Dwa miesiące i do boju, czyli kurs podstawowy w wersji instant

28 grudnia 2020, 10:53
prewencja fot policja
Fot. policja.pl

Z ponad sześciu miesięcy do ponad dwóch miesięcy spadł czas realizacji szkolenia zawodowego podstawowego dla policjantów. Formacja zdecydowanie przyspieszyła więc wydawanie na świat nowych funkcjonariuszy, gotowych do "realizacji zadań służbowych na poziomie podstawowym". Decyzja związana ma być z trwającą epidemią koronawirusa, ale jej konsekwencje formacja może odczuć już po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju.

Na początku października w Elektronicznym Dzienniku Komendy Głównej Policja opublikowana została decyzja szefa formacji dotycząca programu szkolenia zawodowego podstawowego realizowanego w warunkach ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W życie weszła ona parę dni później, 5 października. Jest to jedna z ostatnich decyzji komendanta głównego policji w sprawie szkolenia podstawowego powiązana z trwającą nie tylko w Polsce, ale i na świecie walką z koronawirusem. Jedna z ostatnich, ale nie pierwsza. Na wprowadzenie znaczących zmian w programie szkolenia zawodowego podstawowego formacja zdecydowała się jeszcze w sierpniu. Wiązały się one z nieznacznymi zmianami w katalogu zadań do realizacji których program ma przygotowywać oraz drastycznym ścięciem liczby godzin lekcyjnych oraz, w konsekwencji, czasu trwania szkolenia.

Policjant od zaraz

Program szkolenia przygotowuje funkcjonariusza (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji. Na szkolenie zawodowe podstawowe kierowani są mundurowi, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do służby oraz złożyli ślubowanie policyjne, a także odbyli w jednostkach macierzystych szkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych i posiadają Poświadczenie Bezpieczeństwa, upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą "Poufne".

W decyzjach komendanta głównego policji jeszcze z czerwca, lipca czy nawet początku sierpnia -  to szef formacji określa bowiem program szkolenia zawodowego podstawowego - szkolenie to trwało ok. 1100 godzin lekcyjnych i odpowiednią liczbę dni, czyli ok. 140. Na pierwszą dużą zmianę policja zdecydowała się w połowie sierpnia br. Wtedy też pojawiła się decyzja w sprawie programu szkolenia zawodowego podstawowego realizowanego w warunkach ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Liczba godzin lekcyjnych spadła wtedy do 544, a liczba dni szkoleniowych do 71. Jak się okazało niecały miesiąc później, to nadal było jednak za dużo. We wrześniu kurs skrócono do 485 godzin lekcyjnych i 64 dni. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty, co daje nam około 10 tygodni. Wprowadzono również zmiany w katalogu zadań do realizacji których program ma przygotowywać. Zniknęło z niego przygotowanie do "pełnienia służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia", a "udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego" zmieniono na "postępowanie policjanta w sytuacjach kryzysowych".

Polska policja zdecydowała się nie tylko zastosować zmienione przepisy do nowych edycji szkolenia, ale również do tych już trwających. Nawet jeżeli stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii zostanie odwołany, to szkolenie kontynuowane będzie zgodnie z programem w wersji "epidemicznej". W efekcie mniej czasu kursanci spędzą m.in. na nauce jak zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny w miejscu pełnienia służby oraz jak podejmować interwencję (nie 340 godzin, a 163 godziny), jak ustalić okoliczności zdarzeń i zabezpieczyć ich miejsce (nie 154 godziny, a 79 godzin) czy na szkoleniu strzeleckim (nie 144 godziny, a 57 godzin). Mniej czasu policjanci poświęcą również zajęciom z taktyki i techniki interwencji, które obejmują takie zagadnienia, jak stosowanie siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego, odpieranie ataków czy bezpieczeństwo osobiste - nie 195 godzin, a 77 godzin.

Plasterek na wakaty?

Skrócenie kursu podstawowego niewątpliwie pozwoli policji podreperować jej stan kadrowy, który w 2020 roku, delikatnie mówiąc, nie prezentuje się najlepiej. W lipcu liczba wakatów osiągnęła rekordową wartość, zbliżając się niebezpiecznie do 8 tysięcy. Biorąc pod uwagę zwiększoną ilość zadań związanych z epidemią koronawirusa (choć latem mieliśmy do czynienia z "odwilżą" i ograniczeniem restrykcji) oraz fakt, że policjanci także chorowali lub trafiali na kwarantannę, to sytuacja była naprawdę nieciekawa. Stąd może szybka sierpniowa decyzja o tak znaczących zmianach w programie kursu podstawowego. Grudniowe dane kadrowe formacji są już, choć nieznacznie, lepsze a liczba wakatów spadła do ok. 6,4 tys. Daleko jeszcze do poziomu z początku roku, gdy wakatów było ok. 4,5 tysiąca, ale widać światełko w tunelu.

Pytanie, co z policjantami, którzy trafili/trafią do służby po tak okrojonym kursie? Czy policja zdecyduje się na ich "doszkolenie", gdy sytuacja się ustabilizuje? Nie ma bowiem wątpliwości co do tego, że formacja kurs podstawowy chciała wydłużać, a nie go skracać. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl jeszcze w czerwcu br. gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, ma on świadomość, że "sześć miesięcy to za mało czasu na przygotowanie policjanta do służby". Jego wydłużenie uniemożliwiały jednak takie czynniki, jak właśnie wysoki poziom wakatów czy za małe możliwości szkoleniowe policyjnych szkół, które muszą zostać rozbudowane. Odpowiedzi na te pytania na razie nie znamy, ale nie zmienia to faktu, że po ukończeniu, także skróconego, szkolenia absolwent trafia na służbę i jest uprawniony m.in. do posługiwania się pałką służbową (m.in. zwykłą, szturmową, wielofunkcyjną i teleskopową) oraz użytkowania broni palnej zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Jak oceniał w połowie roku Wojciech Kawa, ekspert Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii, "nie można wyszkolić policjanta w ciągu pół roku i wysłać go na ulicę, a później oczekiwać, że będzie wiedział wszystko na temat służby". Były policjant podkreślał, że szkolenia powinny być co najmniej roczne i przeplatane praktykami w jednostkach terenowych. "Niestety ludzie po półrocznych szkoleniach wracają do swoich jednostek i od razu ruszają w teren. Tymczasem brak doświadczonych policjantów w terenie powoduje, że młody funkcjonariusz nie ma się od kogo uczyć. Doświadczenie jest bezcenne. Tego nie uczy się w szkole i niestety młodzi policjanci muszą się uczyć tego sami — już podczas służby na ulicach i niestety uczą się na własnych błędach" — pisał Kawa. W takim razie, jak sytuacja wyglądać będzie w przypadku funkcjonariuszy, który na ulicę trafiają po dwóch miesiącach?

MR

Reklama.
Reklama.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Mietek
poniedziałek, 11 października 2021, 13:11

Ciekawe jak po 2 miesiącach szkolenia policjant nauczy się dobrze celnie i zgodnie z przepisami strzelać. Jest to niemożliwe. To jakaś porażka

JonB
środa, 3 marca 2021, 10:39

Polska policja, polskie panstwo. Nieistniejace. Wklad w swiatowa nauke w postaci schabowego z kapusta. Takze : budowa stacji kosmicznej i ladowanie na Marsie.

Kkkk
niedziela, 3 stycznia 2021, 03:37

Szkolenie 2 czy 6 miesięczne to jest kpina. Wykładowcy na szkołach to duża większość teoretycy którzy ulice widzieli na obrazku. Kwestia druga tego co oni uczą na tych szkołach -wychodzisz i uczysz się roboty od nowa ,nawet papier inaczej się robi a nie mówiąc posługiwania się radiostacją,Po trzecie obycie z bronią i nie daj Bóg używania tych technik obezwładniania osób( przestarzałe metody pamiętające czasy Gierka).To tyle nawiązując do tematu szkolenia na szkołę,a następna kwestią jest osoba na szkołę wyższą policji.Pozdrawiam

Nauczyciel policyjny
czwartek, 21 stycznia 2021, 10:26

Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora - owszem są tacy jak piszesz, że ale to jednak mniejszość, zdecydowana większość wykładowców to ludzie z doświadczeniem co najmniej kilkuletnim, że bo takie są aktualnie warunki przyjęć. Ja na przykład przeszedłem na instruktora do szkoły po 15 latach pracy w terenie na różnych stanowiskach, a z czego ostatnie lata typowa prewencja.

emerytpo30latachsłużby
środa, 30 grudnia 2020, 21:06

Oj dowodziłem takimi "uczonymi": i technikami po "tajnych kompletach" zorganizowanych w sąsiednej jednostce i kontrolerami rd po jakiś dwumiesięcznych , przemiennych wykładach w jakimś bloku w lesie i pg-owcach po specjalistycznych kursach nie znających znamion oszustwa....... Dziękuje Bogu, że to już za mną.....

ToGo
sobota, 2 stycznia 2021, 14:46

Jest jeszcze komedia z samokształceniem. Spokoju i dużo zdrowia na emce.

bbbb
środa, 30 grudnia 2020, 13:54

Za czasów słusznie minionych ja swój kurs podstawowy w Szkole Ruchu Drogowego zakończyłem po 12 miesiącach. Ciekawe co powie przełożony policjantowi po 2-miesięcznym szkoleniu gdy ten ze zwykłej niewiedzy nie dopełni/przekroczy swoje uprawnienia? Bo co powie prokurator to wiem.

Olo
czwartek, 31 grudnia 2020, 01:48

Przełożony nic nie powie, tylko wrzuci akta do szafy "zwolnieni dla dobra służby"

Tweets InfoSecurity24