Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2017: Granatnik RGP-40 wyróżniony

  • Moździerze Rak należące do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. fot. 21bsp.wp.mil.pl.

Podczas Targów Europoltech 2017 produkowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów 40 mm Rewolwerowy Granatnik Powtarzalny RGP-40 został laureatem w konkursie pt.: „Supernowoczesny” i uhonorowany został Brązową Gwiazdą Policji. 

Wyboru zwycięzców dokonała Rada Programowa Targów, w skład której wchodzą zastępcy szefów służb policyjnych i formacji bezpieczeństwa państwa. Produkt został wyróżniony za nowatorskie rozwiązania techniczne oraz unikatowe walory eksploatacyjne. Polska Policja użytkuje granatniki od grudnia 2016 roku.

Lekkie granatniki kalibru 40 mm to obecnie popularny rodzaj broni, zapewniający żołnierzom siłę rażenia na dystansie od kilku do kilkuset metrów. Niewielka masa ułatwia ich używanie, a ponadto umożliwia przenoszenie znacznego zapasu amunicji podczas działań żołnierzy w trudnym terenie. Granatniki okazują się przydatne między innymi w terenie zurbanizowanym.

Ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 jest bronią półautomatyczną, zasilaną z obrotowego bębna o pojemności 6 nabojów. Sprężynę napędzającą mechanizm obrotowy bębna napina się podczas ładowania broni. Do ładowania tylna część broni, wraz z kolbą i chwytem pistoletowym, jest odchylana na prawy bok. Umożliwia to użycie dowolnych pocisków zgodnych ze standardem NATO 40 mm x 46SR, o długości ograniczonej jedynie 140-mm długością komór bębna.

Czytaj więcej: „Kieszonkowa artyleria” 40 mm w ofercie PGZ

Granatnik jest zdolny do oddania do 2 tys. strzałów bez pogorszenia parametrów, a jego szybkostrzelność praktyczna sięga 12 strzałów na minutę. Przy użyciu amunicji o prędkości wylotowej do 82 m/s możliwe jest prowadzenie skutecznego ognia na dystansie do 400 metrów. Jednak konstrukcja broni umożliwia również wykorzystanie nabojów o znacznie większej energii wylotowej i dwukrotnie większym zasięgu (tzw. amunicja o średniej prędkości).

Broń przeznaczona jest do obezwładniania i zwalczania siły żywej, niszczenia urządzeń technicznych, budynków, środków ogniowych, pojazdów lekko opancerzonych oraz stawiania zasłon dymnych i innych dodatkowych oddziaływań nieśmiercionośnych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama