CBŚP i Straż Graniczna ramię w ramię podczas "Dynamo"

28 czerwca 2019, 12:04
SG i CBŚP
Fot. Zespół Prasowy CBŚP

13 zatrzymanych, 7 przeszukań, zlikwidowana nielegalna fabryka oraz magazyn papierosów, przejęte blisko 16 milionów sztuk papierosów, a także ponad 30 ton tytoniu, z którego można by wyprodukować kolejne 30 milionów sztuk papierosów. Taki efekt przyniosły międzynarodowe działania CBŚP, portugalskiej GNR, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i Europolu.

Na terenie Portugalii przeprowadzono zmasowane działania służb wymierzone w nielegalną produkcję papierosów. W międzynarodową operację o kryptonimie „Dynamo” zaangażowany był Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, portugalska Guarda Nacional Republicana (GNR) oraz Nadodrzański Odział Straży Granicznej,  jak również Europol. W okolicach miejscowości Faro, w południowej Portugalii, wspólną akcję realizowało kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb. Jak informuje CBŚP, zlikwidowano kompletną linię produkcyjną i przejęto profesjonalne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów, a także mielenia liści tytoniu. Zabezpieczono także broń.

Zatrzymano 13 osób, w tym dwóch Polaków, siedmiu obywateli Ukrainy i cztery osoby narodowości mołdawskiej, oraz przeszukano siedem nieruchomości, które były między innymi przez nich użytkowane, zabezpieczając materiał dowodowy. W ramach akcji funkcjonariusze odkryli także i zlikwidowali ogromną fabrykę i magazyn papierosów, likwidując przy tym kompletną linię produkcyjną oraz zabezpieczając profesjonalne maszyny służące do ich produkcji i dystrybucji. Służby przejęły prawie 16 milionów sztuk gotowych papierosów, a także 30 ton liści i suszu tytoniowego, z których można by wyprodukować kolejne 30 milionów sztuk papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli również surowce wykorzystywane do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Przejęto także mienie podejrzanych w postaci między innymi sześciu pojazdów, a w trakcie przeszukania jednej z nieruchomości, znaleziono broń palną.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że produkowane nielegalnie papierosy były sprzedawane pod szyldem jednej ze znanych zagranicznych marek i najprawdopodobniej były rozprowadzane na terenie Hiszpanii i Portugalii.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Krzysztof W
sobota, 29 czerwca 2019, 10:32

To chyba jest żart? W jakim celu brać w tym miała Polska straż graniczna? Biorąc pod uwagę, że akcja miała miejsce w Portugali a do tego z 13 osób dwóch było pochodzenia Polskiego. Od kiedy to obce służby mogą brać czynny udział w obcym Kraju

Diego
niedziela, 13 października 2019, 13:32

Nie masz pojęcia jak działają i na jaką skalę piony operacyjno-śledcze w Straży Granicznej. Rozeznaj temat współpracy organów policyjnych i granicznych w obcych krajach EU.

Tweets InfoSecurity24