Błaszczak: możemy powrócić do małego ruchu granicznego, kiedy ustąpią przyczyny

6 sierpnia 2016, 14:10
Mariusz Błaszczak/ Fot. MSWiA.gov.pl

Możemy powrócić do małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, kiedy ustąpią przyczyny związane z bezpieczeństwem państwa polskiego - powiedział w sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA pytany na antenie radiowych "Sygnałów Dnia" o to, czy i kiedy będzie możliwe przywrócenie małego ruchu przygranicznego z obwodem kaliningradzkim odpowiedział: "Wtedy, kiedy ustąpią te przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego. Wtedy możemy powrócić do małego ruchu granicznego" - poinformował Błaszczak.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca br. przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Od środy przywrócono mały ruch z Ukrainą, natomiast nie ma takiej decyzji co do Rosji.

Marszałek pomorski Mieczysław Struk wysłał w piątek pismo do szefów MSWiA oraz MSZ ws. ponownego przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. „Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów - objętych małym ruchem granicznym” – napisał w przekazanym mediom liście do obu ministrów marszałek pomorski. W czwartek list do szefa MSWiA z pytaniem o możliwość jak najszybszego uruchomienia małego ruchu z Rosją wysłał też marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że decyzja o wstrzymaniu małego ruchu granicznego związana była ze szczytem NATO i ŚDM. Zaznaczył także, że ważna w tej sprawie jest reakcja drugiej strony.

"Jest ona taka symboliczna, bo kiedy wstrzymaliśmy mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą, to strona ukraińska nie wstrzymała tego ruchu, w sensie takim, że nie wydała takiej samej deklaracji. Strona rosyjska tak. Wszyscy doskonale pamiętamy te pogróżki, które były kierowane w stosunku do państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wtedy, kiedy w Warszawie Sojusz podjął decyzję o tym, że na terenie Polski i krajów nadbałtyckich będą stacjonowały wojska amerykańskie" - uzasadniał Błaszczak.

Szef MSWiA dodał, że on mógłby powiedzieć, iż jest zdziwiony postawą marszałka województwa pomorskiego, bo "zdaje się, że wie, na pewno wie o tym, że w 2008 roku to Rosja Putina napadła na Gruzję, stosunkowo niedawno Rosja Putina napadła na Ukrainę, anektowała Krym, wciąż toczy się wojna w Donbasie. Taka jest postawa Rosji, a więc tu chodzi o względy bezpieczeństwa" - zaznaczył.

"Kiedy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to jednak wybieramy bezpieczeństwo" - podkreślił minister.

Szef MSWiA dodał, że mały ruch graniczny wciąż jest możliwy, ale na innych zasadach, na podstawie wydawanych wiz.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Same Kłamstwa
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 12:19

Błaszczykowski, a żebyś zd..ał. Z UPAdliną ruch wznowiliście, mimo że ukraińcy grożą nam, że będą nas REZAT. I poprawię tego półmózga z MSWiA. TO Sakaszwili pierwszy napadł na Osetię, za namową amerykanów, wyrżnął 1500 cywili rosyjskich i wtedy był odwet Rosji. Na UPAdlinie nie bez powodu gloryfikowano UPA, to USA opłaciło Prawy Sektor i Svobodę żeby obalić legalny rząd. Później banderowcy palili żywcem ludzi w Odessie. Czystek etnicznych dokonanoby w Ługańsku i DOnbasie (ludność prorosyjska) i na Krymie. Krym nie stał za rządem probanderowskim i SAM poprosił Rosję o przyłączenie. Dziwne.....wybór (choć opłacony za $) o obaleniu rządu w Kijowie USA popiera, ale samodzielny wybór o odłączeniu się Krymu już nie., HIPOKRYZA I KŁAMSTWA

DG
sobota, 6 sierpnia 2016, 21:52

MRG powinien zostać zawieszony rownież a może przede wszystkim na przejściach granicznych z Ukrainą. Niedawne wybryki banderowskich bojówek w pobliżu polskiej granicy powinny dać nam do myślenia.

fumfel
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 10:56

aha, prezydenta 1000lecia też pewnie Putin zamordował. Co za chory kraj z chorymi ludźmi...

1612
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 00:37

Nie lubię PiSu ale ta decyzja jest OK. Zaraz się odezwie jakąś ruską dziwną pewnie!

olo
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 16:51

Królewiec to polskie miasto tak jak całe Inflanty i Smoleńsk.

Tweets InfoSecurity24