KGP publikuje dane o wakatach. W Policji wciąż brakuje ponad 4 tys. mundurowych

14 stycznia 2020, 15:23
1-333777
Fot. policja.pl

"Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku w polskiej Policji służy 98 820 policjantów (...), a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4282 (...)" – poinformowała Komenda Główna Policji. KGP chwali się też, że liczba wakatów jest mniejsza, "niż w tym samym czasie w 2018 roku". Co ciekawe, jak zauważa NSZZ Policjantów, „tak naprawdę  wakatów jest 4489 bo odjęto wakaty w szkołach policji, których jest 207”. Czy Policji uda się zmniejszyć stan wakatów w 2020 roku?

W 2019 roku do służby przyjęto 4655 policjantów. Jak informuje KGP to o 155 mundurowych więcej niż pierwotnie planowano. Dodatkowo Policja przekonuje, że gdyby nie ograniczenia szkoleniowe (liczba miejsc w szkołach policyjnych, możliwości kadry nauczającej i infrastruktura szkoleniowa) "formacja byłaby w stanie przyjąć o wiele więcej kandydatów". 

Aby rzetelnie porównać stan etatowy Policji na przestrzeni lat należy przyjąć konkretną datę - najwłaściwszym wydaje się koniec lub początek roku, na przykład dzień 31 grudnia. Unikniemy wówczas sytuacji "wyrywkowego" i nierzetelnego przedstawiania danych np. porównywania stanu z lipca ze stanem ze stycznia roku poprzedzającego. Unikać należy również socjotechniki - liczba 4 tys. może robić wrażenie, ale pamiętajmy, że obecne 4 tys. wakatów w formacji liczącej 103309 policjantów to tak jakby np. w firmie 100 osobowej brakowało jedynie 3 osób.

fragment komunikatu KGP

Komenda Główna Policji przedstawiła dane dotyczące zatrudnienia od 2012 roku. "(...) w 2012 roku odnotowaliśmy zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby jak i najniższy stan zatrudnienia. Nie są więc prawdziwe sugestie, że Policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść (...) od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem" - przekonuje KGP.

Analizując liczbę policjantów pełniących służbę 31 grudnia na przestrzeni ostatnich lat (zgodnie z danymi przedstawionymi przez KGP), najmniej policjantów zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła 6084. Najwięcej policjantów pełniło służbę w 2016 roku (99 938).

Policja przekonuje, że "liczba kandydatów do służby (...) jest i była duża", jednak "okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów". 

(...) stawiamy jednak dużą wagę <<na jakość>>. W zeszłym roku było prawie 4 kandydatów na jedno wolne miejsce, jedynie co 5 kandydat dostał sie do służby, jednak przyjeto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys. W 2020 roku planujemy przyjąć do służby 4,5 tys nowych policjantów.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Ciarka odniósł się też do zatrudnienia w samej komendzie głównej. "Warto wyjaśnić również mity na temat stanu zatrudnienia policjantów w Komendzie Głównej Policji liczącego rzekomo kilka tysięcy etatów policyjnych. Otóż w Komendzie Głównej Policji jest 832 etatów funkcjonariuszy Policji. Zdecydowanie większość z nich jest w służbie kryminalnej i prewencji, gdzie wykonywane są czynności stricte o charakterze roboczym" - tłumaczy.

Warto przypomnieć, że jak co roku, w Policji szykuje się fala odejść, głównie związanych z przejściem funkcjonariuszy na emeryturę. Większość mundurowych ze służby odchodzi właśnie na początku roku, gdyż - jak mówią - to zwyczajnie "bardziej się opłaca". Trend ten potwierdzał w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji. "Początek roku to czas, kiedy funkcjonariusze decydują się na odejście na emeryturę. Zawsze tak było i to jest pewna naturalna kolej rzeczy" - mówił w lipcu insp. Mariusz Ciarka. Czy stan zatrudnienia w policji zwiększy w tym roku? Biorąc pod uwagę plany związane z przyjęciami do służby - jeśli zostaną zrealizowane, a liczba mundurowych, którzy zdecydują się odejść z formacji będzie podobna - jest to raczej niemożliwe. Otwartym pytaniem pozostaje też ilu mundurowych zdecyduje się opuścić policyjne szeregi. Biorąc bowiem pod uwagę możliwości KGP, nawet jeśli poprawiona zostanie infrastruktura i baza noclegowa szkół policyjnych - co zapowiada formacja - to właśnie liczba odejść może okazać się kluczowa jeśli chodzi o tegoroczny poziom wakatów.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Xxx
środa, 15 stycznia 2020, 00:57

Biorąc przykład KGP że taki brak jak w firmie 100 osobowej 3 pracowników czyli podając obrazowo brakuje tyłu policjantów ilu jest w garnizonie lubelskim.

Wiadomo.
środa, 15 stycznia 2020, 00:30

Duże miasto wojewódzkie na zachodzie Polski. Jeden z komisariatów - największy terytorialnie w mieście. Patrolówka - powinno być 30 policjantów, na ulicy pracuje 12. Sami wyciągnijcie wnioski. Manipulowanie liczbami KGP opanowało do perfekcji. Przykre jest tylko to, że brakuje ludzi na dole, tych, którzy bezpośrednio zapewniają bezpieczeństwo. Na szczeblach kierowniczych braków nie ma. Pozdrawiam.

Policjant
środa, 15 stycznia 2020, 12:08

To akurat rozumiem. Że zmiana stanowiska wiążą się większe płace. To dobrze, że pozwalają nam więcej zarabiać. Ale fakt, co raz więcej ludzi, którzy nie mają do tego predyspozycji

oj
wtorek, 14 stycznia 2020, 23:25

Skoro jest tak do dobrze to dlaczego jest tak żle? Bywa, że w jednostkach powiatowych od rana pełnią służbę patrolową tylko dzielnicowi,popołudniu jest jeden patrol 2 osobowy,a na nocy jeden na cały powiat, bywają też tzw patrole śmierci,gdzie obaj policjanci mają tyle służby co oranżada gwarancji, a muszą sobie radzić bo dyżurny im mówi "jesteś na miejscu, ty decydujesz"

ggg
środa, 15 stycznia 2020, 14:31

Potwierdzam. Jestem dzielnicowym, który pełni sam służbę 6-14 w komisariacie i załatwia wszystkie interwencje. A takich służb 6-14 mam 14-16 w miesiącu i jak mam wykonywać swoje obowiązki dzielnicowego jak ludzie są w domu dopiero po 17 ? Według moich przełożonych mam w godz. 6-8 "zawracać" głowę obywatelom, którzy albo jeszce śpią albo szykują się do pracy!!!

Broda
wtorek, 14 stycznia 2020, 22:24

Tak naprawdę to brakuje co najmniej dwa razy tyle a będzie jeszcze gorzej. Widać ile Policji jest na ulicach. Można przejechać całą Polskę i nie trafić na choćby jeden patrol. Aktualnie to nawet słuchaczy kursów podstawowych (którzy nie wiadomo czy w trakcie nie zrezygnują, a jest takich przypadków coraz więcej) wykazuje się na wakatach. Tak złej sytuacji nie było od wielu lat. Ciężko o chętnych w garnizonach ze ściany wschodniej, gdzie zawsze było większe bezrobocie a to już o czymś świadczy.

Ra
środa, 15 stycznia 2020, 10:24

Wszystkie służy maja za dużo nalecialosci z z prlu. Podejście do zwykłych policjantów przez przełożonych to dramat. Dlatego uciekają. No i wypłaty smieszne .

Marek-emeryt
środa, 15 stycznia 2020, 13:00

Bzdury piszesz. Akurat za PRL-u to w służbach było dobrze.

Gość
wtorek, 14 stycznia 2020, 21:37

Problemem nie jest ilość, ale iluś plus jakość. Główny tak sie bufonował za tą jakość, a w rzeczywistości nawet ja jakoś nie idzie w parze z ilością.

Tweets InfoSecurity24