Dodatek motywacyjny zachęci policjantów do pozostania w służbie?

15 lipca 2020, 09:09
szymczyk, kamiński, fot. mswia
Fot. MSWiA

To nowa i myślę cenna inicjatywa, na której bardzo mi zależy. Mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk odnosząc się do ustawy o wsparciu służb mundurowych, nad którą pracuje Sejm. Obecnie liczba mundurowych w podległych MSWiA formacjach, którzy ukończyli 25 lat służby i w każdej chwili mogą odejść wynosi 12300 osób, z czego 9290 to policjanci. 

Jak podkreślił gen. insp. Szymczyk, rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez szefa MSWiA jest "nową i cenną inicjatywą, na której bardzo mu zależy". "W tym obszarze otrzymaliśmy ogromne wsparcie ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Kamińskiego" - powiedział generał.

"To wsparcie finansowe jest spore i mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach. Jest zbyt wcześnie, by oceniać efektywność tego rozwiązania, ale docierają do mnie sygnały, że wielu policjantów na to czekało. Wiedza i doświadczenie muszą być dobrze wynagradzane" - podkreślił.

Komendant Główny Policji wyraził również nadzieję, że jest ten moment, kiedy doświadczeni policjanci zdecydują się pozostać w policji na kolejne lata. "Nie można ukrywać tego, że wielu doświadczonych policjantów po odejściu na emeryturę nie potrafiło odnaleźć się w nowej roli. Dodatek motywacyjny, jak sama nazwa mówi, powinien ich zmotywować do dalszej, dobrej służby" - powiedział.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej. Zapisane w projekcie propozycje przedstawił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kamiński, prezentując projekt, wyjaśniał, że opiera się on na pięciu blokach. Według ministra najważniejszym z nich jest stworzenie instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostawania w służbie z wykorzystaniem dodatku motywacyjnego. Zgodnie z propozycją, jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby - w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby - w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Minister zaznaczył podczas obrad, że w przypadku lat służby będą zaliczane także okresy, w których funkcjonariusz służył w innych formacjach. "Również dotyczyłoby to żołnierzy" – wskazał.

Kolejne bloki, którymi zajmuje się projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji, dotyczą wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy; wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który do tej pory nie został uregulowany; postępowań dyscyplinarnych oraz spraw związanych z wyżywieniem. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 73
niebieska
środa, 15 lipca 2020, 15:24

Szkoda, ze KGP milczało, gdy pozbywalismy sie wszystkich milicjantów ze służby. To byli doswiadczeni funkcjonariusze, czesto tylko z epizodem w milicji.

J23
środa, 15 lipca 2020, 14:47

A co z policjantami co skończyli 15 lat i pracuje na 1 linii??? Ci policjanci co pracuja 25 lat to przeważnie maja ciepłe posady. Jakby pracowali na 1 linii to dawno byli by na emeryturze. Rozróżnić policjantów biurkowych od tych co wychodzę na ulice.

Policjant25
środa, 15 lipca 2020, 20:33

A dlaczego wciąż pracują na 1 linii?

Gość
czwartek, 16 lipca 2020, 09:41

A co wszyscy do biura pójdą, ten co wpakował się za biureczko tak łatwo nie zwolni etatu.

Dzielnica
środa, 15 lipca 2020, 19:21

Czyli wzmacniamy beton. Teraz to już nigdy stolka nie puszczą. A ci co pracują czyli 15-20 lat niepotrzebni.

Tt
środa, 15 lipca 2020, 18:46

Ja pracuje juz 25 lat na pierwszej linii!!!!!

Sensu stricta
piątek, 4 września 2020, 02:10

A co robisz?, bo kontrolny to ulica i patrol pieszy to ulica, jest subtelna różnica.

Tom
czwartek, 16 lipca 2020, 23:38

Szykuj się na jakieś bzdurne postępowanie i niepełną przydatność do służby. Żebyś czasem panom oficerom nie odebrał

Policjant25
środa, 15 lipca 2020, 20:34

A nie chciałbyś awansować!!!

07 zgłoś się.
środa, 15 lipca 2020, 18:41

Mają ciepłe posady bo przez 20 lat zapierniczali na 1 linii. Pomyśl trochę to nie boli.

Ryś
piątek, 4 września 2020, 02:11

A Ty skąd tak dobrze wiesz kto ile pracował, wróżbita?

Tweets InfoSecurity24