Czy premier May oskarży Rosję o otrucie Skripala?

12 marca 2018, 15:06
Putin i May

fot. kremlin.ru

  • wśród rozważanych kroków są m.in.: natychmiastowe wydalenie wysokich rangą rosyjskich dyplomatów i szpiegów, jak również anulowanie wiz dla powiązanych z Kremlem oligarchów
  • rośnie poparcie dla podjęcia stanowczych działań przeciwko rosyjskiemu nadawcy RT (dawniej Russia Today), który w ostatnich dniach podawał nieprawdziwe informacje dotyczące ataku na Skripala, sugerując m.in., że wraz z córką przedawkował narkotyki

Sprawa otrucia Siergieja Skripala nabiera rozpędu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że śledczy zgromadzili wystarczająco dużo materiału by móc jednoznacznie powiązać próbę zabójstwa Skripala i jego córki z Rosją. Media w Wielkiej Brytanii spodziewają się reakcji premier Theresy May, która ma jednoznacznie odnieść się do całej sprawy. Coraz częściej pojawiają się też informacje o możliwych działaniach jakie może podjąć rząd w Londynie. Rozważane są m.in. wydalenie rosyjskich dyplomatów, a także nowe sankcje gospodarcze i polityczne wobec Rosji.

Wśród rozważanych kroków są m.in.: natychmiastowe wydalenie wysokich rangą rosyjskich dyplomatów i szpiegów, jak również anulowanie wiz dla powiązanych z Kremlem oligarchów, nałożenie ograniczeń finansowych na osoby powiązane z Kremlem, które mają majątek w Wielkiej Brytanii, a także wystosowanie wspólnego oświadczenia potępiającego atak wraz z najważniejszymi brytyjskimi sojusznikami, np. niemiecką kanclerz Angelą Merkel i francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

"Times" zaznaczył też, że pod uwagę brane jest symboliczne wzmocnienie brytyjskiej obecności wojskowej w Europie Wschodniej oprócz dotychczasowych misji w Estonii (ok. 800 żołnierzy), Polsce (ok. 150 żołnierzy) i Rumunii.

Gazeta zauważyła również, że rośnie poparcie dla podjęcia stanowczych działań przeciwko rosyjskiemu nadawcy RT (dawniej Russia Today), który w ostatnich dniach podawał nieprawdziwe informacje dotyczące ataku na Skripala, sugerując m.in., że wraz z córką przedawkował narkotyki. W niedzielę gazeta sugerowała, że planowane jest cofnięcie pozwolenia na emisję programów tej stacji w brytyjskim parlamencie, a także zwiększenie nacisku na posłów, aby odmawiali przyjmowania zaproszeń do występowania w RT. Jak podkreślono, jej regularnymi gośćmi są posłowie obu największych partii politycznych, m.in. urodzony w Polsce Daniel Kawczyński, Andrew Mitchell i Johnny Mercer z Partii Konserwatywnej, a także Richard Burgon, Barry Gardiner i John McDonnell z opozycyjnej Partii Pracy.

W poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym "Times" poszedł krok dalej, oceniając, że "brytyjskie osoby publiczne mają obowiązek usunięcia poza margines tej machiny propagandowej zbójeckiego państwa".

Dziennik "Telegraph" również poinformował o spodziewanej stanowczej reakcji premier May, pisząc o tym, że planowane są m.in. wydalenia dyplomatów z Wielkiej Brytanii. W weekend gazeta informowała o tym, że brane pod uwagę jest także np. wycofanie brytyjskiego ambasadora z Moskwy i obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych do poziomu konsularnego. 

Jak zaznaczono, wciąż jest niejasne także, gdzie dokładnie doszło do próby zabójstwa Skripala i jego córki. Wśród objętych kwarantanną miejsc są m.in. ich dom, rodzinny grób na cmentarzu, włoska restauracja i lokalny pub.

Były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergiej Skripal, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia zostali 4 marca przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

66-letni Skripal i jego córka Julia pozostają w szpitalu w stanie krytycznym; z kolei pierwszy policjant, który miał z nimi kontakt, sierżant Nick Bailey, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Łącznie lekarze udzielili pomocy medycznej 21 osobom. 

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
dfgh
poniedziałek, 12 marca 2018, 23:43

To już nie otrucie agenta tylko zamach terrorystyczny. Już przy poprzedniej akcji z polonem sporo postronnych ludzi się tym napromieniowało. Tutaj sytuacja jest podobna. Ciekaw jestem czy GB starczy jaj żeby postawić się ruskim, czy tradycyjnie wyrażą głębokie zaniepokojenie.

kuba
poniedziałek, 12 marca 2018, 19:56

Dziwna sprawa pytanie ,po co Putin mialby wydac decyzje zeby go zabic jest jtos madry ktory potrafi logicznie to wytlumaczyc bo ja mysle ze sami go sprzatli zeby miec powod do nalozenia sankcji ,moze sie myle .

tttt
poniedziałek, 12 marca 2018, 19:31

Jakie otrucie agenta? To był zamach terrorystyczny w którym zaatakowano cywilów gazem bojowym. 21 ofiar, agent równie dobrze mógł być losowym przechodniem. Putin jest eksporterem międzynarodowego terroryzmu i jego nazwisko powinno być wymieniane obok takich \"sław\" jak Kaddafi i Chomeini.

VictorVector
poniedziałek, 12 marca 2018, 18:54

Trochę trudniej będzie udowodnić ten przypadek. Z polonem to ślad się ciągnął aż po kreml... ale Anglia to kraj z wszechobecnym CCTV, więc tu powinien być mocny trop jak zwykle. Mordercy rosyjscy będą zidentyfikowani łatwo. Potem misterne łączenie w całość reszty dowodów. Przy śledztwie ws. śmierci Litwinienki odwalili kawał dobrej roboty. Wtedy zdecydowano się karać sprawców zamachu, i nie pomogło to za wiele... Czy czas na odpowiedzialność zbiorową?

PiotrEl
poniedziałek, 12 marca 2018, 16:52

Na 100%.