Wrzesień minął, a modernizacyjne ustawy dalej "zaginione w akcji"

8 października 2021, 11:10
policja psp sw ppor. Danmiel Bazylewicz
Fot. ppor. Daniel Bazylewicz, Służba Więzienna

Wrzesień minął, a resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości nadal nie zaprezentowały programów modernizacji dla podlegających im służb. Ich szczegóły mieliśmy poznać pod koniec ubiegłego miesiąca, ale - jak na razie - ministerstwa zdecydowały się przekazać jedynie kwoty podwyżek, które m.in. w ich ramach programu trafią do mundurowych. Co powstrzymuje polityków przed podzieleniem się efektem swoich prac?

Zapewnienie przyszłorocznych podwyżek, i to w odpowiedniej wysokości, miało uspokoić nastroje wśród funkcjonariuszy i wydaje się, że efekt ten został osiągnięty. Przynajmniej częściowo, bo to na pewno nie koniec rozmów na ten temat. Mundurowi z policji, Straży Granicznej, straży pożarnej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej wiedzą już, że od stycznia 2022 roku ich wynagrodzenie będzie wyższe o 500 złotych netto (na kwotę tę, przypomnijmy, składa się nie tylko część "modernizacyjna", ale również wynikająca z 4,4-proc. waloryzacji zapisanej w projekcie przyszłorocznego budżetu). Co więcej, strażacy wiedzą już nawet w jaki sposób formacja im te podwyżki wypłaci. Na informację taką czekają również związkowcy ze Służby Więziennej. W piśmie skierowanym do nadzorującego tę formację wiceministra Michała Wosia Rada Krajowa Sekcji Służby Więziennej NSZZ "Solidarność" zwraca się z prośbą o spotkanie właśnie w celu przedstawienia szczegółowych rozwiązań dotyczących wykorzystania środków, które mają być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń. 

To jednak nie koniec zmian, które czekają te służby w najbliższych latach, a wpłynąć mają nie tylko na wysokość wpływu na ich konta, a również jakość służby. Jak to bowiem ujął m.in. szef polskich strażników granicznych w rozmowie z InfoSecurity24.pl, gen. dyw. Tomasz Praga, sukcesem dla formacji jest rozwój, a taki zapewniają w ostatnich latach właśnie niemałe modernizacyjne środki. W przypadku poprzednich edycji programu (2017-2020), było to ponad 9 mld złotych dla służb podległych MSWiA oraz ponad 1,5 mld złotych dla Służby Więziennej. Kolejna ich edycja miała wystartować w 2021 roku, ale plany resortów pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Ostatecznie ruszyć mają one od stycznia 2022 roku, choć modernizacyjne dokumenty nadal skrywane są w biurach ministerstw. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy okazji wrześniowych negocjacji ze związkami zawodowymim zdradziło, że na program modernizacji na lata 2022-2025 przeznaczyć zamierza 10 miliardów 30 milionów złotych. Na tę kwotę składają się dwie części. Pierwszy segment to cześć inwestycyjna, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje przeznaczone mają zostać 4 miliardy 364 miliony złotych. Drugi segment nowej ustawy modernizacyjnej to wzmocnienie etatowe służb mundurowych oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zaproponowano 5 miliardów 666 milionów złotych. I tyle wiemy o tym, co resort planował dla podległych sobie służb. Wiceminister Maciej Wąsik liczył wtedy na to, że ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować jeszcze we wrześniu. Natomiast 24 września minister Mariusz Kamiński na ostatni tydzień września zapowiedział konferencję z szefami formacji podlegających MSWiA, podczas której przedstawione zostać miały perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata. Obu planów nie udało się jednak ministerstwu zrealizować. Ustawy modernizacyjnej ani nie udostępniono, ani nie poznaliśmy jej założeń na konferencji.

Podobnie sprawa wygląda w Ministerstwie Sprawiedliwości, które od dawna zapewnia, że dokumenty są gotowe i już niedługo zostaną zaprezentowane. Mówić miał o tym m.in. wiceminister Michał Woś, podczas rozmowy ze związkowcami. Do niedawna, o tym, jak będzie wyglądać modernizacja w Służbie Więziennej wiedzieliśmy jeszcze mniej, niż w przypadku służb podległych MSWiA. Dopiero porozumienie zawarte między związkowcami a resortem SWiA, a także ultimatum stawiane przez związki działające w ramach SW, wywarły skuteczną - jak widać po efektach - presję na Ministerstwo Sprawiedliwości, w wyniku której poznaliśmy nie tyle kwoty podwyżek w więziennictwie, co informacje, że będą oni tak samo traktowani, jak mundurowi z MSWiA. Wynosić powinny więc one tyle samo, co w policji, straży pożarnej, Straży Granicznej czy SOP, czyli 500 złotych netto. Wiadomo jeszcze, że częścią więziennego programu modernizacji ma być pakiet socjalno-bytowy dla funkcjonariuszy i pracowników, wart prawie 42 mln złotych (m.in. na modernizację i poprawę standardów wybranych pomieszczeń, w szczególności takich jak szatnie i sanitariaty, pomieszczenia socjale, dyżurki oddziałowych, punkty dowodzenia, wartownie czy pokoje biurowe). Informację tę przekazał jednak nie sam resort, a gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, w piśmie skierowanym do Andrzeja Kołodziejskiego (przewodniczący więziennej "Solidarności") jeszcze w grudniu 2020 roku.

Wciąż trwa więc oczekiwanie na to, aż politycy zdradzą w końcu, jak wyobrażają sobie rozwój podległych sobie formacji. Szczególnie, że oba programy ruszyć mają już w styczniu. I choć wiemy, na przykładzie wprowadzania np. tzw. superustawy (gwarantującej m.in. dodatki przedemerytalne), że gdy zachodzi taka potrzeba, to tempo legislacyjnych prac potrafi być ekspresowe, to MSWiA już wcześniej zapewniało sobie, powiedzmy, bufor. Jak podkreślał bowiem wiceminister Maciej Wąsik, nawet jeżeli prace nie zostaną zakończone do końca bieżącego roku, to ustawa na pewno obowiązywać będzie właśnie od stycznia 2022 roku.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 132
Karol
sobota, 9 października 2021, 02:00

Kto może idzie do Monu i tyle. Wiem poligony i inne niedogodności ale znajomi po przejściu odczuli podwyżki i spokój czego w policji nie ma.

Tom
sobota, 9 października 2021, 15:10

Zgadza się, oni mają poligony a my wyjazdy na zabezpieczenia imprez, na jedno wychodzi, my robimy codziennie a oni od święta, dlatego ludzie uciekają, no i kasa, w MON o niebo lepsza !

Normalne zjawisko
sobota, 9 października 2021, 19:12

Zobacz jaka w MON jest pensja, odprawa, dodatki czy emerytura a potem zestaw to z MSW i wszystko stanie się jasne dlaczego są przejścia

Karol
sobota, 9 października 2021, 21:57

Ale to wie każdy oni mają nawet ochronę prawną a my nic. Nas traktuje się jak śmieci a pomagamy jak możemy. Kasa mniejsza a odpowiedzialność jest dużo większa po naszej stronie. Chore albo się coś zmieni albo młodzi będą przychodzić na chwilę i po zobaczeniu tego co jest naprawdę szybko opuszczą firmę. A w MON każdy cię szanuje nikt ci nic nie powie i jeszcze kasa większa.

Karol
sobota, 9 października 2021, 16:37

I tam masz święty spokój kolego. W łeb kamieniem nie dostaniesz i nie ma takiej zawiści jak u nas. Jak teraz zachęcać młodych skoro widzą ,iż lepiej iść do wojska a nasza służba jawi się jako brak rozwoju ,wieczna patologia i przynoszenie roboty do domu. Nie mówię poligony są ale to nie to co kiedyś i zrobisz swoje i masz spokój.

Emeryt
piątek, 8 października 2021, 22:59

Po 18 latach służby 300zl dodatku służbowego takie rarytasy. ZWIĄZKI NIEZAWODOWE DZIĘKI, za to komendanty naczelniki większość z nich dodatek dziadkowy więc czym się przejmować

Irek
sobota, 9 października 2021, 15:14

Po ok. 20 lat jest 300-400 PLN dodatku służbowego, to standart, ale są wyjątki które mają po dwa razy tyle i więcej jeżeli dodać dziadkowe

Rysio
piątek, 8 października 2021, 22:43

Uważam że awans z 5 na 6 grupę powinien zależeć od stażu funkcjonariusza. Funkcjonariusz taki powinien posiadać aspiranta sztabowego i wówczas powinno brać się pod uwagę staż. Wtedy to była by pełna nienaganna sprwiedliwość. I takiej oczekujemy.

Czarny Tulipan
sobota, 9 października 2021, 15:23

Rysio, to co piszesz było by słuszne, ale pamiętaj że w tym miejscu próżno szukać logiki, nie zmienia to faktu że 6 grupa to powinna być swoista nagroda, korpus minimum aspirancki i minimum 15 lat służby, ale czego tu oczekiwać, przyjdzie plecak z 5 latnim stażem i dostanie specjala, szokujące.

piotr
sobota, 9 października 2021, 13:06

Ale chyba nie masz na mysli tych aspirantów, ktorzy przeskakiwali z st. Posta na mł. Aspa tylko dlatego, ze szli na dzielnice? Bo sa pare dobrych lat do przodu.. taka sprawiedliwość

Coś takiego
sobota, 9 października 2021, 15:31

A to gdzie takie awanse z post. na asp. dają?!, powiedz, będzie masa chętnych

Taka prawda
sobota, 9 października 2021, 17:59

Widać za młody jesteś by opisane przez Piotra awanse, powszechne w pewnym okresie czasu pamiętać. Jeżeli kryterium zmian w grupach będzie inne niż staż to zatoczymy koło i sytuacja opisana przez Piotra wróci poprzez grupy zaszeregowania.

Pionier
sobota, 9 października 2021, 15:25

Było by sprawiedliwe co Rysiek aby oprócz aspiranta był też staż, według mnie 15-20 lat, inaczej to żart żeby dostać z biegu 6 grupę

Oczekujący a rezultaty
piątek, 8 października 2021, 20:59

Pan Przewodniczący Zarządu Głownego jakby może pracował w KPP a nie w KGP to miałby inną perspektywę napięć w śród policjantów i nie dałby sobie tak wciskać za kazdym razie kitu. Ma za dużo do stracenia bo i wiele juz mu KGP dało. Gdzie ta nowa ustawa, jak wygląda realizacja podwyżki płac i innych postulatów z 2018r. Dobrze byłoby aby biuro prasowe jasno odpowiedziało co z uzgodnieniami z 2018r. Jak wygladaja mediacje i czy wogóle sa prowadzone co do ustawy na lata 2022- 2025. Dlaczeho ZG NSZZP milczy ? . Czy znowu nie ma nic do powiedzenia i tylko otwiera , przecina,wygłasza oraz apeluje o krew ?? Czy może doszedl do wniosku, że znowu zrobiono z nich balona ???

sobota, 9 października 2021, 21:59

Żadnej

Radio
piątek, 8 października 2021, 20:26

Na razie padły tylko słowa żadnych konkretów. Związkowcy zamilkli pewnie się zmęczyli i teraz odpoczywają po "wielkim zwycięstwie". Nie mam złudzeń że zasady awansu na grupach będą dla plecaków i czopków który wchodzą bez masła. Będzie niezły cyrk i kłótnie. W tej firmie nic nie odbywa się logicznie. Klasyczny przykład to podział dodatków sł. Jeden ma 5 lat służby drugi 25 i mają po 500 złotych oboje. To jest patologia w czystym wydaniu i tak będzie z innymi sprawami. Podstawa żeby swojaki mieli dobrze reszta nikogo nie obchodzi.

Tweets InfoSecurity24