Reklama

Błaszczak o modernizacji służb i ustawie antyterrorystycznej

21 grudnia 2016, 12:35
Fot. MSWiA/flickr.

Rząd spełnił warunki, dzięki którym Polska jest krajem bezpiecznym; powstała ustawa antyterrorystyczna oraz program modernizacji służb mundurowych - mówił w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak na spotkaniu opłatkowym w funkcjonariuszami. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w Warszawie w spotkaniu świątecznym z policjantami, strażakami, pogranicznikami oraz funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia będą pełnić służbę.

"Polska jest krajem bezpiecznym, ale żeby była krajem bezpiecznym, muszą być spełnione pewne warunki" - powiedział Błaszczak i podkreślił, że warunki te zostały spełnione. "Te warunki to zadanie dla mnie jako ministra i dla rządu. Oceniam, że te warunki spełniliśmy, a więc powstała ustawa antyterrorystyczna i program modernizacji służb” - powiedział.

Czytaj więcej: Ustawa antyterrorystyczna - krok do zwiększenia bezpieczeństwa Polski. "Kluczowa rola przepisów wykonawczych i wzmocnienia służb"

Jak przypomniał, program modernizacji służb podległych MSWiA gwarantuje przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb. "Funkcjonariusze muszą być godnie wynagradzani" - powiedział Błaszczak.

Minister przypomniał, że pierwsze podwyżki zostaną wypłacone już na początku 2017 roku. "Oczekujemy w zamian, myślę, że oczekuje tego też i Polska, i Polacy, etosu służby" - powiedział. 

Czytaj więcej: 9,1 mld zł na modernizację służb. Sejm uchwalił program

Zaznaczył, że jego zdaniem następuje przywrócenie etosu służby, czego przykładem były zorganizowane w Polsce latem tego roku Światowe Dni Młodzieży. "Owacyjne przyjęto polskich funkcjonariuszy przez wszystkich pielgrzymów" - dodał.

Podczas spotkania opłatkowego minister oraz komendanci służb podległych MSWiA złożyli funkcjonariuszom oraz ich rodzinom życzenia świąteczne.

Uchwalony w połowie grudnia przez Sejm program modernizacji służb obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Max Mad
czwartek, 22 grudnia 2016, 18:22

No przy pewnej wielkiej masowej imprezie gdzie na szczęście nic się nie stało pewna dosyć charakterystyczna postać z rządu twierdziła że bezpieczeństwo jest zapewnione poprzez "zawarcie paktu" z pewną zmarłą osobą którą beatyfikowano. Kwestia bezpieczeństwa państwa stała się w tedy sprawą dosyć... kontrowersyjną jeśli chodzi o jego zapewnienie w taki sposób. Zresztą ten pan też ze swoimi dokonaniami przez długie lata uprawiania polityki do wiarygodnych nie należy. Nadzieja cała w służbach wszelkiego typu i ich profesjonalnym zachowaniu.

olis
piątek, 23 grudnia 2016, 12:34

Rola straży granicznej to zatrzymać i deportować..gra w ping ponga żadnej odpowiedzialności karnej za naruszenie wjazdu do rp i ue....lubbponowne naruszenie... jak przedmówca uważam że powinny powstać uzbrojone w broń długą której sie pozbyły służby....z mocnym wsparciem prawnym...za wjazd do rp nielegalnie zakaz na 10 lat .naruszenie 10 lat odsiadki a nie deportacja i znowu wraca.... obcokrajowiec który popełnił przestepstwo umyślne deport i zakaz na 10-dożywotnio wjazdu zagrożony naruszeniem na 10 lat.co drugi ukrainiec u nas jeździ pijany....armeńcy handel krajanką i spirytusem ...mam takich w pracy co byli po 5 razy zatrzymani za dużą ilość krajanki spirytusu i dalej mają wizy....przedłużane....co do celnej służby aby było przestwo to trzeba mieć tira podróbek albo papierosów....sami sobie szKodzimy byle jaką powściagliwą polityką prawa.opłaca sie kantować państwo na podatkach akcyzie...na nielegalnym wjeździe bo kary nikłe....to pokazuje słabość państwa i co rzutuje służb.

hakun
środa, 21 grudnia 2016, 20:49

Lepszego sposobu na walke z korupcją nie wymyślono.Nich im żyję się dobrze to nie bedzie pola dla skorumpowania i łamania regulaminów.

John Polack
czwartek, 22 grudnia 2016, 15:41

Błaszczak samym swoim wyglądem odstrasza wszystkich terrorystów.Crazy Mario sexy buc

Kóma
czwartek, 22 grudnia 2016, 00:40

A taka tam refleksja dla panów z policji i teraz też z żandarmerii: nie pakujcie się w żadne sprawy z obecną opozycją, bo za kilka lat, nowy układ polityczny zabierze wam renty i emerytury za "tłumienie" demonstracji opozycji !!! Taka to dziwna kraj ten Polska ;)

Reklama
Tweets InfoSecurity24