Edward Snowden kolejne 3 lata spędzi w Rosji?

16 kwietnia 2020, 16:24
Edward_Snowden_Conference_2015
Fot. Gage Skidmore, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Rosyjskie media informują, że Edward Snowden nie planuje nigdzie się ruszać i zamierza ubiegać się o przedłużenie możliwości legalnego mieszkania w Rosji na kolejne trzy lata. Trudno sobie wyobrazić, by władze w Moskwie odmówiły osobie, która wyrządziła jedne z największych strat - zarówno praktycznych, jak i propagandowych - amerykańskiej wspólnocie wywiadowczej w ostatnich latach.

Edward Snowden, bohater jednego z największych skandali szpiegowskich ostatnich lat, złożył wniosek o przedłużenie pozwolenia na pobyt w Rosji. O krokach prawnych swojego klienta miał poinformować rosyjskie media reprezentujący Snowdena prawnik, Anatoly Kucheren. Jeśli Moskwa wyrazi na to zgodę, były pracownik amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i tzw. prywatny kontraktor pracujący na rzecz Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), może otrzymać możliwość przebywania w Rosji przez kolejne trzy lata. Obecne zezwolenie na pobyt w Rosji Edwarda Snowdena ma dobiegać końca w tym miesiącu. Wspomniany prawnik, Anatoly Kucheren, zaznaczył, że na razie uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa nie jest celem działań jego klienta.

Przypomnijmy, że wcześniej rosyjskie władze - już w 2013 roku - udzieliły Snowdenowi azylu, który następnie został przedłużony w 2017 r. na trzy lata i właśnie dobiega końca.

Edward Snowden miał ujawnić dziennikarzom w 2013 r. szereg informacji dotyczących programów szpiegowskich Stanów Zjednoczonych - w zakresie SIGINT-u - względem innych państw świata oraz ludzi na całym świecie (m.in. słynny PRISM). Informacje jakie ujawnił dotyczyły nie tylko danych wywiadu, ale również kwestii wojskowych. Co więcej, działania Edwarda Snowdena miały uderzyć bezpieczeństwo narodowe nie tylko samych Stanów Zjednoczonych, ale również państw należących do tzw. Sojuszu Pięciu Oczu (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Nowa Zelandia).

Uciekł on w tym celu na terytorium Chin, a dokładniej Hongkongu. Następnie, wykorzystując rosyjskie linie lotnicze, poleciał do Moskwy, gdzie musiał przebywać ze względu na działania amerykańskiej dyplomacji i organów ścigania, poszukujących go w związku z zarzutami odnoszącymi się do szpiegostwa. Ostatecznie, Rosjanie podjęli decyzję o możliwości swobodnego przebywania i aktywności publicystycznej oraz komentatorskiej na ich terytorium przez Snowdena.

Sam Edward Snowden budzi skrajnie reakcje na całym świecie. Część osób uważa go za bohatera zmagań z systemami masowej inwigilacji, stosowanymi przez Amerykanów. Z drugiej strony, podkreślane są wątpliwości, co do jego prawdziwej motywacji i przede wszystkim możliwości legendowania obecnymi działaniami medialnymi swojej pracy szpiegowskiej na rzecz chińskich lub/i rosyjskich służb specjalnych. Jego krytycy zauważają, że broniąc wolności w internecie udał się do Chin i Rosji, a więc państw o jednym z najwyższych poziomów kontroli.

Nie zmienia to faktu, że Edward Snowden nie daje o sobie zapomnieć, wysyłając z Rosji różnego rodzaju opinie oraz komentarze, np. odnoszące się do zaostrzania prawa przez państwa walczące z koronawirusem.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
fts
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:17

To prawdziwy bohater. Nie tyle Amerykański, co Ziemski. Że niby zdradził... zdrajców? Dajcie spokój. Kto nie uważa go za bohatera, ten zwyczajnie nie ma zielonego pojęcia w jakim świecie żyje i/lub jest po prostu głupi.

Ech
wtorek, 2 czerwca 2020, 15:38

Swonden i Asange - dzieki nim i innym wiemy ze amerykanie podsluchiwali np kancerz Niemiec (a wiec sojusznikow) ze probowalo CIA zmienic rzad w Grecji i wiele innych. Ze kontroluja FB internet mail. Normalny czlowiek by nie wiedzial jak totalna jest inwigilacja.

Jarek
czwartek, 23 kwietnia 2020, 09:46

Co ciekawe, wcale nie uciekał do Rosji. USA zwyczajnie wycofały ważność jego paszportu gdy był w samolocie. na Terytorium Rosji miał mieć przesiadkę i lecieć dalej, lecz bez ważnego paszportu nie było to możliwe. Tak więc, rząd USA sam posadził go w Moskwie.

romanow
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:49

ruski szpieg.

xXx
środa, 24 czerwca 2020, 16:25

Najpierw może warto byłoby zapoznać się, chociaż po części z historią jego życia, a dopiero później komentować. W Rosji został przez przypadek, ponieważ gdy przebywał na moskiewskim lotnisku, USA cofnęło mu paszport tym samym uniemożliwiając dalsze podróżowanie. Jednak przez stosunki USA - Rosja, i to czo zrobił, pozwolono mu tam zostać. Najpierw więc radzę poczytać co nie co, a dopiero później brać się za komentowanie.

Maciej
wtorek, 30 czerwca 2020, 14:42

Zdrajca i ruski szpieg. Kropka.

michnen
czwartek, 29 października 2020, 16:55

jasne, bo amerykanski szpieg to lepszy.

Scypion afrykański
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 09:12

Polecam przeczytać książkę snowdena.... Otwiera oczy na pewne sprawy.

Hosods
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:57

czytałem, zwykły zdrajca, który próbuje się wybielić

Cvcv
środa, 24 czerwca 2020, 16:27

Ciekawe jak ty byś się zachował w takiej sytuacji, mając z tyłu głowy, to że w przypadku takiego czegoś możesz do końca życia pożegnać się ze Słońcem.

wtorek, 12 maja 2020, 22:43

Motywy Snowdena opierające się na daniu wyboru Amerykanom by być lub nie być inwigilowanym to według ciebie coś, co należy kompletnie pominąć rozpatrując jego kwestię?

Tweets InfoSecurity24