Groty na granice. SG kupuje karabinki z Radomia

9 lipca 2019, 11:24
MSBS Grot
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

228 karabinków MSBS Grot wyprodukuje dla Straży Granicznej Radomska Fabryka Broni "Łucznik". To kolejna partia radomskiej broni, która trafi do pograniczników. Umowa opiewa na blisko 2 mln zł.

Jak poinformowała we wtorek Aleksandra Odziemkowska z Fabryki Broni "Łucznik", umowa między zakładem a Komendą Główną Straży Granicznej została podpisana w poniedziałek, 8 lipca. Wartość kontraktu to blisko 2 mln zł. Dostawa karabinków ma nastąpić do końca września. Do pograniczników trafi zapewne ponownie broń w wersji Grot C16 FB-M1.

To już kolejna partia broni, którą Łucznik wyprodukuje dla Straży Granicznej. W grudniu ub. roku radomska fabryka dostarczyła 122 sztuki karabinków na jej potrzeby. Wartość kontraktu wyniosła wówczas 1,1 mln zł. Funkcjonariusze otrzymać mieli karabinki w ekspresowym tempie, bo ich dostawa – zgodnie z umową – musiała nastąpić do 21 grudnia 2018 roku.

Do Straży Granicznej trafiły karabinki w wersji Grot C16 FB-M1, a więc wariant jaki od ponad roku jest produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Również od ponad roku ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które - jak informował InfoSecurity24.pl - zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag.

Warto dodać, że "bojowy" Grot C16 FB-M1 nie jest pierwszą bronią z tej rodziny, jaka trafiła do Straży Granicznej. W 2017 formacja ta zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R). Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

Karabinek MSBS Grot C16 FB-M1 powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. To nowa konstrukcja, opracowana wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana "Grota" Roweckiego - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

PAP/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Michał
wtorek, 9 lipca 2019, 14:39

Wyprodukowali pierwszą wersją i spoczęli na laurach. Co ich tam obchodzą uwagi do użytkownika ? Jest na to rada. Panowie, albo bierzecie się do roboty, albo żadnych nowych zamówień nie będzie. I proszę nie występować o żadne dodatkowe środki finansowe, poza tymi wynikającymi z umowy o pracę w części dotyczącej rozwiązania umowy o pracę. W razie czego broń zamówimy w Czechach.

GAPS
wtorek, 9 lipca 2019, 14:35

A kiedy trafią do wojsk operacyjnych ?

Anty sknera
wtorek, 9 lipca 2019, 14:20

Skoro MSBS jest modułowy i dzieli 70 % części z swoim bezkoblowym odpowiednikiem to dlaczego tego nie wykorzystać i do formacji gdzie mniejszy rozmiar broni ma znaczenie nie lądują MSBS w wersji bezkolbowej ? Przecież dla jednostek typu SG, ŻW , Czy sił powietrznodesantowych taka wersja msbsa byla by idealna .

Ali
wtorek, 9 lipca 2019, 14:12

Wszystkie służby w polsce powinny mieć na stanie tyle broni krótkiej i długiej ilu mają ludzi.chociaż dwa razy w roku strzelanie.w rozbrojonym społeczeństwie w razie W było by dodatkowe z 200 000 ludzi pod bronią choćby do zabezpieczenia archiwów muzeów...obiektów strategicznych...

środa, 10 lipca 2019, 01:10

Reklama
Tweets InfoSecurity24