celu zahamowanie odpływu doświadczonej kadry".

W porozumieniu zapisano także podwyżki, zarówno dla funkcjonariuszy jak i pracowników więziennictwa. Pierwsze pieniądze powinny trafić do nich na początku przyszłego roku. "Zgodnie z oświadczeniem strony służbowej istnieje duże prawdopodobieństwo  na wypłacenie podwyżek już w miesiącu styczniu 2019 r." - czytamy w informacji przekazanej przez związek zawodowy funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

W myśl porozumienia, od 1 stycznia 2019 funkcjonariusze otrzymają 655 złotych brutto podwyżki, a pracownicy cywilni 300 złotych brutto. Cywile w przyszłym roku mogą liczyć też na dodatkowe "nie mniej niż" 250 złotych, "nie później, niż od 1 lipca 2019 r.". Podane w porozumieniu kwoty podwyżek na przyszły rok zawierają podwyżki wynikające z programu modernizacji SW. To jednak nie wszystkie wywalczone pieniądze. Podobnie jak w służbach podległych MSWiA kolejna podwyżka trafi do Służby Więziennej od stycznia 2020 roku. Będzie to nie mniej niż 500 złotych brutto dla funkcjonariuszy oraz nie mniej niż 400 złotych brutto dla pracownikow cywilnych. 

Pełną treść podpisanego dziś porozumienia prezentujemy poniżej. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
marnie to widzę
wtorek, 20 listopada 2018, 23:29

No to średnio 650zł czyli ten na dole 250zł a ten na górze 800zł. Czyli nowi nie przyjdą a starzy uciekają na emkę. Tylko czy to będzie koniec protestu- może w związkach bo zwykli f-sze będą jednak zawiedzeni.Za 2500 kelnerować to jednak słabo

Olo
wtorek, 20 listopada 2018, 15:50

Może sytuacja kadrowa się wreszcie unormuje.

Funkcjonarjusz
wtorek, 20 listopada 2018, 11:09

Nie byłbym taki pewien, że to "Koniec protestu".

Paweł
wtorek, 20 listopada 2018, 09:39

Śmiech na sali to co zostało podpisane. Czas odpływać z tej tonącej łajby.

Tomi
wtorek, 20 listopada 2018, 07:09

Pracowałem jako klawisz to nie jest praca dla każdego i naprawdę ciężka trzeba mieć kochones

Tweets InfoSecurity24