Groty na granice. SG kupuje karabinki z Radomia

9 lipca 2019, 11:24
MSBS Grot
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

228 karabinków MSBS Grot wyprodukuje dla Straży Granicznej Radomska Fabryka Broni "Łucznik". To kolejna partia radomskiej broni, która trafi do pograniczników. Umowa opiewa na blisko 2 mln zł.

Jak poinformowała we wtorek Aleksandra Odziemkowska z Fabryki Broni "Łucznik", umowa między zakładem a Komendą Główną Straży Granicznej została podpisana w poniedziałek, 8 lipca. Wartość kontraktu to blisko 2 mln zł. Dostawa karabinków ma nastąpić do końca września. Do pograniczników trafi zapewne ponownie broń w wersji Grot C16 FB-M1.

To już kolejna partia broni, którą Łucznik wyprodukuje dla Straży Granicznej. W grudniu ub. roku radomska fabryka dostarczyła 122 sztuki karabinków na jej potrzeby. Wartość kontraktu wyniosła wówczas 1,1 mln zł. Funkcjonariusze otrzymać mieli karabinki w ekspresowym tempie, bo ich dostawa – zgodnie z umową – musiała nastąpić do 21 grudnia 2018 roku.

Do Straży Granicznej trafiły karabinki w wersji Grot C16 FB-M1, a więc wariant jaki od ponad roku jest produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Również od ponad roku ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które - jak informował InfoSecurity24.pl - zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag.

Warto dodać, że "bojowy" Grot C16 FB-M1 nie jest pierwszą bronią z tej rodziny, jaka trafiła do Straży Granicznej. W 2017 formacja ta zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R). Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

Karabinek MSBS Grot C16 FB-M1 powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. To nowa konstrukcja, opracowana wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana "Grota" Roweckiego - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

PAP/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Łucznik
środa, 10 lipca 2019, 12:24

Kupować Polska broń i testować, rozwijać rodzimy przemysł broni i dążyć do perfekcji w ich produkcji i dalszym rozwijaniu.

Janusz
środa, 10 lipca 2019, 11:57

Niech dorzucą partię trytytek w kolorze czarnym..

Patcolo
środa, 10 lipca 2019, 00:47

Beryl to sprawdzona broń Grota natomiast trzeba dopracować ale zapowiada się wyśmienicie jednakże gdybym miał dzisiaj wybierać co bym zabrał ze sobą aby wykonać zadanie to jeszcze wziąłbym Beryla. Wiem co piszę bo strzelałem i używałem jednego i drugiego. Beryl jest po prostu bardziej dopracowany ale jestem przekonany że to kwestia czasu.

dodaj
środa, 10 lipca 2019, 00:04

zwolnić odpowiedzialnych ze służby granicznej

tak myślę
wtorek, 9 lipca 2019, 23:08

"które - jak informował InfoSecurity24.pl - zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag." Proszę, proszę! Beryle też miały sporo wad i nikt nawet nie ważył się na ten temat w wojsku dyskutować, a tu ciągle jakieś uwagi pod adresem Grota. A teraz poważnie. Tyle lat go tworzyli i dalej niedopracowany? Poprawić i wdrażać do wszystkich jednostek wojskowych. Wersje bezkolbowe dla załóg wozów bojowych i podobnych, do samoobrony.

Reklama
Tweets InfoSecurity24