Kazachstan: Kolejni zamachowcy zabici przez policję

6 czerwca 2016, 11:00
Fot. Flickr/ CC BY 2.0

Kazachska policja zabiła pięciu napastników odpowiedzialnych za niedzielny atak na jednostkę wojskową i dwa sklepy w bronią. Funkcjonariuszom udało się zatrzymać tego samego dnia dwóch innych sprawców. Zarówno o strzelaniny, jak i aresztowania doszło w mieście Aktobe.

"Sytuacja w Aktobe jest stabilna, sklepy i transport publiczny działają normalnie" - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu. Resort dodał, że "tożsamość wszystkich przestępców zamieszanych w ataki została ustalona, podejmowane są działania mające na celu zlokalizowanie i zatrzymanie ich". W komunikacie nie sprecyzowano, ilu było napastników.

W niedzielę zginęło 10 osób, w tym sześciu napastników określonych przez władze jako "religijni radykałowie". Według MSW napastnicy najpierw zaatakowali sklep z bronią, a następnie podzielili się na dwie grupy, z których jedna napadła na kolejny sklep z bronią, a druga przypuściła szturm na jednostkę wojskową.

Agencja Reutera, powołując się na świadka, podaje, że na miejscowym lotnisku rozmieszczono funkcjonariuszy sił specjalnych w pełnym uzbrojeniu. "Internet w całym mieście nie działa, duże sklepy i banki są zamknięte, słychać śmigłowce" - powiedział fotoreporter Jurij Tarasenko.

W niedzielę MSW informowało, że około 20 napastników zaatakowało dwa sklepy z bronią i jednostkę wojskową, zabijając pracownika jednego ze sklepów, trzech wojskowych i cywilnego pracownika komisariatu policji. Rzecznik kazachskiego MSW Ałmas Sadubajew przekazał, że napastnikami byli najpewniej "zwolennicy radykalnych, nietradycyjnych ruchów religijnych". Tak zazwyczaj określa się oficjalnie w Kazachstanie islamskich bojowników.

W 2011 roku w Aktobe (d. Aktiubińsku), oddalonym o ok. 100 km od granicy z Rosją, doszło do zamachu terrorystycznego - zamachowiec samobójca zdetonował bombę w gmachu służb bezpieczeństwa.

W Kazachstanie, gdzie wyznawcy islamu stanowią większość, często dochodzi do aresztowań religijnych ekstremistów. Większość z nich to osoby chcące przedostać się do Syrii lub Iraku. Do bezpośrednich starć z dżihadystami dochodzi tam jednak rzadko.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Caroline
poniedziałek, 18 lipca 2016, 20:31

I actually wanted to write a quick remark so as to appreciate you for some of the awesome tips and tricks you are giving on this site. My long internet inoeitsgativn has now been compensated with sensible facts and techniques to exchange with my partners. I ‘d repeat that many of us readers are truly endowed to be in a remarkable place with many perfect people with helpful things. I feel really privileged to have discovered your website page and look forward to so many more cool times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

Tweets InfoSecurity24