Bezzałogowce FlyEye w Straży Granicznej

18 lutego 2015, 11:56
Fot. Flytronic
Motoszybowce ES15 posiadają możliwość lotu bezzałogowego - fot. Stemme

Straż Graniczna zamówiła w spółce WB Electronics cztery zestawy BSL typu FlyEye, każdy złożony z co najmniej 3 maszyn. Wartość umowy to niemal 7 mln zł. Wraz z bezzałogowcami kontrakt obejmuje też dostawy systemów sterujących, modułów obserwacyjnych i szkolenie obserwatorów. 

Zakup przez Straż Graniczną bezzałogowych statków powietrznych FlyEye, wykorzystywanych już przez Wojsko Polskie, to wynik rozstrzygniętego 23 grudnia 2014 roku przetargu w którym brało udział trzech oferentów. Oprócz WB Electronics w postępowaniu uczestniczyła również spółka Asseco Poland, oraz konsorcjum złożone z WZL-2, Yagal Sp.z o.o. i RC-Lipol.

Oferta WB Electronics osiągnęła najwyższą ocenę i charakteryzowała się najniższą ceną, która wyniesie 6,768 mln zł Brutto. W ramach tej umowy spółka dostarczy w tym roku cztery zestawy BSL, każdy złożony ze stanowiska sterowania, co najmniej trzech maszyn latających i takie samej liczby modułów obserwacyjnych. Dodatkowo, w jedynym w Polsce ośrodku szkolenia operatorów systemów bezzałogowych należącym do grupy WB Electronics, wyszkolonych zostanie 12 funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, który będzie użytkownikiem maszyn FlyEye.

Co interesujące, Straż Graniczna w bieżącym roku przyjmie na wyposażenie znacznie większe maszyny latające, mogące służyć jako systemy bezzałogowe. Chodzi tu o specjalistyczne samoloty obserwacyjne mogące operować do 20 godzin na dużej wysokości. W październiku 2014 roku Straż Graniczna podpisała umowę na pozyskanie dwóch motoszybowców Stemme ES15 wyposażonych w specjalistyczne systemy obserwacyjne. Obecnie nie ma możliwości prawnych, aby maszyny tego typu mogły bez pilota operować w polskiej kontrolowanej przestrzeni powietrznej, jednak Stemme ES15 posiadają taką możliwość i po uregulowaniu kwestii prawnych mogłyby być wykorzystywane jako pierwsze w polskiej służbie bezzałogowce dalekiego zasięgu. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
altair
środa, 18 lutego 2015, 16:53

Elementy kompozytowe płatowca S15 powstają w Bielsku Białej

qwas
czwartek, 19 lutego 2015, 13:14

To co się dzieje w tym kraju mogą podsumować tylko słowa Imć Marszałka Piłsudskiego o kurwach i złodziejach, a przykład Fregaty J6 i nietrafionych zakupów u pejsiastych dobitnie pokazuje że Polska nie jest rządzona przez Polaków, tylko przez różnej maści przebierańców, którzy są na dobrej drodze do doprowadzenie do upadku Państwa jak przed rozbiorami. Szkoda, że naród polski taki głąbiasty jest i wybiera jak wybiera.

Tweets InfoSecurity24