Jak karać za nieprzestrzeganie obostrzeń? Policjanci chcą jasnych wytycznych

19 października 2020, 10:40
mandat, fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Rząd próbując ograniczyć skutki pandemii koronawirusa ponownie wprowadza obostrzenia w tym m.in. obowiązek noszenia maseczek. Ich egzekwowaniem zajmuje się policja. Okazuje się jednak, że policjanci nie do końca wiedzą jak postępować z osobami, które nałożonych nakazów nie przestrzegają. Mundurowi czekają na wydanie jasnych wytycznych w tej sprawie przez komendanta głównego policji.

"Kontrowersje wokół podstawy prawnej nakładania mandatów bądź kierowania do sądu wniosków o ukaranie za niestosowanie się do rygorów sanitarno-epidemiologicznych stanowią poważne utrudnienie w skutecznej realizacji nałożonych na policjantów zadań" – alarmują policyjni związkowcy. Jak dodają, "problem ten trzeba rozwiązać wyposażając policjantów w jednoznaczne wytyczne". Z wnioskiem o ich wydanie 14 października szef związku Rafał Jankowski zwrócił się do komendanta głównego policji, gen. insp. Jarosława Szymczyka.

Wątpliwości – co podkreślają związkowcy - sygnalizują sami policjanci, a dodatkowy problem stanowi niejednolite orzecznictwo sądów rozpatrujących wnioski o ukaranie lub uchylenie prawomocnie nakładanych mandatów karnych ze względu na czyn niebędący wykroczeniem. innymi słowy, sądy orzekają, że nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z prawem, i uchylają nałożony mandat. Wszystko to wprowadza spore zamieszanie w – jak mówią mundurowi – i tak  trudnej sytuacji. Jak podkreślał sobotę rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 procencie zapadają wyroki uniewinniające. "Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie" - przekazał Ciarka.

Jak tłumaczył jeszcze na początku miesiąca rzecznik, to od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależeć, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem, pouczona, czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do Inspektora Sanitarnego. "To policjant i służby sanitarne podejmują indywidualnie decyzje, co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów" - zaznaczył policjant. Przypomnijmy, że za np. brak maseczki grozić może mandat wynoszący nawet 500 złotych. Sprawa może również zostać skierowana do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Jak podkreśla policja, podstawą prawną nałożonych mandatów jest art. 54 Kodeksu wykroczeń, który dotyczy naruszenia przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych. 

Insp. Mariusz Ciarka poinformował również w ostatni weekend, że tylko w sobotę w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Natomiast od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania nosa i ust, pouczono ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukarano mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Wirus nie omija oczywiście mundurowych. Obecnie na kwarantannie przebywa ponad 2,2 tys. funkcjonariuszy, a od początku pandemii na kwarantannę odbyło ponad 11 tys. mundurowych. "Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania. Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy - nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb" - zaapelował Ciarka.

Pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał m.in. nadinsp. Paweł Dobrodziej, komendant stołeczny policji. Generał ma również zapalenie płuc. Według jego rzecznika, nadkom. Sylwestra Marczaka, który informował o stanie zdrowia szefa jednostki jeszcze w piątek, komendant miał dobre samopoczucie, ale jego stan wymagał hospitalizacji. Pozytywny wynik testu otrzymał również zastępca komendanta stołecznego ds. logistyki Włodzimierz Pietroń, ale - jak podkreślił rzecznik - źródła zakażeń są różne. "W dobie koronawirusa kadra kierownicza Komendy Stołecznej Policji nie ma ze sobą kontaktu fizycznego, co wyklucza zarażenie od siebie" - powiedział Marczak. 

DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Etap
wtorek, 20 października 2020, 11:18

Przepis prawa powinien być jasny, precyzyjny i czytelny. Umiejscowiony w ustawie, bez możliwości nadmiernej interpretacji... a w Polsce jak kto chce...

Alina
wtorek, 20 października 2020, 03:41

Polska to taki kraj gdzie sady i prokuratura nie współpracuje ze slużbami dla dobra społeczeństwa a wymyśla własne opracowania zagadnień ...co sędzia inne często brednie i nazywa się to ''niezawisłość''.Policja nakłada grzywny kieruje wnioski a sądy umarzAja...na złość PIS...na własną modłę.nie aby ukrucić proceder ale aby wydać ''swój chory sad'' podszyty humorem danego dnia.WysUkuje się Wyroki wyroków z przed 20 lat...podpiera osądami innych krajów itd. Znam przypadki gdzie osoba byla 12 x karana za rozbój nie siedziała...osobe 27x karana w 3 lata mandatami za kierowanie bez prawa jazdy...każdy z 4 wniosków bez orzekania zakazu prowadzenia itd. ...prawo na całym swiecie ma luki i buble ale u nas buble tworzy się i powiela a to otwiera bramy do samosadów sądów.

Taka prawda.
poniedziałek, 19 października 2020, 19:03

Co ma wam Ciarka powiedzieć. Ja od razu dzwonię po drugi patrol i zgłaszam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z artykułu 231. Jak sprawa skierowana zostaje do sądu pan policjant z automatu do wyjaśnienia ma obniżane uposażenie o 50% przez pół roku. Zobaczymy czy będą tacy mądrzy jak im braknie do pierwszego. A wystawiać mandaty zgodnie z rozporzadz3niem, które nie ma mocowania w ustawie sory ale jest karane. I to wcale nieprawda co gada pan Ciarka. Ciekawy jestem czy sam 2yszedl by na ulicę i rozdawał mandaty niezgodnie z prawem? Punkt siedzenia zmienia myślenie.

Ex glina
wtorek, 20 października 2020, 22:01

Ale mądry. Czepiajcie się ustawodawcy a nie policjanta patrolów a który jest między młotem a kowadłem.

GTX
wtorek, 20 października 2020, 12:52

Tak? Serio? A podaj przepis, który to reguluje. Piszesz bzdury i nie masz o tym zielonego pojęcia. Nie siej zamętu, następny sie znalazł specjalista od prawa... 50% uposazenia jest wypłacane w przypadku zawieszenia policjanta w obowiązkach służbowych. A to dopiero po przedstawieniu zarzutów. W sprawie maseczek - policjant działa na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów. Tak więc nie może być mowy o 231 kk. Nawet Sądy w 70% w skali kraju nakładaja grzywny za brak maseczki na wniosek Policji.

poniedziałek, 19 października 2020, 23:38

o to ciekawe, co na to spece na taką ewentualność.Czy ktoś już to stosował ,czy ma sens prawnie bo zapewne nic to nie da a kasę i tak wyrównają policjantowi a osoba bez maseczki w tym momencie co się cwaniaczy szybko się samozaora

Olo
wtorek, 20 października 2020, 16:15

Na razie to Wydziały Skarg dokładnie sprawdzają postępowanie policjantów po skargach antymaseczkowców. Będą zrobione wyniki

Tweets InfoSecurity24