Reklama

Służby Mundurowe

"Cyfrowy" śmigłowiec gaśniczy z Rosji [WIDEO]

Fot. Russian Helicopters
Fot. Russian Helicopters

Koncern Russian Helicopters rozpoczął testy w locie śmigłowca pożarniczego Ka-32A11M. Maszyna zbudowana w nietypowym układzie dwóch przeciwbieżnych wirników współosiowych otrzymała nowoczesną, cyfrową awionikę, mocniejsze silniki i system gaśniczy zdolny do zrzutu 4 ton wody i 400 litrów środka gaśniczego nawet w temperaturze -20°C.

Śmigłowiec Ka-32 swoją nietypową sylwetkę, czyli krótką belkę bez śmigła ogonowego i dwa wirniki umieszczone jeden nad drugim, zawdzięcza pochodzeniu od pokładowego śmigłowca do zwalczania okrętów podwodnych Ka-27. Jest to również układ typowy dla maszyn projektowanych w biurze konstrukcyjnym Kamowa, które specjalizuje się w śmigłowcach morskich, ale w ostatnich 20 latach ma na koncie również wiele maszyn dla służb ratowniczych i mundurowych.

Cechy dobrego śmigłowca morskiego, czyli zwarta sylwetka, dobre i precyzyjne sterowanie w zawisie oraz stabilność przy bocznym wietrze są przydatne również dla śmigłowców HEMS czy maszyn pożarniczych. Ka-32 został opracowany w 1973 roku jako cywilna wersja Ka-27, ale od tego czasu przeszedł wiele zmian i modernizacji. Ka-32A11M to najnowsza wersja oblatana w połowie listopada w zakładach Kumertau Aviation Production Enterprise (KAPE) w Baszkirii. Nagranie z tego lotu można zobaczyć poniżej.

W przyszłym roku śmigłowiec ma uzyskać certyfikat i już w 2023 roku będzie dostępny dla użytkowników. Maszyna została znacznie zmodyfikowana. Otrzymała potężne silniki WK-2500PS-02 stosowane w wojskowych maszynach Ka-52 oraz Mi-28, dzięki czemu udźwig może wzrosnąć o około 1600 kg. Śmigłowiec otrzymał też nową awionikę cyfrową, sprawdzona już na maszynach Mi-38 i Ansat, oraz sterowany cyfrowo system gaśniczy SP-32.

System SP-32 opracowany specjalnie dla śmigłowca Ka-32A11M wyposażono w 4 komory mieszczące łącznie 4 tony wody. Opatentowany system sterowanych cyfrowo klap pozwala nie tylko na ich niezależne otwieranie pojedynczo lub w sekwencjach, ale również pozwala na regulację kąta otwarcia, dzięki czemu wydłużyć można czas wypływu wody czy regulować szerokość pasa gaszenia. Jest to również pierwszy na świecie system gaśniczy z podgrzewaniem elektrycznym, które pozwala na użycie w temperaturze do -20°C. System jest w stanie napełnić czterotonowe zbiorniki w czasie 60 sekund i dodać do 400 litrów środka pianotwórczego. Jest również dostosowany do użycia armatki wodnej, co pozwala na wykorzystanie np. w gaszeniu budynków wysokościowych.

Awionika jest w pełni cyfrowa i wyposażona w precyzyjne systemy pozycjonowania i nawigacji, autopilota oraz ekrany wielofunkcyjne, pozwalające na zobrazowanie informacji w sposób zoptymalizowany. Kabina jest dostosowana do użycia przez załogę gogli noktowizyjnych NVG. Jest to znaczny postęp względem analogowej awioniki z "zegarami", stosowanej dotychczas w maszynach rodziny Ka-32 czy prób dodania do nich ekranów wielofunkcyjnych jak w wersji Ka-32A-11BC. 

Śmigłowce Ka-32 w najnowszej wersji będą dostęnę dla klientów nie wcześniej niż za rok, ale starsze warianty są szeroko stosowane nie tylko w Rosji. Dotąd zbudowano ponad 240 egzemplarzy Ka-32 różnych wersji, które eksploatowane są w 30 krajach, wśród których znajduje się m. in. Austria, Brazylia, Chiny, Hiszpania, Japonia, Portugalia, Szwajcaria oraz Turcja.

Reklama

Komentarze (11)

  1. codybancks

    U nich nigdy nie produkowali dla cywilnych służb !!! Zawsze to co produkowali to dla wojska!! Ten śmigłowiec może tylko rozpylać chemikalia, jako środki napadu chemicznego i skażać zdalnie tereny sąsiadów !!!

    1. tylko pytam... .

      @codybancks "... które eksploatowane są w 30 krajach, wśród których znajduje się m. in. Austria, Brazylia, Chiny, Hiszpania, Japonia, Portugalia, Szwajcaria oraz Turcja.". Sugerujesz, że np. Szwajcaria albo dajmy na to Austria może rozpylać chemikalia, jako środki napadu chemicznego i skażać zdalnie tereny sąsiadów ???

  2. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

    Ciekawy uniwersalny system do działań ekstremalnych który można konfigurować w różnych opcjach ....gratulacje

    1. codybancks

      Bo jest tańszy i lepszy od Amerykańskich !! yhy.. znamy to !!

    2. a

      Oczywiście, że tańszy i lepszy każdy specjalista ci to przyzna

    3. Davien

      Zapomniałes tylko dodac że jedynei taki "specjalista" jak ty:))

  3. gnago

    I wrażliwy na występujące nad pożarami chwilowe braki utleniacza dla silników. Niejedna maszyna z załogami płaciły to śmiercią załogi i kasatą maszyny. A przecież w Polsce opracowano technologię stężonego perhydrolu. Wtryski takowego do silnika w czasie tychże braków pozwoliłoby na uniknięcie tychże wypadków

    1. a

      A widziałeś helikopter w akcji gaśniczej jakbyś widział to głupot byś nie wypisywał.

  4. Rusofobia to stan umysłu

    Jakoś mało komentarzy że to złom

    1. Rusofilia to stan umysłu

      Bo leżącego się nie kopie.

    2. Ruski złom

  5. JSM

    Prawo do posiadania broni (w tym długiej) dla każdego obywatela RP zapiasane w konstytucji!

    1. Jestem przeciw ze względu na szerzące się poliarstwo.

  6. Fanklub Daviena i GB

    20 lat sankcji USA na Rosję i Rosja uniezależniła się od Zachodu i ma go w d... :D

    1. To ile to jest, po rusku, 21 minus 14 ?

    2. yaro

      I to głęboko ;)

    3. I to jak

      Albo i głębiej .

  7. Xd

    No jestem zaskoczony postawa autora pewnie to chwilowe ale dobre i to

    1. złośliwy

      Nie wychodź przed szereg ;).

    2. pytajnik

      To znaczy co chcesz od autora ? że piszę o śmigłowcu który nie ma konkurenta w swojej klasie ?

  8. droma

    jak to dobrze że propaganda w rosji -kaput zużywa marne środki płatnicze imperium ; smrodu ,głodu i zła ,tylko tak dalej a niewolniki nie będąa mieli co żryć ,eto wsio ...

    1. He, he, he

      Ale cie boli, że zrobili ten helikopter biedaku he, he

    2. ?

      A ty nazbierałes sobie szczawiu na zimę?

    3. pantofelki powinny mieć stały dostęp do światła słonecznego

      Klasyczny przykład co głód potrafi zrobić z organizmem istoty teoretycznie "ludzkiej" - zdebilenie do potęgi entej. Ale generalnie współczuję. Ba mocno "współczuję".

  9. dim

    Standardowy w Grecji "Ericcsson" czyli Sikorsky S-64 Skycrane... Napełnia się w 45 sekund i nie 4.000, a 10.000 litrów wody. Choć jest to konstrukcja z lat 60tych. XX wieku. No to może coś dobrego choć raz o ruskich i nie o pierogach ? O.K., zatem Grecy chwalili w pożarach wspaniale operujących śmigłowcem i bardzo odważnych rosyjskich pilotów.

    1. a

      A Mi-26 napełnia 25 000 l

    2. Fanklub Daviena i GB

      Tylko ma silniki o 2x większej mocy... Ale Mi-26TP zabiera 15000 literów, tylko... Jak zachowują się jednowirnikowce w warunkach turbulencji, wiatru i wysokiej temperatury a jak układ Kamowa? Jaki obszar roboczy do zawisu potrzebuje układ Kamowa a jaki klasyczny o tym samym udźwigu? Co do działania helikopterów o tak dużych mocach silników jak S-64 na otoczenie, to możesz poczytać z jakiś PRAWDZIWYCH źródeł, np. o Mi-6 ustawiającym Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. W propagandzie PRL nowocześnie przyleciał Mi-6 z pomnikiem i z sukcesem ustawił na Placu Majki. W rzeczywistości przyleciał, podmuch pozrywał blachy dachowe i dachówki w budynkach w okolicy, rozkołysany pomnik pościnał śruby na cokole, więc propagandowo go tylko postawiono w świetle kamer TVP a na drugą noc przyjechał dźwig i spawacze Mostostalu Kraków i potajemnie, bez dziennikarzy, dospawywali śruby i ustawiali pomnik tradycyjnie dźwigiem. Możesz też zobaczyć na Youtube demolkę okolicy w Wielkiej Brytanii przez CH-53 startujące i lądujące z tymczasowego lotniska... :D

    3. qwert

      Porównujesz dwie zupełnie różne klasy śmigłowców

  10. były porucznik zmechu

    Czy nie jest to lepsze zastosowanie, niż militarne napychanie bronią i rakietami?

    1. droma

      kaliego mają mieć -panimajesz

    2. Andrey

      Podczas gdy wojska USA i NATO są skoncentrowane w pobliżu naszych granic, musimy produkować helikoptery wojskowe z helikopterów cywilnych.

  11. HIST.

    Michaił Łomonosow pierwszy taki śmigłowiec pokazał

Reklama

Najnowsze