Granice pozostaną zamknięte. Morawiecki: chcemy przedłużać ten reżim kontrolny

25 kwietnia 2020, 14:02
Morawiecki, fot. M. Rachwalska
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Dzisiaj nie podjęliśmy decyzji o otwarciu granic, a raczej chcemy przedłużać ten reżim kontrolny, który dzisiaj cały czas jest utrzymywany - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany o perspektywę zniesienia restrykcji dotyczących podróżowania za granicę. Obecnie granice zamknięte są do 3 maja, z możliwością przedłużenia. Morawiecki zwrócił uwagę, że choć istnieją państwa, które mają dużo większy poziom zachorowań na milion mieszkańców i które łagodzą reżim sanitarny, to, jak dodał, "nie jest to wystarczający czynnik do podjęcia podobnej decyzji w Polsce".

"Raczej wolimy zwiększać zakres swobód takich, jak chociażby uprawianie sportu, (...) czy odmrażanie gospodarki, które jest szalenie ważne dla utrzymania miejsc pracy i dla wzrostu gospodarczego w Polsce, niż sama prosta swoboda podróżowania. Jest ona niezwykle ważnym, oczywiście, prawem, ważnym elementem naszego życia, ale dzisiaj cały czas musimy podejmować trudne decyzje: coś za coś" - podkreślił premier.

"Coś ograniczamy po to, żeby w tym przypadku ograniczyć rozprzestrzenianie się tego koronawirusa" - zaznaczył.

Morawiecki przypomniał, że Polska "wdrożyła jako jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza w Europie, sanitarne kontrole graniczne". "Również ograniczyliśmy ruch graniczny w znacznym stopniu. I to przez ekspertów zarówno Światowej Organizacji Zdrowia, jak i ekspertów epidemiologów, uważane jest za ważny czynnik powstrzymujący rozprzestrzenianie się koronawirusa" - podkreślił premier.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
borek
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 10:21

zamknąć granice wschodnią - bezpieczeństwo epidemiologiczne militarne ekonomiczne kulturowe

Hina 17
poniedziałek, 11 maja 2020, 19:41

Albo wszyscy przechodzą kwaranane albo nikt

Kolda
niedziela, 26 kwietnia 2020, 23:55

No i tyle z teorii spiskowych o tym jak to rząd, jako długie ramię Iluminatów chce nas wszystkich zagłodzić. Środki bezpieczeństwa muszą być zachowane.

Felix
niedziela, 26 kwietnia 2020, 14:45

Nie otwierać granic , przedłużyć ile się da ! chcesz pracować ? pracuj u siebie i płać podatki ! a jak chcesz za granicą zarabiać to tam zamieszkaj ... Ja też pracowałem w Czechach i niestety zostałem zwolniony i nie otwieram mordy bo to logiczne że ważniejsze zdrowie i życie nie tylko moje ale wszystkich ! Panie Morawiecki nie otwierać granic ! a jak ktoś chce bo tam pracuje to niech wyjedzie i nie wraca ! póki się nie skończy pandemia !

Sobiepan
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 13:54

Zgoda panie Feliksie, tylko proszę nie używać tutaj błędnie takiego skrótu myślowego (wiele osób go popełnia) jak: granice zamknięte/otwarte. Przekraczanie granicy jest dozwolone w wyznaczonych przejściach granicznych, na granicach wewnętrznych (Schengen) przywrócono tylko taką kontrolę. Ruch graniczny odbywa się tylko z ograniczeniami ze względów sanitarnych, ale transport międzynarodowy jeździ (dostawy muszą być).

dim
niedziela, 26 kwietnia 2020, 13:03

Bardzo słusznie Panie Premierze ! A na wakacje zapraszam wszystkich do Grecji. Dla turystów będziemy od lipca otwarci, ale tylko na niektóre kraje, te z niskim wskaźnikiem zachorowań, w tym na Polskę. Novum: turystom zapewne potrzebne będą książki zdrowia. Z wynikami testów oraz aby w razie potrzeby grecki szpital wiedział jak pomagać, jakie leki można podać, a jakich nie.

Tweets InfoSecurity24