Dodatek motywacyjny zachęci policjantów do pozostania w służbie?

15 lipca 2020, 09:09
szymczyk, kamiński, fot. mswia
Fot. MSWiA

To nowa i myślę cenna inicjatywa, na której bardzo mi zależy. Mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk odnosząc się do ustawy o wsparciu służb mundurowych, nad którą pracuje Sejm. Obecnie liczba mundurowych w podległych MSWiA formacjach, którzy ukończyli 25 lat służby i w każdej chwili mogą odejść wynosi 12300 osób, z czego 9290 to policjanci. 

Jak podkreślił gen. insp. Szymczyk, rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez szefa MSWiA jest "nową i cenną inicjatywą, na której bardzo mu zależy". "W tym obszarze otrzymaliśmy ogromne wsparcie ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Kamińskiego" - powiedział generał.

"To wsparcie finansowe jest spore i mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach. Jest zbyt wcześnie, by oceniać efektywność tego rozwiązania, ale docierają do mnie sygnały, że wielu policjantów na to czekało. Wiedza i doświadczenie muszą być dobrze wynagradzane" - podkreślił.

Komendant Główny Policji wyraził również nadzieję, że jest ten moment, kiedy doświadczeni policjanci zdecydują się pozostać w policji na kolejne lata. "Nie można ukrywać tego, że wielu doświadczonych policjantów po odejściu na emeryturę nie potrafiło odnaleźć się w nowej roli. Dodatek motywacyjny, jak sama nazwa mówi, powinien ich zmotywować do dalszej, dobrej służby" - powiedział.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej. Zapisane w projekcie propozycje przedstawił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kamiński, prezentując projekt, wyjaśniał, że opiera się on na pięciu blokach. Według ministra najważniejszym z nich jest stworzenie instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostawania w służbie z wykorzystaniem dodatku motywacyjnego. Zgodnie z propozycją, jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby - w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby - w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Minister zaznaczył podczas obrad, że w przypadku lat służby będą zaliczane także okresy, w których funkcjonariusz służył w innych formacjach. "Również dotyczyłoby to żołnierzy" – wskazał.

Kolejne bloki, którymi zajmuje się projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji, dotyczą wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy; wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który do tej pory nie został uregulowany; postępowań dyscyplinarnych oraz spraw związanych z wyżywieniem. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 73
murarz
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:59

A gdzie nasze obiecane 2015 i znowelizowane 2020 roku Emerytury Stażowe po 35 i 40 latach ??

Tekla
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:52

A gdzie obiecane emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy dla zwykłych pracowników którzy ciężko tyrają na służby mundurowe które mieli już obiecane w 2015 roku ???

ndndjd
piątek, 24 lipca 2020, 09:13

Dodatek dla tych co mają 15 lat służby i pracują na pierwszej lini, a nie wspieranie leśnych dziadków pochowanych po KGP, KWP.

X
niedziela, 19 lipca 2020, 07:35

Ogólnie rzecz ujmując w chwili wejścia tego dodatku nastąpi już całkowita dyskryminacja, wszyscy powinni być motywowani, Ci co mają 5,10, 15, 20 lat również. Jak ktoś słusznie zauważył, ilu policjantów po 25 latach pracuje na pierwszej linii??? Z reguły są to Komendy Wojewódzkie lub też stanowiska kierownicze i to nie koniecznie w rejonie bo ten co w rejonie robi na stanowisku średniego kierowniczego szczebla to dobrze wie, że to on największą wiedzę przekazuje ludziom, a na takich stanowiskach coraz więcej ludzi co mają niejednokrotnie poniżej 25 lat. Masakra i brak słów, a o 15a to już nie wspomne jak Ci co mają 15 lat służby, całej roboty ponad 20 nawet czasem więcej, a gdzie te składki ja się pytam???

St.sierż
piątek, 17 lipca 2020, 12:20

Oczywiście że zachęca ale do odejścia !! Gratuluję tak durnych rozwiązań i oby takich więcej to zostanie samo ministerstwo bez funkcjonariuszy za wyjątkiem betonowych dziadków od spraw zbytecznych !

Ja.
piątek, 14 sierpnia 2020, 21:17

Brawo!!! Taka prawda

Tweets InfoSecurity24