Opioła: definicja szpiegostwa w polskich przepisach jest anachroniczna

12 kwietnia 2018, 15:06
Opioła
  • w Polsce toczy sie obecnie kilkanaście śledztw dotyczących szpiegostwa;
  • w drugim półroczu, komisja ma przyjrzeć się uregulowaniom artykułów Kodeksu karnego dot. szpiegostwa;

Kilkanaście śledztw dotyczących szpiegostwa prowadzi obecnie prokuratura. Tymczasem prawna definicja tego przestępstwa jest anachroniczna i zbyt wąska – powiedział InfoSecurity24.pl przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

Posłowie sejmowej speckomisji wysłuchali dziś informacji prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na temat śledztw dotyczących współpracy z obcym wywiadem. Posiedzenie komisji zostało zwołane po informacjach o zatrzymaniu przez ABW Marka W. podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. 

W rozmowie z Defence24.pl Marek Opioła, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych zauważył, że z informacji jakie na dzisiejszym posiedzeniu przekazała posłom zastępca Prokuratora Generalnego, prok. Beata Marczak obecnie prowadzonych jest kilkanaście śledztw dot. szpiegostwa. „Nie mogę mówić o szczegółach tych śledztw ponieważ informacja była tajna” – dodał Opioła.

Posłowie zapoznali się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dwóch osób, którym w ostatnim czasie postawiono zarzuty o szpiegostwo. Jedną z nich, był zatrzymany pod koniec marca przez ABW Marek W., drugą Mateusz P. m.in. szef partii „Zmiana”.

Opioła zapowiedział, że w przyszłym półroczu komisja zajmie się sprawą uregulowań prawnych dotyczących normatywnych definicji szpiegostwa.

Efektem tej komisji jest to, że w przyszłym półroczu zaczniemy rozmawiać na temat definicji art. 130 Kodeksu Karnego, czyli tego który dotyczy szpiegostwa. Jest to artykuł który jest w tej rzeczywistości jaką mamy anachroniczny i zbyt wąski.

Marek Opioła
przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych

O sprawie zatrzymania Marka W. informowaliśmy pod koniec marca. Mężczyzna miał być urzędnikiem jednego z polskich ministerstw. Według informacji portalu Energetuka24.com Marek W. od 10 lat pracował jako ekspert w resortach związanych z energią. Najpierw w Ministerstwie Gospodarki, potem, po przekształceniu tego resortu, przeszedł do Ministerstwa Energii. Zajmował się m.in. audytem, kontrolą zarządczą oraz kwestiami prawnymi.

Czytaj też: News Energetyka24: podejrzany o szpiegostwo próbował dotrzeć do dziennikarzy i ekspertów

Marek W. został zatrzymany 23 marca przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i usłyszał zarzut dotyczący działalności szpiegowskiej przeciwko Polsce. 24 marca sąd zastosował wobec mężczyzny 3-miesięczny areszt.

Jak wynika z materiałów ABW, zatrzymany mężczyzna utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje dotyczące planowanych działań rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

RAL,DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
kto tego nie widzi ten...
piątek, 13 kwietnia 2018, 13:13

V kolumna, zdrada i dywersja to będzie podstawa przyszłej wojny, więc temat jest ważniejszy niż rakiety.

PiotrEl
piątek, 13 kwietnia 2018, 10:57

Polecam Kodeks Karny Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, RFSRR z 1927 artykuł 58. Z pewnością oddaje intencje osób proponujących zmiany obecnego \"przestarzałego\" Kodeksu. I tak mamy (w oryginale, trzeba lekko zmodyfikować..): 1. zdrada ZSRR, 2. zorganizowanie powstania zbrojnego, próba przejęcia władzy nad częścią terytorium, 3. udzielanie pomocy wrogom ZSRR, 4. udzielanie pomocy międzynarodowej burżuazji, 5. skłanianie obcego mocarstwa do wypowiedzenia wojny ZSRR, 6. szpiegostwo, 7. działanie na szkodę przemysłu, transportu, handlu, obiegu pieniężnego i spółdzielczości, terror, 8. dywersja, 9. działalność propagandowa wymierzona przeciwko ZSRR, 10. rozróżnienie działalności indywidualnej od zorganizowanej (uzupełnienie do pozostałych paragrafów), 11. niedoniesienie o popełnieniu przestępstwa, 12. służba w oddziałach carskich, 13. sabotaż (ekonomiczna kontrrewolucja).

Kiks
czwartek, 12 kwietnia 2018, 22:07

Kary również są anachroniczne i żenująco niskie biorąc pod uwagę szkody.

rezerwista
czwartek, 12 kwietnia 2018, 19:22

Zgadzam się z tą opinią, definicję szpiegostwa należy przeformować bo pojawiły się i nowe formy i metody prowadzenia szpiegostwa. Podobnie należy podejść do kilku innych definicji np działania na szkodę państwa jego obronności i gospodarki.

On
sobota, 14 kwietnia 2018, 13:43

Nie wprowadzą kar za działanie na szkodę państwa bo sami by tak robią.

Tweets InfoSecurity24