Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [12.12-18.12]

Fot. Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu; Wielkopolska Policja; Służba Więzienna, Facebook; Krystian Maj/KPRM
Fot. Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu; Wielkopolska Policja; Służba Więzienna, Facebook; Krystian Maj/KPRM

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia. 

Emerytur nie będzie

W poniedziałek 14 grudnia rzecznik rządu poinformował, że w wykazie prac legislacyjnych rządu nie ma na razie projektu dotyczącego tzw. piątki dla zwierząt. Nie ma w tej chwili decyzji, by ponownie uruchamiać ten proces. Oznacza to, że szansę na emerytury straciły też psy i konie, które kończą służbę w formacjach mundurowych. Jak na razie nie wiadomo czy rząd zdecyduje się na rozwiązanie tego problemu w osobnej ustawie.

Nie ma "piątki dla zwierząt", nie ma emerytur dla mundurowych psów i koni


Państwowe rezerwy do przebudowy

15 grudnia Sejm przeprowadził pierwsze czytanie ustawy zgodnie z którą rozszerzone zostaną zadania Agencji Rezerw Materiałowych. Zmieni ona też nazwę na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), a bezpośredni nadzór nad nią sprawować będzie bezpośrednio premier. Ustawa została uchwalona przez Sejm 17 grudnia. 

Duże zmiany w Agencji Rezerw Materiałowych. Rząd planuje przebudowę


Policyjny Bell poleciał do Poznania

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu 16 grudnia poinformowała, że na jej "stan" trafił śmigłowiec Bell 407GXi. Maszyna jest jedną z trzech, które niedawno zostały odebrane przez policję. Dotychczas w wielkopolskim garnizonie latał śmigłowiec Mi-2, który po wypracowanym resursie (11 lat w województwie), przejdzie na zasłużoną emeryturę. 

Wielkopolska Policja ma do dyspozycji nowy śmigłowiec


Zmiany w kierownictwie KAS

Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej opuścił jej dotychczasowy wiceszef Piotr Dziedzic. Informację KAS podała 16 grudnia. Tym samym potwierdziły się doniesienia jakie od kilku dni pojawiały się mediach, mówiące o tym, że polityk złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. 

KAS bez wiceszefa


Fundusze nagród przepadły

Senat 16 grudnia przyjął uchwałę w sprawie tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którą w przyszłym roku nie powstaną fundusze nagród. O ich powołanie od momentu pojawienia się projektu walczyli m.in. przedstawiciele służb mundurowych. Ostatecznie ani Sejm, ani Senat nie zdecydowały się na wprowadzenie do ustawy poprawek w tej kwestii.

Los przyszłorocznych funduszy nagród przesądzony


Policja nie odpuszcza

To już trzecie podejście do zakupu skrycie opancerzonych terenówek dla policji. Formacja o rozpisaniu kolejnego przetargu poinformowała 16 grudnia. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch nieudanych podejść, formacja zamierza kupić nie dwa, a trzy pojazdy. 

Jak nie dwie, to może trzy. Walka o opancerzone terenówki trwa


Mamy budżet

Sejm 17 grudnia uchwalił ustawę budżetową na 2021 rok. Zgodnie z nią budżety służb - tak mundurowych jak i specjalnych - będą niższe niż te, jakimi dysponowały w tym roku. Teraz ustawa trafi do Senatu, jednak prawdopodobieństwo, że izba wyższa zaproponuje fundamentalne zmiany, które później poprze Sejm, jest raczej niewielkie.

Budżet na 2021 rok uchwalony. Teraz czas na Senat


Strażacy pomogą

18 grudnia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP i dh. Waldemar Pawlak, prezes ZG ZOSP RP podpisali list intencyjny w sprawie pomocy jakiej PSP oraz OSP udzieli podczas ogólnopolskiej akcji szczepienia przeciw COVID-19. Strażacy będą pomagali dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie, a całą akcję koordynować ma Państwowa Straż Pożarna. 

Strażacy wesprą akcję szczepienia przeciw COVID-19

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama