Jeden z przywódców ISIS zatrzymany przez SBU

10 września 2020, 08:41
SBU, zatrzymanie, fot. ssu.gov.ua
Fot. ssu.gov.ua

Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w Kijowie zatrzymano jednego z przywódców tzw. Państwa Islamskiego. Ukraińskie służby dodają, że mężczyzna – który zdaniem SBU jest członkiem kierownictwa ISIS - był poszukiwany przez Interpol.

Według danych ukraińskich służb specjalnych, przestępca pochodzi z jednego z krajów postsowieckich i jest członkiem kierownictwa tzw. Państwa Islamskiego. Jak podaje SBU, ustalono, że mężczyzna był w przeszłości zastępcą czeczeńskiego radykalnego islamisty Ahmeda Czatajewa, podejrzanego o zorganizowanie zamachu terrorystycznego na międzynarodowym lotnisku w Stambule w 2016 roku.

Cudzoziemiec miał brać udział w działaniach wojennych w Syrii i Iraku, gdzie zajmował się selekcją i szkoleniem bojowników oraz organizacją zamachów terrorystycznych. 

Jak informują ukraińskie służby, mężczyzna na Ukrainę przybył w 2018 roku nielegalnie, na podstawie sfałszowanych dokumentów. W rejonie Kijowa stworzył grupę przestępczą, w skład której weszły osoby pochodzące z Azji Środkowej. Według informacji operacyjnych, w tym czasie nadal koordynował komórki ISIS za granicą. Jak poinformowano, "SBU bada również możliwość zaangażowania międzynarodowego przestępcy i członków grupy przestępczej w przygotowywanie aktów terrorystycznych na terytorium Ukrainy".

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
easyrider
czwartek, 10 września 2020, 22:59

Niech go przekażą Niemcom. Ci nadadzą mu status uchodźcy. Sami się pozbędą problemu a Niemcom przybędzie.

rob ercik
czwartek, 10 września 2020, 16:06

uff, od kiedy protegowani usa są nazywani przestępcami?

Bursztyn
czwartek, 10 września 2020, 13:28

Mają swojego Siedział tam tygodniami a oni mu RPG dawali Taki łącznik

Tweets InfoSecurity24