Czeczeńscy terroryści na celowniku niemieckich służb

14 stycznia 2020, 14:03
1080px-SEK-Einsatz_vom_Schlauchboot_(10584915235)
Fot. Dirk Vorderstraße - SEK-Einsatz vom Schlauchboot, licencja CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Niemcy coraz głośniej mówią o rosnącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa państwa ze strony czeczeńskich zorganizowanych grup przestępczych. Mają one łączyć w sobie typowe cechy najcięższej przestępczości kryminalnej oraz możliwych działań terrorystycznych, ponieważ część członków pozostawać ma w relacjach z islamskimi radykałami. Co więcej, same czeczeńskie struktury przestępcze mają starać się infiltrować różne instytucje, poprzez pozyskiwanie danych związanych z zewnętrzną ochroną ważnych instytucji państwa. Chodzić może m.in. o bazy kluczowych jednostek policyjnych, w tym MEK (Mobiles Einsatzkommando - mobilne jednostki kontrerrorystyczne) i SEK (Spezialeinsatzkommando - specjalne oddziały policji). Niemiecka policja prowadzi obecnie obławę w czterech landach przeciwko pochodzącym z Czeczenii islamistom, którzy mieli przygotowywać "ciężki akt przemocy zagrażający państwu".

Obecnie prowadzona obława dotyczy czterech niemieckich landów, tj. Berlin, Brandenburgia, Turyngia i Nadrenii Północna-Westfalia. Tam właśnie, już od wczesnych godzin porannych, prowadzona jest szeroko zakrojona obława policyjna przeciwko pochodzącym z Czeczenii islamistom. Jak poinformowała na Twitterze berlińska prokuratura, działania policji mają związek ze śledztwem w sprawie przygotowywania "ciężkiego aktu przemocy zagrażającego państwu".

Niemieckie służby regularnie ostrzegają przed rosnącym znaczeniem czeczeńskiej mafii w Niemczech. Raport Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) z ubiegłego roku zwraca uwagę, że szczególnie alarmujące są bliskie związki czeczeńskich gangów ze środowiskami radykalnych islamistów. Według szacunków niemieckiej służby dotyczy to około jednej trzeciej członków grup przestępczych z Kaukazu Północnego. Zdarza się tak, że Czeczeni są np. wielokrotnie notowani zarówno przez służby policyjne w związku z przestępczością kryminalną jak  i struktury antyterrorystyczne w związku z aktywnością islamistyczną.

Wzrost znaczenia czeczeńska mafia zawdzięcza wyjątkowej bezwzględności i wewnętrznej spójności. Jak wskazuje niemiecka policja, nawet konkurujące między sobą organizacje są lojalne wobec siebie w obliczu zagrożenia ze strony śledczych. Właściwie uniemożliwia to pozyskanie informatorów z tego środowiska. Co ciekawe, jak wskazał Spiegel, Czeczeni potrafią również współpracować ze sobą pomimo znacznych różnic politycznych. Stąd też, w przypadku „zagrożenia z zewnątrz” zwolennicy Ramzana Kadyrowa (współpracującego z Rosją) są w stanie kooperować z jego zajadłymi przeciwnikami, którzy uciekli z Czeczenii.

Tym samym niemieckie służby podkreślają, że nie możliwe są działania prowadzone tylko i wyłącznie przez policje landowe, BKA, a nawet kontrwywiad (BfV) czy wywiad (BND). W przypadku grup czeczeńskich w Niemczech konieczne było scalenie działań kryminalnych, antyterrorystycznych i tych związanych z wywiadem zagranicznym. Jak się jednak okazuje, wydalenie z Niemiec Czeczenów podejrzewanych o działania ekstremistyczne bywa problematyczne i stronie niemieckiej rzadko udaje się zakończyć tego rodzaju procedurę.

Jeszcze do niedawna czeczeńskie grupy przestępcze były klasyfikowane przez niemiecką policję jako "podwykonawcy" innych gangów. Obecnie same specjalizują się w kilku branżach przestępczej działalności: handlu narkotykami, zorganizowanych rozbojach i wymuszeniach. Ten ostatni proceder często jest prowadzony pod przykrywką legalnych firm świadczących usługi ochroniarskie i windykację długów. Za szczególnie niebezpieczne BKA uważa zjawisko polegające na celowym ubieganiu się przez czeczeńskie firmy o kontrakty ochroniarskie we wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego instytucjach. Na przykład, jak informował Spiegel, w jednym z niemieckich krajów związkowych Czeczeni byli zatrudnieni przy pilnowaniu posterunku jednostki antyterrorystycznej policji SEK oraz MEK.

Warto dodać, że czeczeńskie zorganizowane grupy przestępcze wykazują się dużą brutalnością w działaniach kryminalnych. Niejednokrotnie dochodziło do użycia broni palnej, ale również improwizowanych ładunków wybuchowych. Rodzi to obawy, że swego rodzaju przestępcze know-how może przenikać do działań radykałów islamistycznych i na odwrót. Szczególnie, że w kulminacyjnym momencie funkcjonowania tzw. Państwa Islamskiego (Da`ish) w Syrii i Iraku znaczną część elitarnych formacji tej organizacji stanowili właśnie Czeczenii, szczególnie dowódcy pochodzenia czeczeńskiego.

PAP/JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
xd
wtorek, 14 stycznia 2020, 17:09

jacy terroryści czy przestępcy, to są bojownicy o wolność czeczenii (wspierani otwarcie przez usa- w swoim czasie) prześladowani przez putina i przygarnięci przez przywiązaną do wartości europę a szczególnie polskę

Kiks
wtorek, 14 stycznia 2020, 16:25

Tylko radykalne metody mogą wyeliminować te grupy. Akcja reakcja.

Obiektywny
wtorek, 14 stycznia 2020, 15:46

I bardzo dobrze. Chcieli otwartej Europy to jej mają aż im czkawką odbije.

sża
wtorek, 14 stycznia 2020, 15:24

To myśmy sprowadzili Czeczenów do Europy, tyle tylko, że od nas wynieśli się do Niemiec.

fifi
środa, 15 stycznia 2020, 20:31

Ja z tego powodu nie płaczę .Nie sądzę zeby POPiS jakieś wnioski wyciągnął.

pomz
wtorek, 14 stycznia 2020, 18:55

Nie wyniesli sie,nie wyniesli sie...Jest ich bardzo duzo na wschodzie Polski. Bardzo duzo ich jest np w Białymstoku. Model rodziny to 2+3,4,5,6 dzieci. W Białymstoku ichnie kobiety jak ida do centrum handlowego to juz sa poubierane wg islamskich zasad, niektore maja nawet twarze zakryte... Nie ma mowy u nich o asymilacji. Moje dzieciaki równiez maja czeczencow wsrod znajomych-od malego zajmuja sie bandyterką-"kroja" inne dzieciaki z elektrycznych papierosów, "pomagaja" ściagac dlugi, zalatwiaja konflikty. Opowiadaly mi moje dzieciaki, jak ktos tam kogos grozil ze czeczenów naśle... Oni zaś rosną w siłe. Nawet nie chce myślec co z tego bedzie za te 20-30 lat?

Tweets InfoSecurity24