FSB "ucisza" rosyjskie Matki Żołnierzy

11 października 2021, 14:00
Rosja, żołnierz, fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Działania Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) podjęte względem Komitetu Matek Żołnierzy z Petersburga mają uniemożliwiać tej organizacji pozarządowej prowadzenie statutowej aktywności wobec przejrzystości różnych aspektów funkcjonowania sił zbrojnych. W całej sprawie chodzi - nie pierwszy raz - o wykorzystywanie istniejących od kilku lat w Rosji rozwiązań prawnych odnoszących się do kwestii bycia tzw. obcym agentem. Wspomniane przepisy zostały tak skonstruowane, że od razu umożliwiły władzom przeprowadzenie zmasowanego uderzenia w NGO-sy i organizacje krytykujące Kreml.

Tym razem aparat rosyjskiego państwa oraz tamtejsze służby specjalne wzięły na cel organizację walczącą o transparentność kwestii społecznych w siłach zbrojnych lub raczej, mówiąc wprost, o kwestie związane z prawami człowieka. Komitet Matek Żołnierzy z Petersburga zaznaczył, że nie jest wręcz w stanie prowadzić swojej normalnej aktywności. FSB wydała bowiem listę zawierającą informacje, których pozyskiwanie i gromadzenie może skutkować sankcjami karnymi. Już w 2014 roku, jak wskazał portal Meduza.io, doszło do wpisania Komitetu na listę "obcych agentów". Zakazano wówczas kontaktów z wszystkimi strukturami wojskowymi w kraju. Wtedy jednak finalnie udało się wywalczyć skreślenie ze wspomnianej listy, choć stało się to kosztem pewnych form aktywności społeczno-politycznych czy też tych dotyczących pozyskiwania środków finansowych. Obecnie FSB wprowadza ograczniezia dotyczące danych, które są kluczowe w aktywności tej organizacji. A przypomnieć należy, że jej aktywiści działali od lat na rzecz bezpieczeństwa służby w rosyjskich siłach zbrojnych, przekazując również swoje analizy strukturom rządowym.

Działania FSB przekładają się dziś wprost na funkcjonowanie Komitetu, który informacje odnoszące się chociażby do spraw związanych z łamaniem praw człowieka musi pozyskiwać w jednostkach wojskowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych formacji, gdzie wraz z istniejącym poborem, występuje chociażby zjawisko fali, które w Rosjo często przybiera wysoce brutalną i tragiczną w skutkach formę. Trzeba również pamiętać, że strona rosyjska od lat stara się też kamuflować realne straty w związku z działaniami prowadzonymi poza granicami państwa. Uwidoczniło się to chociażby w kontekście rozpoczęcia kampanii zbrojnej przeciwko Ukrainie (zajęcie Krymu i wysłanie żołnierzy, aby walczyli u boku tzw. separatystów w Donbasie). Obecnie Komitet Matek Żołnierzy stwierdza, że gromadzenie m.in. tych informacji może skutkować posądzeniem o bycie obcym agentem lub nawet oskarżeniami o zdradę państwa. 

Rosyjskie władze, jak widać, starają się uciszyć obrońców praw człowieka, dziennikarzy i prawników. Robią to utrudniając możliwość uzyskania danych o sprawach, które mogą przełożyć się m.in. na obraz sił zbrojnych. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow miał stwierdzić, że nie zna stanowiska Komitetu Matek Żołnierzy z Petersburga odnoszącego się do uniemożliwienia im działania. Odesłał przy tym do FSB i jej działań podejmowanych względem ochrony interesów strategicznych państwa.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 65
mist
poniedziałek, 11 października 2021, 22:27

A co to za jakas lewa organizacja, do czego i komu ona słuzy. Działania Rosji prawidłowe, gonic to badziewie. Ciekawe co by Polska robiła gdyby takie cos powstało. Dzien bez Rosji to dzien stracony

viper
wtorek, 12 października 2021, 21:18

W Polsce matki żołnierzy się szanuje.

a
środa, 13 października 2021, 20:34

taaaak

Kacperek
wtorek, 12 października 2021, 13:23

Niech się cieszą, że nie skończyły jeszcze jak Politkowska czy Niemcow. Czyli wodzą jeszcze nie skrytykowały. Jak dojedzie do krytyki to albo będzie łagodnie czyli łagier, albo skończą jak litwinienko czy jak inni krytycy. W końcu to Rosja.

Czerwony armista
wtorek, 12 października 2021, 10:21

Gonić każdego, kto chce znać prawdę o swoich bliskich. W Polsce nie musi istnieć taka organizacja, bo każda śmierć żołnierza jest przedmiotem śledztwa. W Rosji młody chłopach idzie do wojska, a za chwilę leży rzucony do dołka nie wiadomo gdzie. A rodzina słyszy, że zaginął. Chciałbyś, żeby to spotkało twoich bliskich? W Rosji jednostka niczym, jednostka zerem. U sowietów jak widać bez zmian.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 11 października 2021, 16:27

Komitet Matek Żołnierzy jak ostatnio sprawdzałem to składał się z bezdzietnych lewaczek szt. 8, opłacanych przez niemiecką Żydówkę via norweską fasadową fundację... :D

Skośne oczy władka
poniedziałek, 11 października 2021, 23:31

I chcesz powiedzieć, że Rosja musi zniszczyć te 8 kobiet bo ich się boi? No kiepsko widzę przyszłość tej "demokracji" niszczącej nawet biedne bezbronne kobiety.

Wania
poniedziałek, 11 października 2021, 23:30

Tak podaje sputnik i fsb. Brawo za bieżące dane.

vldvldfvjfk
poniedziałek, 11 października 2021, 18:08

Czyli nie potrzebny, przecież Rosja to wspaniała demokracja.

Grom
poniedziałek, 11 października 2021, 17:51

Hehehe to co napisałeś to idealny przykład propagandowego oczerniania niewygodnych osób w Rosji. Matki żołnierzy stały się nie wygodne więc są już lewaczkami na usługach żydów. I mówisz że ty to sprawdzałeś. To napewno tak jest tylko szkoda że twoja wiarygodność jest równa zeru . No i na całą Rosję komitet matek żołnierzy to jedna taka organizacja. Ehhhhh żałosne

Fan desantu z Pn koreańskich An2
poniedziałek, 11 października 2021, 17:27

Tak, tak w Afganistanie udzielaliście internacjonalistycznej pomocy bratniemu narodowi afgańskiemu, Czechosłowacji w 68 broniliście przed inwazją Bundeswhery, a w Syrii walczyliście z terrorem bombardując szpitale. Kronika filmowa z lat 50 by mogła się od ciebie uczyć.

Adam S.
poniedziałek, 11 października 2021, 16:56

Owszem, w Rosji jest coraz więcej bezdzietnych Matek Żołnierzy. Po wojnie w Donbasie, dziesiątkach katastrof, samobójstwach i diedowszczyźnie - mnóstwo jest w Rosji bezdzietnych Matek Żołnierzy. Ale jakim typem człowieka trzeba być, żeby sobie z tego robić kpiny?

Komentator
wtorek, 12 października 2021, 07:48

Ile rosyjskich matek pamięta swoich synów którzy zginęli w wojnach po drugiej wonie światowej? Ile amerykańskich? Tylko po Wietnamie pozostało w USA więcej bezdzietnych matek niż po wszystkich wojnach Kremla oczywiście licząc od roku 45.

czarno to widzę
poniedziałek, 11 października 2021, 19:45

Masz rację! Jak ostatnio policzono to w Rosji jest ok. 7 milionów bezdzietnych matek żołnierzy, a po samej wojnie w Donbasie przybyło ich kilkaset tysięcy.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 11 października 2021, 18:59

Tak, wiemy, właśnie od Komitetu Matek Żołnierzy. Jak poszukasz w sieci, to znajdziesz ich rewelacje potwierdzające twierdzenia MON Ukrainy i polskich mediów, jak to w ukraińskiej ofensywie w Donbasie poległo 30000 rosyjskich żołnierzy "których ciała Putin kazał spalić w mobilnych krematoriach by to ukryć przed opinią publiczną" i spaliło się 500 rosyjskich czołgów. Skąd to wiadomo? Ano na stronach Komitetu Matek Żołnierzy opublikowano, że działaczka komitetu poszła do... fryzjerki, która jej opowiedziała, że strzygła... żonę komendanta jednostki, która... "widziała, jak żołnierze wymaszerowali z jednostki w kierunku zachodnim i już nie wrócili"... :D

Victor
wtorek, 12 października 2021, 13:37

Np z książki Przyszło nam tu żyć Heleny Kostiuczenko. Wstrząsająca opowieść żony której mąż zginął w Donbasie. I nie może go nawet pochować żeby inni myśleli tak jak ty.

Moskwicz w F1
wtorek, 12 października 2021, 00:45

No tak. Jakby nie potwierdziły informacji ukraińskiego MONu i polskich mediów to wtedy w oczach FSB byłyby wiarygodne a skoro nie są wiarygodne to trzeba na nie FSB napuścić. Taka to rosyjska logika. Rosyjska dlatego że wg normalnej logiki (czyli tej nie rosyjskiej) kłamcy zawsze kompromitują się sami. A ja wiem że jedyną rzeczą za jaką można się narazić władzom w Rosji jest mówienie prawdy. Ale w całym tym zamieszaniu dobrze się stało że napuściliście na te kobiety FSB bo jeżeli do tej pory ktoś miał wątpliwości nt tego co mówiły to teraz już ich nie ma.

żenua
poniedziałek, 11 października 2021, 16:53

No i jest, zawsze na posterunku: niezawodny obrońca Rosji i dyktatorków :)

poniedziałek, 11 października 2021, 21:31

dokładnie

Tweets InfoSecurity24