Reklama

Służby Mundurowe

FN Herstal na poligonie WITU - część druga. Nie tylko dla Policji, czyli pistolety maszynowe i broń specjalna

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Podczas prezentacji i strzelań poligonowych firma Griffin Group S.A. Defence zaprezentowała ofertę firmy FN Herstal S.A. dla formacji specjalnych i służb mundurowych. Przy tej okazji można było zobaczyć w akcji m. in. używane przez chroniącą prezydenta USA Secret Service pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7mm oraz pistolet FiveSeven. Pokazano również możliwości miotaczy pocisków obezwładniających systemu FN 303. Szczególne zainteresowanie wzbudził system kierowania ogniem FCU do 40 mm granatników zapewniający trafienie z dokładnością 1 metra.

Oprócz opisanych w pierwszej części artykułu karabinków FN SCAR i kaemów Mimini, na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zaprezentowano szeroką gamę uzbrojenia firmy FN Herstal przeznaczonego w szczególności dla jednostek specjalnych służb mundurowych, ochrony VIP czy zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej. Są to w większości rozwiązania unikalne, opracowane we współpracy w użytkownikami do realizacji specyficznych zadań.

image
Broń kalibru 5,7 mm (po prawej) i miotacze pocisków obezwładniających FN 303. Fot. J.Sabak

FiveSeven i P90, czyli rewolucyjna skuteczność

Oprócz FN SCAR-SC w kategorii broni do osobistej samoobrony czy walki na krótki dystans zaprezentowano rozwijaną przez FN Herstal S.A. od ćwierć wieku broń na amunicję 5,7x28 mm. Jest to silna amunicja pistoletowa strzelająca pociskiem bardzo zbliżonym do stosowanego w karabinkach kalibru 5,56 mm ale za pomocą znacznie słabszego ładunku. Dzięki temu powstał nabój do broni o wymiarach i sposobie działania pistoletu i pistoletu maszynowego, zdolna z odległości do 200 metrów przebić hełm kevlarowy czy kamizelkę kuloodporną.

image
Porównanie nabojów stosowanych w pistoletach maszynowych i karabinkach. Od lewej: standardowy nabój 9 mm Parabellun, cztery naboje 5,7 mm ( w tym standardowy,  smugowy i zapalający) oraz standardowy nabój pośredni 5,56 mm. Fot. J.Sabak

Na poligonie zaprezentowano zasilany tą amunicją pistolet Five-seveN Tactical Mk2 oraz pistolet maszynowy FN P90 w wersji Standard i Tactical. Pistolet Five-seveN Tactical Mk2 zasilany jest z dwudziestonabojowego magazynka i może skutecznie razić cele na dystansie ponad 100 metrów, gdyż pocisk 5,7 mm ma znacznie bardziej spłaszczoną trajektorie lotu i wyższą energię niż klasyczny pocisk pistoletowy. Kształt zbliżony do pocisku karabinowego zapewnia mu dużą penetrację osłon, ale zdaniem producenta trafiając w ciało szybko oddaje energie gdyż w miękkim celu silne koziołkuje. Mniejszy kaliber pozwala też zmieścić w magazynku więcej amunicji niż w klasycznym pistolecie 9 mm. Są to cechy, które wpłynęły na dużą popularność amunicji 5,7 mm w formacjach i służbach specjalnych. Korzysta z niej m. in. operatorzy CBŚP i GROM. Najsłynniejszym użytkownikiem P90 i Five-seveN na świecie jest z pewnością US Secret Service, agencja odpowiedzialna m. in. za ochronę prezydenta USA.

[GALERIA_2929]

Podczas pokazu na poligonie WITU zaprezentowano m. in. różnice w możliwości penetracji osłony Kevlarowej, stosowanej w kamizelkach miękkich, pomiędzy wystrzelonym z tej samej odległości pociskiem z pistoletu kal. 9 mm i kal. 5,7 mm. Nie pozostawiają one żadnych wątpliwości co do znacznie większych możliwości tego drugiego, który wystrzelony z pistoletu Five-seveN przeszedł gładko przez 20 warstwa materiału, czyli około czterokrotnie więcej niż powstrzymało pocisk Parabellum.

Pistolety maszynowe FN P90 podobnie jak pistolet Five-SeveN powstały z myślą o nowej amunicji i zostały zaprojektowane jako skuteczna, zwarta, lekka i łatwa w obsłudze broń do samoobrony dla załóg pojazdów i innych żołnierzy, których uzbrajanie w karabinek szturmowy wydawało się mało logiczne. Szybko jednak trafiły na uzbrojenie jednostek specjalnych i służb specjalnych, gdyż broń jest bardzo skuteczna, zwarta i wyposażona w pojemny, pięćdziesięcionabojowy magazynek. Jest on umieszczony nietypowo, bowiem równolegle ponad mechanizmem i lufą broni, a naboje przed trafieniem do zamka są obracane o 90 stopni. Dzięki temu broń ma charakterystyczną, zwartą sylwetkę, a puste łuski wyrzucane są bezpośrednio w dół. Przy całkowitej długości 500 mm lufa ma długość ponad 260 mm, dzięki czemu wystrzelone z niej pociski 5,7 mm są w stanie przebić ponad 40 warstw Kevlaru z odległości 200 metrów.

[GALERIA_2930]

FN P90 występuje w wersji standardowej, która korzysta z oryginalnego celownika kolimatorowego lub wersję P90 Tactical, która wyposażona jest w długą szynę montażową dla celowników i dwie krótkie, boczne szyny dla dodatkowego wyposażenia. W przedniej części chwytu prezentowany egzemplarz P90 Tactical miał zabudowany na stałe laserowy wskaźnik.

Granatnik - broń precyzyjna

Użyty podczas pokazu na poligonie w Zielonce granatnik FN40 GL to standardowy granatnik podwieszany do karabiny FN SCAR, występujący również w wersji autonomicznej. Jego specyficzną cechą jest m. in. mechanizm spustowy z samonapinaniem, który zwiększa bezpieczeństwo oraz ułatwia obsługę broni i nie wymaga jej przeładowania do napięcia iglicy np. w przypadku niewypału. Podczas ładowania lufa granatnika może zostać odchylona od osi, dla załadowania amunicji o ponadstandardowych wymiarach lub w sytuacji ładowania broni w ograniczonych warunkach przestrzeni np. w samochodzie.

[GALERIA_2931]

Jednak prezentacja 40mm granatnika FN40GL była de facto jedynie pretekstem dla pokazania możliwości cyfrowego modułu celowniczego FN Fire Control Unit (FCU) Mk3 który zamienia granatnik w broń precyzyjną, zdolną trafić w cel oddalony nawet o 400 metrów lub więcej z precyzją 1 metra. Z odległości poniżej 100 metrów bezpośrednio trafia w cel wielkości ludzkie sylwetki. Jest możliwe, ponieważ celownik FN FCU Mk3 to połączenie cyfrowego celownika holograficznego, komputera balistycznego i dalmierza laserowego.

Problemem powodującym niską celność granatnika 40 mm nie jest jego konstrukcja czy amunicja, ale zastosowanie prostych przyrządów celowniczych z nastawami co kilkadziesiąt metrów, a przez to również konieczność wprowadzenia „ręcznie” poprawek i odpowiednich nastaw przez strzelca (odległości, ustawienia celowników, rodzaju użytej amunicji, kąta nachylenia, temperatury, przechylenia broni). By temu zaradzić firma FN Herstal zaprojektowała i wykonała celownik FN FCU, który w automatyczny sposób mierzy odległość od celu, pozwalając na szybkie i precyzyjne trafienie go w oparciu o zaprogramowane parametry balistyczne i warunki atmosferyczne.

Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze, lekkie (poniżej 550 gram), kompaktowy (długość 123 mm, wysokość 74 mm i szerokość 96 mm) i odporne na warunki atmosferyczne (IP68). Co istotne, jego podział na dwa bloki pozostawia pomiędzy nimi przestrzeń dla linii celowniczej broni pod którą podwieszony może być granatnik, co pozwala na zastosowanie FN FCU Mk3 nie tylko na granatnikach samodzielnych, ale również np. na karabinku SCAR z granatnikiem FN40GL.

[GALERIA_2932]

Celownik posiada wbudowany komputer balistyczny wraz z dalmierzem laserowym oraz inklinometrem. Komputer łączy dane z zapisanymi parametrami balistycznymi wybranego spośród kilkudziesięciu rodzajów amunicji jaką jednocześnie może zawierać baza wewnętrzna (istnieje również możliwość wprowadzenia parametrów dodatkowych rodzajów amunicji). Wylicza on trajektorię lotu pocisku, a dane te są następnie transponowane na ruchomą siatkę celowniczą w oknie celownika, gdzie strzelec widzi realny punkt celowania dla danego dystansu i amunicji. Celownik FCU występuje w wersji z widzialnym i niewidzialnym w IR wskaźnikiem laserowym. Zasięg skutecznego pomiaru przekracza 1500 metrów, dzięki czemu system może być stosowany w granatnikach niskociśnieniowych i średniociśnieniowych.

Podczas pokazuje strzelec był w stanie nie tylko zmierzyć odległość do celów z dokładnością poniżej 1 m, to również trafić bezpośrednio pierwszym granatem w umieszczone na dystansie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów beczki stanowiące cele. Jasno pokazuje to jak precyzyjną bronią może być granatnik 40 mm z odpowiednim systemem celowniczym.

Na koniec, mniej zabójczo

Odwracając całkowicie chronologię pokazu, na koniec tej relacji trafił system miotaczy pocisków kinetycznych FN 303, przeznaczony do obezwładniania napastnika na dystansie do 50 metrów. Amunicja to specjalne 18 mm kapsułki wypełnione pyłem bizmutowym i różnego typu substancjami operacyjnymi: barwnikiem zbywalnym lub niezmywalnym, środkiem łzawiącym. By zachować identyczną masę i charakterystykę balistyczną również pocisk uderzeniowy wypełniony jest neutralnym płynem.   Według producenta pocisk ten pozwala na „zneutralizowania podejrzanych z maksymalną skutecznością i minimalnym ryzykiem poważnych obrażeń lub uszkodzeń ciała”.

image
Pistoletowy miotacz FN 303-P i różne typy amunicji. Jej typ jest oznaczony kolorem, dzięki czemu łatwo można sprawdzić jej typ podczas strzelania, szczególnie z miotacza-karabinka który posiada przeźroczysty magazynek bębnowy. Fot. J.Sabak

Amunicja opisana powyżej może być wystrzeliwana z dwóch typów wyrzutników pneumatycznych. „Karabinek” FN 303 jest zasilany z umieszczonej równolegle do lufy z prawej strony butli na sprężone powietrze, która wystarcza na około 100 strzałów z energią wylotową 33J o zasięgu skutecznym do 50 metrów. Magazynek bębnowy zawiera 15 a dzięki przeźroczystej tylnej ścianie operator widzi zarówno ilość amunicji jak również jej typ (każdy jest oznaczony innym kolorem). Na górnej powierzchni wykonanego głównie z tworzywa miotacza znajduje się szyna Picatinny do mocowania celownika. Masa wyrzutnika to niespełna 3 kg.

Drugi typ miotacza to pistolet FN 303-P zasilany z magazynka w którym znajduje się 7 kapsułek i nabój z gazem CO2 służącym do ich wyrzucania. Wyrzutnik ma skuteczny zasięg do 20 metrów a energia wylotowa pocisków to około 25J. Proste przyrządy celownicze mogą zostać uzupełnione o dodatkowe wyposażenie umieszczone na podlufowej szynie montażowej. Miotacz waży 1,23 kg z załadowanym magazynkiem i mierzy 290 mm.

[GALERIA_2933]

System FN 303 zdaniem producenta wypełnia lukę możliwości pomiędzy bronią bojową, jak pistolety czy karabinki policyjne a pałką czy tonfą. Siła uderzenia jest na tyle duża, żeby np. stłuc szybę samochodową z odległości kilku metrów i razić znajdującego się za nim człowieka, ale nie zagraża np. penetracją karoserii. Zdaniem ekspertów FN Herstal umożliwia to wykorzystanie tego systemu do obezwładniania napastników np. podczas demonstracji czy imprez masowych, ale również w obrębie obiektów w których użycie broni palnej mogłoby stwarzać zagrożenie, np. w instalacjach jądrowych, rafineriach, zakładach chemicznych itp. Różnorodne rodzaje substancji aktywnych stosowanych w amunicji 18 mm dają szerokie możliwości wykorzystania systemu FN 303. 

Podsumowując prezentację oferowanych przez Griffin Defence produktów FN Herstal należy powiedzieć, że wzbudziły one duże zainteresowanie. Było ono tym większe, że obecni na poligonie funkcjonariusze mieli okazję do samodzielnego przetestowania w na strzelnicy wszystkich rodzajów uzbrojenia pod okiem ekspertów producenta. Szczególnie uwagę zwrócił na siebie subkarabinek FN SCAR-SC na amunicję .300 Blackout oraz cyfrowy moduł celowniczy FN FCU Mk3 do granatnika, który zapewnia wysoką precyzję trafienia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze