KIO unieważnia, a KGP wdraża. Co dalej z policyjną Tetrą?

4 lutego 2020, 10:52
tetra, policja, fot. slaska polija
Fot. Śląska Policja

Komenda Główna Policji jakiś czas temu zdecydowała, że funkcjonariusze będą posługiwać się łącznością w standardzie Tetra. Rozpisano przetarg, który, mimo nieprzychylnego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, rozstrzygnięto i rozpoczęto jego realizację. "W naszej ocenie ze strony Policji nie ma żadnych uchybień, wręcz działamy na korzyść Państwa polskiego, wszystkich obywateli i służb ratunkowych" – przekonuje w odpowiedzi na przesłane przez redakcję InfoSecurity24.pl pytania Komenda Główna Policji. Co więcej, kolejny przetarg związany z systemem Tetra, tym razem obejmujący dostawy w ramach umowy ramowej radiotelefonów wraz z uzupełniającym sprzętem i oprogramowaniem, także stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego? Do KIO wpłynęły dwa odwołania, co  przynajmniej w teorii  może opóźnić lub nawet uniemożliwić zakup.

Tetra to system, który zdaniem Policji miał zrewolucjonizować łączność radiową w formacji. Ten "strategiczny i ważny dla bezpieczeństwa Państwa projekt"  jak określała go KGP  okazał się jednak trudny w realizacji. Wdrożenie sytemu Tetra w Policji komplikuje bowiem wyrok KIO z października 2019 roku, w którym Izba zakwestionowała policyjny wybór i nakazała unieważnienie podpisanej umowy. Uznano, że postępowanie z wolnej ręki nie było uprawnione, a KIO podkreśliła, że Policja zdawała sobie sprawę z naruszenia i nie prowadziła postępowania w sposób zapewniający transparentność. "(…) w związku z nieprawomocnym orzeczeniem KIO, zamawiający złożył skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie" – poinformowała redakcję Komenda Główna Policji, pytana o to, czy Policja przystąpiła do realizacji umowy, którą Izba kazała unieważnić.

Skarga oczekuje na rozpatrzenie przez Sąd Okręgowy. W naszej ocenie ze strony Policji nie ma żadnych uchybień, wręcz działamy na korzyść Państwa polskiego, wszystkich obywateli i służb ratunkowych.

podkom. Antoni Rzeczkowski, Wydział Prasowo-Informacyjny, Biura Komunikacji Społecznej, Komendy Głównej Policji

KGP postanowiła nie czekać na rozstrzygnięcie sądu i rozpoczęła realizację podpisanej umowy. Z informacji jakie Policja przekazała redakcji InfoSecurity24.pl wynika, że do tej pory została m.in. "udostępniona infrastruktura w zakresie koniecznym do przygotowania dokumentacji, a w najbliższym czasie będą podejmowane kolejne działania zgodne z ustaleniami". KGP kolejny raz przekonuje też, że "system Tetra to jeden z najnowocześniejszych, użytkowany przez najlepsze służby w Europie i na świecie, po wdrożeniu niewątpliwie wzmacniający bezpieczeństwo Polski i obywateli a także umożliwiający w przyszłości skoordynowanie działań ratowniczych z innymi służbami w Polsce i w Europie".

Kolejny przetarg, kolejny problem

Z jednej strony KGP realizuje podpisaną umową (którą KIO kazała unieważnić), z drugiej strony rozpisuje kolejny przetarg, tym razem dotyczący dostaw w ramach umowy ramowej radiotelefonów standardu TETRA z szyfrowaniem TEA2 wraz z uzupełniającym sprzętem i oprogramowaniem niezbędnym dla programowania. I tutaj pojawia się kolejny kłopot, bowiem pod koniec stycznia do KGP, zamiast ofert, wpłynęły dwa odwołania. W formułowanych zarzutach czytamy m.in. o faworyzowaniu przez KGP produktów jednego producenta czy wprowadzeniu do przetargu zapisów ograniczających konkurencję. Jedna z firm, w dokumentach przesłanych do KIO przypomina też, że "zamawiający realizuje obecnie za pomocą urządzeń producenta Motorola Solutions zadanie pod nazwą <<Modernizacja policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA>> numer postępowania (162BŁił/18TG/PMP)", a "w ramach tego postępowania zawarto umowę, pomimo wyroków KIO uchylających decyzję zamawiającego o wyborze oferty dystrybutora marki Motorola". Jak dodano, "w listopadzie 2019 roku oraz w styczniu 2020 roku zamawiający z wolnej ręki zakupił sprzęt producenta marki Motorola taki jak ładowarki i zestawy do programowania".

Co zrobi KIO? Zarzutów pod adresem KGP jest sporo, ale ich liczba nie przesądza wcale o decyzji Izby. Z drugiej strony fakt, że prowadzone obecnie postępowanie łączy się z tym, które KIO kazało unieważnić może okazać się nie bez znaczenia. Tak czy inaczej, pytania o to, co dalej z policyjną Tetrą nie są dziś bezzasadne. Tym bardziej, że jeśli sąd, który rozpatrywać będzie skargę KGP na poprzednie rozstrzygnięcie Izby przychyli się do jej wyroku, decyzja o tym, co zrobić z realizowaną właśnie umową może stanowić nie lada problem dla policyjnych decydentów. Wydaje się więc, że nawet jeśli Policja z Tetry nie zrezygnuje, to jej ostateczne wdrożenie może się znacząco opóźnić. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Adam
czwartek, 6 lutego 2020, 16:28

A kto by się przejmował KIO, przecież nawet MON kupił Gulfstreamy G550 i F-35 z naruszeniem prawa,

romuuuald
środa, 5 lutego 2020, 14:18

Ustawa o Zamówieniach Publicznych Art. 4 par. 5 punkty b,c,d i czytanie ze zrozumieniem. Dziękuję.

kuźnia głupich pomysłów
środa, 5 lutego 2020, 11:18

Cenzura komentarzy?

Roman Paszke
środa, 5 lutego 2020, 07:25

Klasyka. Co tam KIO... jak Wyroki Sądu Najwyższego mają w nosie. TKM w najczystszej postaci. I co nam zrobicie?

Inzynier
wtorek, 4 lutego 2020, 23:19

Twierdzenie policji ze działa na korzyść państwa polskiego to typowy przykład gdy ideologią próbujemy zastąpić racjonalny wybór. Rzecz w tym, ze chyba nikt nie neguje potrzeby wprowadzenia kodowanej i bezpiecznej łączności ale na rynku jest wiele takich rozwiązań. Urządzania w systemie TETRA sa oferowane przez kilku dostawców w tym także nasz RADMOR. W artykule nie napisano jak wyglądały oferty i jak wyglądał przetarg. Czy rzeczywiście wprowadzono do przetargu zapisy ograniczających konkurencję? Czy wybór był rzeczywiście optymalny? Czy sa powody aby uważać, ze Krajowa Izba Odwoławcza nie działa na korzyść państwa polskiego a KGP tak? A może jest odwrotnie. Zawsze jak pada argument działania na korzyść państwa polskiego to pojawia sie obawa ze innych argumentów juz zabrakło.

Tweets InfoSecurity24