KAS uzupełnia uzbrojenie. Do kupienia prawie 600 sztuk broni

11 sierpnia 2020, 13:55
fot kas
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie ruszyła z postępowaniem na dostawy broni i amunicji. Łącznie do różnych jednostek trafić może nawet 585 sztuk broni oraz 1,645 mln sztuk amunicji. 

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Szczecinie są dostawy broni i amunicji dla wskazanych jednostek administracji skarbowej w Polsce. Postępowanie podzielone jest na 10 części, które dotyczą m.in. bezkurkowych pistoletów ze spustem single action. Chodzi o konstrukcje pełnowymiarowe (278 sztuk z opcją na kolejnych 37 sztuk), kompaktowe (114 sztuk z opcją na 10 sztuk więcej) i subkompaktowe (26 sztuk). Kolejne zadania dotyczą pistoletów maszynowych (14 sztuk), pistoletów maszynowych wraz z oporządzeniem – wersja podstawowa (69 sztuk z opcją na dwie kolejne sztuki), pistoletów maszynowych wraz z oporządzeniem – wersja rozszerzona (26 sztuk) i strzelb gładkolufowych (9 sztuk). IAS zainteresowana jest również zakupem amunicji: 9 x 19 FMJ (16 007 pakietów po 50 sztuk każdy z opcją na 867 dodatkowych pakietów), 9 x 19 TFMJ (13 865 pakietów po 50 sztuk każdy z opcją na 1381 kolejnych pakietów) i 9 x 19 JHP (780 pakietów po 50 sztuk każdy). 

Jak wspomniano, podmiot zamówienia trafi do wskazanych jednostek. Chodzi mianowicie o IAS działające we wszystkich miastach wojewódzkich. Zamówienie ma zostać wykonane w terminie 45 dni kalendarzowych od podpisania umowy, ale nie później niż do 14 grudnia 2020 r. - i jest to termin ostateczny.

image
Rozdzielnik - ilość broni i amunicji, które wykonawca zobowiązany jest dostarczyć do poszczególnych Jednostek Administracji Skarbowej. Źródło: IAS w Szczecinie
image
Rozdzielnik - ilość broni i amunicji, które wykonawca zobowiązany jest dostarczyć do poszczególnych Jednostek Administracji Skarbowej. Źródło: IAS Szczecin

Łącznie do różnych jednostek trafić może nawet 585 sztuk broni oraz 1,645 mln sztuk amunicji. Na oferty izba czeka do 14 września.

Przypomnijmy, że na wyposażeniu Służby Celno-Skarbowej, jak informował jeszcze w czerwcu br. InfoSecurity24.pl, znajduje się obecnie 3368 sztuk broni krótkiej, ale jest to aż 18 modeli pistoletów samopowtarzalnych. W przeważającej większości są to konstrukcje zasilane amunicją 9 mm x 19. Taki bogaty wachlarz "dziewiątek" jest efektem zarówno przyjęcia broni użytkowanej przez Służbę Celną oraz kontrolę skarbową, jak i zakupów realizowanych na niższym szczeblu, przez lokalne struktury oraz braku spójnej polityki zakupowej. Utrudnia to nie tylko logistykę (np. zakup kabur), ale również szkolenia strzeleckie. Sytuacja, gdy kursanci wyposażeni są różne pistolety nie należy bowiem do rzadkości.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Kajdan
środa, 12 sierpnia 2020, 09:00

IMO za dużo tych "wydziałów specjalnych " niedlugo straż miejska będzie miała swoich ateciakow . A każdy taki specjalistyczny oddział ludzi trzeba przeszkolić i wyposażyć , a czy KAS zatrzymuje aż takich bandziorów żeby mieć właśnie takie zbrojne ramię ?

Jansen
czwartek, 13 sierpnia 2020, 12:15

1. Nie jest niczym niezwykłym, że podejrzany o przestępstwa vatowskie figurant do zatrzymania okazuje się notowany także za typowo kryminalne przestępstwa (narkotykowe, rozboje, udział w zorganizowanych grupach przestępczych) itd. 2. Przemytem na duża skale i produkcja nielegalnego alkoholu czy wyrobów tytoniowych nie zajmują się ludzie przypadkowi, tylko właśnie typowe bandziory (standard to teraz nieprzechodzone gangów, w tym kibolskich od handlu narkotykami na obrót "fajkami" bo zapotrzebowanie dużezysk porównywalny, a kary mniejsze), 3. w wielu sprawach nie wiesz na kogo trafisz. 4. Jest jeszcze parę innych zadań, wymagających właściwego zabezpieczenia. Reasumując: część roboty Służby Celno-Skarbowej niczym nie różni się od "kryminalnych" z policji i SG, które mają własne siły wsparcia bojowego, trudno więc by funkcjonariusze SCS/KAS szli na podobne zatrzymania czy przeszukania z gazem pieprzowym (a korzystanie z wsparcia pododdziałów specjalnych innych służb nie zawsze jest możliwe). Większości społeczeństwa SCS kojarzy się niestety tylko z rutynowymi kontrolami "mobilków" na drogach i pzrejściach granicznych, z mandatowaniem za drobne wykroczenia celno-skarbowe, zwalczaniem "białych kołnierzyków" (to tez nie są wyłącznie księgowi w garniturach) i zupełnie nietrafnie z praca urzędów skarbowych. Stąd głupie komentarze typu "z bronią na podatnika", "będą strzelać do babci z pietruszką" "zrobią wjazd komandosów jak się spóźnię ze złożeniem PITa?". Świat jednak nie wygląda jak w najprostszych stereotypach ludzi o niskiej wiedzy o nim.

MrLaki
środa, 12 sierpnia 2020, 22:57

Niestety zatrzymujemy, poza przestępstwami w zakresie VAT i innych podatków, jak choćby akcyza , które można kwalifikować jak przestępstwa tzw. "białych kołnierzyków", w zakresie zadań KAS (a precyzyjnie Służby Celno-Skarbowej) pozostają takie perełki jak - żeby tylko wspomnieć - przestępczość narkotykowa i różnego rodzaju karuzele podatkowe i mafie paliwowe oszukujące na VAT i Akcyzie, ale też hazard (całe podziemie po likwidacji niskiego hazardu), pranie brudnych pieniędzy i szara strefa dotycząca papierosów - a zapewniam, że to nie jest już towarzystwo różańcowe. Świadomie już pomijam towary podwójnego przeznaczenia (czytaj broń) i wszelakie podróbki (ciuchy, kosmetyki) oraz szarą strefę handlu odpadami i lekami, bo to jakby pomniejsze. Działania wespół z CBŚP w tych obszarach nie są wcale rzadkie, a już samo w sobie świadczy o ciężarze gatunkowym działań. Jesteśmy młodą służbą, nie wszystko wychodzi jak należy, ale proszę pamiętać o tym, że ciężar ustawowo nałożonych na SCS zadań, sytuuje tę służbę wśród służb specjalnych.

Tak jest
środa, 12 sierpnia 2020, 18:49

Tak. Proszę pamietać, że różne grupy przestępcze w swojej działałnosci orpócz modnego VATu maja takze inne, zwykłe kryminalne zajęcie.

specjalista
wtorek, 11 sierpnia 2020, 16:25

trzeba dodać kapelanów na stanowisku ekspertów których rola ogranicza się do rozdania brazków z latajacym gur i odprawianie jakiś zabobonów myśląc że to uchroni przed bandytą , kiedy wkoncu bedzie przetarg na wisiorki zwane różancem , obstawiam że firma z torunia wygra kontrakt na ich dostawę do kas

Tweets InfoSecurity24