Dwa Black Hawki już w Policji. Kolejne trzy w przyszłym roku? [InfoSecurity24 TV]

30 listopada 2018, 14:18
Morawiecki, Black Hawk, fot. D. Mikołajczyk
fot. D. Mikołajczyk

Dwa śmigłowce Black Hawk zostały dziś oficjalnie przekazane Polskiej Policji. Po niespełna siedmiu miesiącach od podpisania umowy, maszyny trafiły na „stan” KGP, zasilając mocno już wysłużoną flotę policyjnych śmigłowców. Na ceremonii przekazania maszyn pojawiali się dziś Premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński. "Jak tylko będzie taka sama życzliwość jak w stosunku do tych trzech (red. dwa dostarczone dziś i jeden którego dostawę zakontraktowano niedawno), zarówno ze strony pana premiera jak i pani minister finansów, to kolejne dwa mogą pojawić się w przyszłym roku" - zapowiedział szef resortu spraw wewnętrznych. 

O tym, że Black Hawki trafią do Policji jeszcze w listopadzie, mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. „Pod koniec tego miesiąca obydwa (red. śmigłowce Black Hawk) trafią już do Policji i będą służyły na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich” – zapowiadał Szymczyk. 

Policja za dwie maszyny S-70i Black Hawk zapłaciła ponad 140 mln złotych. W tej cenie zawiera się jednak także m.in. szkolenie pilotów. Ci, zakończyli już kurs w USA. Dziś, na warszawskim lotnisku na Bemowie, oficjalnie przekazano Policji dwie maszyny S-70i Black Hawk.

Jak powiedział Premier Mateusz Morawiecki, "nigdy wcześniej policja nie dostała nowych śmigłowców. Zwykle były to helikoptery, śmigłowce, które były wykorzystywane wcześniej na potrzeby innych formacji, przede wszystkim wojska". Szef rządu dodał też, że "nowoczesny sprzęt jest czymś bardzo ważnym, dlatego kiedy kilka miesięcy temu pan minister (red. MSWiA) Joachim Brudziński powiedział o zakupie śmigłowców dla Policji, to zdecydowaliśmy, że jest to konieczny krok w kierunku modernizacji polskiej policji, jakiego dawno nie widzieliśmy".

Przypomnijmy, że dwie dostarczone dziś przez PZL Mielec maszyny, nie są jedynymi jakie w najbliższym czasie trafią w ręce policjantów. 19 listopada KGP podpisała umowę na dostawę trzeciego śmigłowca S-70i Black Hawk, który „służbę” w Policji ma rozpocząć w marcu przyszłego roku. Kierownictwo KGP nie wyklucza też zakupu kolejnych dwóch maszyn. Więc jeśli zapowiedzi szefa MSWiA okażą się faktem, w przyszłym roku do Policji mogą trafić łącznie nawet 3 kolejne śmigłowce S-70i Black Hawk pochodzące z zakładów PZL Mielec. Wtedy, jak dodał Brudziński, "wstyd, który był na naszych ramionach w związku z tak leciwym sprzętem, przejdzie do historii, a Polska Policja będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i tym samym będzie jedną z najnowocześniejszych formacji w Europie".

image
fot. D. Mikołajczyk

Kolejny, trzeci (red. śmigłowiec Black Hawk) pojawi się tutaj, w Warszawie, już wiosną, być może uda się, że będzie to marzec. Jak tylko będzie taka sama życzliwość jak w stosunku do tych trzech, zarówno ze strony pana premiera i pani minister finansów, to kolejne dwa mogą pojawić się w przyszłym roku

Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Jak zauważył Prezes Zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki, w związku z krótkim terminem dostawy, przed załogą mieleckich zakładów postawione zostało niemałe wyzwanie. Jednak mimo to udało się dostarczyć śmigłowce przed terminem, który początkowo określono na grudzień. Zakręcki zapowiedział też, że trzeci śmigłowiec zostanie dostarczony najpóźniej do marca przyszłego roku. "Jesteśmy gotowi oczywiście produkować więcej tych śmigłowców" - dodał Prezes Zakręcki zwracając się do Premiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

image
fot. D. Mikołajczyk

Jesteśmy dumni, jako PZL Mielec, że produkując sprzęt, który służy bezpieczeństwu, możemy brać udział w poprawie bezpieczeństwa wszystkich polaków. 

Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec

Dwie maszyny Black Hawk trafią do zarządu lotnictwa w KGP, który jest komórką niezależną od Biura Operacji Antyterrorystycznych. "Jeśli chodzi o Black Hawki, podstawowym zadaniem o jakim myśleliśmy, to działania kontrterrorystyczne, i to ludzie z BOA wskazali na te wymagania śmigłowca, które w ich taktyce działania są kluczowe” - mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Jak narazie śmigłowce stacjonować będą w Warszawie, ale nie wykluczamy, że kiedyś może to ulec zmianie" - powiedział dziś insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.

image
fot. D. Mikołajczyk

Black Hawki zdecydowanie poprawią stan floty policyjnych śmigłowców. Najmłodszy z nich ma 13 lat, a najstarszy, bagatelka aż 47. Policja dysponuje w tej chwili maszynami typu: Mi-8 (2 szt.), Mi-2 (3 szt.), Bell-206-III Jet Ranger (2 szt.), Bell-412B-HP (1 szt.), PZL W-3 Sokół (3 szt.). Część z tych nich (dotyczy to przede wszystkim śmigłowców Mi-2) musi zostać wycofana ze służby najpóźniej do 2020 r. z powodu wyczerpania resursów oraz nieopłacalności inwestowania w ich dalsze wydłużanie, modernizacje i remonty.

image
fot. D. Mikołajczyk

Pierwotnie dostawa planowana była na grudzień, jednak termin został przyspieszony. Dlaczego? Może się to wiązać z koniecznością zabezpieczenia rozpoczynającego się na początku grudnia w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ (COP24), w którym jak przewiduje Policja, może wziąć udział nawet 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów. Pytany o tą kwestie Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, odpowiedział, że właśnie ze względów bezpieczeństwa nie może ujawnić jakie siły i środki bedą wykorzystywane przez Policję podczas COP24.

KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Olaf
piątek, 30 listopada 2018, 20:37

Nie ma na 1.samochody zmieniane co 3-5 lata 2.mundury 3.mundury galowe 4.łączność kodowaną 5.wymianę calej ,,floty,, mossberków leciwych... 6.najtańsze gazy i kabury pękające z pseudo kydexu z hpe-których zarząd to byli funkcjusze 7.mydło...zszywacze-poza Chińszczyzną 8.latarki-żaden policjant nie dostaje w chwili przyjmowania latarki! 9.ciągnące się miesiącami zwroty za wypoczynek delegacje...bo kasa pusta wg.pań z sekretariatu 10. Zgranie mundurowe i sprzętowe w AT- poza BOA pełno tureckich mp5 11.przetagi na śmigłowce lekkie za drogie 12. Brak kasy na drony i sprzęt namierzający telefony 13.policjanci musieli sie upokorzyć i walczyć jak biedaki o chleb o podwyżki Ale na 5 śmiglowców jest... rozumiem 2 bo 2 mi8 były na stanie...ale 5? nadwyżka w mielcu którą miało odebrać wojsko za Antoniego? Te 3 lepiej by zasiliły SAR na baltyku zamiast mi14.

Wojciech
piątek, 30 listopada 2018, 19:44

BH to bdb śmigłowiec mam nadzieję że cała Policja przejdzie na BH i wojsko zakupi co najmniej 30 sztuk uzbrojonych po zęby maszyn.

KrzysiekS
piątek, 30 listopada 2018, 19:38

Lol policja szacunek zauważyła że w końcu nie opłaca się inwestować w modernizacje i remonty ciekawe kiedy MON to zauważy (często jest to 60-70% zakupu nowego sprzętu).

Dumi
piątek, 30 listopada 2018, 17:20

Bravo dla PiS za te śmigłowce!!! Byłoby fantastycznie, gdyby zakupiono kolejne 2. Aż żal bierze, że armia nie ma takich w wersji ratowniczej czy też do do zwalczania okrętów, że to trwa TAK KOSZMARNIE DŁUGO I KOŃCA NIE WIDAĆ.

kajmat
piątek, 30 listopada 2018, 16:59

Jakże łatwo władzy (wywołany przez premiera i przez niego zacytowany "pan komendant") minąć się z prawdą, żeby nie powiedzieć wprost: skłamać. Owóż dwa fabrycznie nowe śmigłowce dla policji (a nie dla działającego wówczas 103. PL NJW MSW) dostarczono z PZL "Świdnik" w 1996 r. (umowa z 1994 r.), a były to - wycofane po kilkunastu latach z użycia w policji - śmigłowce PZL "Kania". Do szefa rządu trudno mieć pretensje, bo on powielał oficjalne informacje pochodzące z KGP, wcześniej często powtarzane przez przywołanego "pana komendanta", jak i jego rzecznika. No chyba, że szef KGP uważa, że jednostki podległe KWP w Krakowie i Poznaniu, gdzie w 1996 r. trafiły "Kanie", nie wchodzą w skład policji, a "jedynie słuszne" są te z Warszawy.

Tweets InfoSecurity24