Czy strażak ochotnik będzie uprzywilejowany na drodze?

2 czerwca 2021, 16:37
OSP
Fot. Polska Policja/Facebook

W połowie kwietnia br. do Senatu wpłynęła petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym. Chodzi dokładnie o wprowadzenie szczególnych warunków uczestniczenia w ruchu drogowym pojazdów, które nie są uprzywilejowane, a gdy kierujący pojazdem - strażak Ochotniczej Straży Pożarnej - udaje się na wezwanie do uczestniczenia w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia.

Jak podkreśla autor petycji, obecne przepisy prawa o ruchu drogowym są uciążliwe dla strażaków ochotników dojeżdżających do remizy na wezwanie do zdarzenia (wypadku, pożaru). Podczas dojazdu - zaznacza - do jednostki strażacy ochotnicy, zamiast nieść pomoc, są np. zatrzymywani przez funkcjonariuszy policji za przekroczenie prędkości. Skutkować to może oczywiście mandatem lub nawet utratą prawa jazdy. Przykładowo, jak informowała na początku czerwca br. Komenda Główna Policji, wskutek przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h w tym roku już 24 tys. 721 kierowców straciło uprawnienia na okres trzech miesięcy. Autor zaznacza również, że w ten sposób narażane zostaje życie i zdrowie osób, które ucierpiały w zdarzeniu, do którego strażak ochotnik się kierował.

Dokumentem zająć ma się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, podczas sesji Q&A w sprawie przygotowywanej przez formację ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej zdecydowanie podkreślił, że nie jest możliwe oznakowanie prywatnych samochodów, należących do strażaków ochotników. Szef formacji dodał, że choć czas dotarcia do jednostki jest kluczowy, to ważne jest także życie i zdrowie ochotników, którzy muszą dojechać na akcję. W ustawie nie znajdą się więc przepisy dotyczące tego tematu. 

Komendant zapewnił jednak, że w razie zatrzymania przez policję i okazaniu legitymacji, funkcjonariusze powinni odstąpić od mandatu i umożliwić dalszą jazdę. "Wiecie dobrze, że policjanci są z nami w drużynie" - dodał. Legitymacje, o których wspomniał, wprowadzone mają zostać dla strażaków ochotników w ramach ustawy dla OSP. Jak informowało jeszcze w kwietniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wszyscy ochotnicy otrzymają legitymacje służbowe, na podstawie których będą mogli również korzystać z systemu zniżek, np. w kolejach państwowych.

Ustawa o OSP, nad którą pracuje obecnie Komenda Główna PSP, nie skupia się oczywiście na legitymacjach służbowych. Jej najważniejszym elementem jest wprowadzenie stałego miesięcznego dodatku emerytalnego dla ochotników, którzy brali udział w akcjach gaśniczych przez co najmniej 25 lat. Wynosić on ma 1/14 najniższego wynagrodzenia. Zmiany zakładają również kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach ratowniczych, zwolnienia z zakładów pracy do udziału w akacjach, odszkodowania, ekwiwalenty. W każdej komendzie wojewódzkiej PSP pojawić ma się także jeden zastępca komendanta, który będzie miał na liście obowiązków nadzór, pomoc i załatwianie spraw OSP.

To, jak dokładnie wyglądać będzie ostatecznie dokument, nie jest jednak jeszcze jasne. PSP prowadzi bowiem szerokie konsultacje na temat jego kształtu ze strażackim środowiskiem. "Nic o was, bez was" - podkreślał nadbryg. Bartkowiak. Po koniec maja br. rzecznik prasowy komendanta PSP, mł. bryg. Krzysztof Batorski, informował że strażacy pytają m.in. o pojawiające się informacje o zmianach w nazewnictwie i umundurowaniu. "Komendant wielokrotnie te plotki dementował. Chodzi tylko o ujednolicenie mundurów bojowych, natomiast mundury galowe pozostaną bez zmian - każda OSP może sobie organizować je według własnego wzoru czy pomysłu" - powiedział Batorski. Dodał, że kontrowersje budzi również zmiana nazewnictwa ze strażaka na ratownika, ale jak zapewnia PSP do ustawy zostanie wpisane określenie "strażak-ratownik". "Strażacy pytają też o funkcjonujące w ochotniczych strażach pożarnych jednostki operacyjno-techniczne. W ustawie - aby podnieść rangę ochotników - chcemy wprowadzić jednostki ratowniczo-gaśnicze na wzór naszych jednostek" - powiedział.

Wszelkie sugestie i pomysły ochotników są zbierane podczas konsultacji, ale można je zgłaszać również mailowo, a także do komend powiatowych i miejskich PSP. Według zapewnień formacji, są one na bieżąco analizowane, a ewentualne zmiany w projekcie ustawy wprowadzane są na bieżąco.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Ratownik Służby SAR
środa, 9 czerwca 2021, 21:36

Nie tylko Ratownicy OSP mają ten problem z dotarciem do akcji. Również Ratownicy Służby SAR ochotnicy i zawodowi też mają taką samą sytuację. Graniczy z cudem przy normalniej jeździe dojechać do akcji przepisowo w nadmorskiej miejscowości w czasie wiosenno letnim. Sam ostatnio jechałem na akcje dość ostro a ludzie nie przepuszczają bo nie wiedzą co się dzieje. Pozdrawiam

xxx
piątek, 4 czerwca 2021, 12:04

Jadąc na akcję stwarza zagrożenie dla innych. Tak, jazda np. 120km/h przez środek wsi to przesada, nawet jeśli to na akcję. Pojazdy uprzywilejowane emitują sygnały dźwiękowe i świetlne i dlatego mogą jechać szybciej.

Antyprzemoc
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:31

Kto łamie przepisy celem ratowania WIĘKSZEGO DOBRA - nigdy nie powinien być karany. Tak powinno być w przypadku wszystkich ratowników, także amatorów - cywil tez może wieźć kogoś do szpitala i powinien być usprawiedliwiony, jeśli przekroczy prędkość. Oczywiście powinien to udowodnić, ale na etapie dochodzenia policji - w oczywistych sprawach sąd nie powinien być zatrudniany. Pozdrawiam.

ferdas
czwartek, 3 czerwca 2021, 11:30

Legitymacje służbowe dla osp ? Przecież to jakieś herezje. Wiadomym jest ,że będą przekraczać prędkość ( nie jadąc do akcji ) i zasłaniać się tymi pożal się Boże legitymacjami. Kto i jak ma zweryfikować ,że jedzie bądź nie do akcji ? A za chwilę będą siadać za kółko po kielichu no bo przecież mają legitymacje. Ja nie umniejszam roli osp , chociaż moim zdaniem od gaszenia pożarów ,itp są jednostki zawodowe , ale jednak to są tylko ludzie. Moim skromnym zdaniem kogoś tu najwyraźniej poniosło.

Angela
sobota, 18 września 2021, 11:37

W mieście zawodowi gaszą. Na wsiach nie. Wszystko robi OSP a zawodowi piszą protokoły na gotowe jajo są. Nikogo się nie ocenia bo może ktoś będzie musiał tobie pomóc jak będziesz potrzebował pomocy.

Karin
sobota, 5 czerwca 2021, 21:16

W punkt

Tweets InfoSecurity24