Komendant Główny Policji polecił zbadanie interwencji policjanta wobec kobiety w Głogowie [WIDEO]

12 kwietnia 2021, 07:32
policja, prewencja, zabezpieczenie, fot. KPP w Głogowie
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. KPP w Głogowie

Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności, związane z interwencją, podczas której policjant użył pałki wobec kobiety biorącej udział w niedzielnym, nielegalnym proteście w Głogowie.

W niedzielę w Głogowie odbył się protest około 200 osób sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji. 

Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją za szyję i przewraca na ziemię.

W niedzielę wieczorem policja poinformował na Twitterze, że Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP szczegółowo wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z tą interwencją. "Analizowane będą m.in. nagrania policyjne i dostępne w sieci" - podano.

Wcześniej rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz powiedział, że interwencja policjanta dotyczyła kobiety, która zachowywała się agresywnie. "Szarpała policjanta za mundur, nie reagowała na wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Została ostrzeżona o możliwości użycia środka przymusu bezpośredniego, ale nie reagowała; policjant użył wobec niej pałki służbowej; kobieta została zatrzymana" - powiedział policjant. Dodał, że środki przymusu bezpośredniego zostały użyte zgodnie z przepisami.

Podczas nielegalnego zgromadzenia policja wystawiła 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196.

Film, na którym widać interwencję policjanta wobec kobiety, wywołał reakcję m.in. polityków KO. "Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty z Głogowa. Proszę o informacje na priv. Gwarantuję anonimowość. Złożę zawiadomienia do prokuratury za przekroczenie uprawnień. Za dwa lata nie będzie go w tej formacji. Będzie szukał pracy w białoruskim OMON!" - odniósł się do zdarzenia na Twitterze poseł KO Michał Szczerba.

EDIT:

Rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz poinformował w komunikacie, że kobieta - w stosunku do której interwencję widać na nagraniach -  usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów. "Zatrzymana nie ustawała w kierowaniu agresji słownej również w trakcie doprowadzania do radiowozu. Cała trójka podejrzana jest o znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowo zatrzymana podejrzana jest o to, iż działając w celu zmuszenia funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowej polegającej na jej zatrzymaniu, szarpała za mundur oraz odpychała go, a także naruszała nietykalność cielesną" - napisano w komunikacie.

Jak powiedział z kolei w rozmowie z Radiem Zet rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, wstępne czynności wykazują, że funkcjonariusz użył prawidłowo i adekwatnie środków przymusu bezpośredniego. Dodał jednak, że  policja będzie badać wszystkie nagrania oraz  sprawdzać podstawy do użycia środków przymusu bezpośredniego. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
?
wtorek, 13 kwietnia 2021, 15:52

A kto poleci zbadanie zachowania osób atakujących policjantów?

Gość
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:28

Jeszcze kilka tego typu akcji i bardzo dobra ocena Policji (w marcu 2020 dobrze oceniało formację aż 80% ankietowanych, a we wrześniu 2020 73%), pozostanie miłym wspomnieniem. Kredyt zaufania bardzo szybko topnieje.

...
środa, 14 kwietnia 2021, 02:55

Wystarczy nie robić sondaży wśród patologii. Normalni ludzie wysoko oceniają policję, bo wiedzą, że bez nich by się nie dało wyjść z domu

Emeryt
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:43

Jeden policjant, którego nie umieją wychować koledzy rokuje na wizerunek pozostałych

?
sobota, 17 kwietnia 2021, 13:39

Co koledzy są winni, ze teraz kadry biorą wszystko jak leci?

VasylPWT
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:08

No więc z tego co już wiadomo to nie "policjant" A policjantka i tak ma to znaczenie bo nie interweniował rosły policjant tylko dziewczyna która uznała że siła fiz. Jest niewystarczająca - i brawa za podjętą decyzję. To WY rządzący robicie z nas pośmiewisko jak stoimy jak barany pod domem wiadomo kogo.... Może pan komediant sam naśle na siebie kontrolnych na jakiej podstawie wysłał tylu policjantów na Żoliborz żeby stali pod pustym domem.....

Roki
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:53

Jeszcze troszku i nie będzie naprawde mial kto w mil8cji pracować..jest co raz gorzej...masakra

Krzys
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:35

Skoro kreują taki obraz formacji...

Emeryt
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:49

W tym przypadku wystarczyło aby dwóch policjantow podeszło do tej Pani i przy użyciu siły fizycznej i kajdanek doprowadzili do radiowozu, a po co tam było użycie pałki, jeszcze wobec kobiety, żenada

...
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:19

Było być na miejscu i zrealizować, a nie się zza klawiatury wymądrzać

Krzys
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:38

Pomyślał Pan dlaczego musiałoby to skończyć się aresztowaniem? Ktoś, coś było zagrożone? Jeśli formacja wypełnia profesjonalnie swoje prawnie określone zadania - obyqatele to doceniają i traktują taką Policję jako swoją. Powodów do plucia nie będzie.

Ja
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:55

Po co dwóch jak załatwiła sprawę jedna drobna policjantka. Brawo dla niej.

Tweets InfoSecurity24