Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Eurowizja 2019: izraelska policja "zdjęła" 80 dronów

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Kilkadziesiąt bezzałogowych statków powietrznych (bsp) zostało zneutralizowanych w trakcie trwania niedawnego finałowego koncertu Eurowizji w Izraelu. W tym celu, w Tel Awiwie, zastosowane miały być karabiny antydronowe, działające jako jammery sygnału i pozwalające na sprowadzenia maszyny na ziemię bez potrzeby jej niszczenia. Izraelska policja nie kryje, że tego rodzaju wyposażenie było równie istotne co inne elementy wyposażenia policyjnego oraz wojskowego, gwarantującego bezpieczeństwo uczestnikom oraz widzom koncertu.

Policja w Tel Awiwie, podkreśliła, że żaden bsp nie niósł ze sobą zagrożenia dla uczestników, ale maszyny tego typu miały pojawić się w wydzielonej i jednocześnie zamkniętej strefie powietrznej. Tym samym, funkcjonariusze byli zmuszeni podjąć działania wobec tego rodzaju maszyn. Miało to miejsce poprzez zastosowanie ręcznych systemów antydronowych, które blokowały możliwość kontaktu pomiędzy operatorem bsp, a samą maszyną. Wobec tego, izraelscy policjanci nie musieli zniszczyć fizycznie żadnego bsp, a jedynie sprowadzali je na ziemię.

Na zdjęciach opublikowanych, przez „Times of Israel” w oparciu o materiał Kanału 12 tamtejszej telewizji, widać jak policyjni pirotechnicy wykorzystują w tym celu karabiny atydronowe chińskiej firmy Hikvision. Najprawdopodobniej mogą to być modele UAV-D04JAI Defender Series UAV Jammer.

W kontekście chińskiego wyposażenia izraelskich policjantów, należy przypomnieć, że już w kwietniu wskazywano, iż podobna technologia trafiła do rąk funkcjonariuszy Szabaku (Szin Bet). Zaś cała sprawa stała się głośna, gdy opisywano, że przedstawiciele służby bezpieczeństwa mają stosować tego typu systemy podczas ochrony premiera Binjamina Netanjahu.

Chińskie karabiny antydronowe mają pozwalać na przechwytywanie bsp na odległości do 1000 m. Co więcej, w przypadku debaty o ochronie VIP pojawiły się wątpliwości co do przygotowania izraelskich służb, wojska, a także systemu prawnego do dynamicznego rozwoju rynku bsp i możliwych negatywnych trendów, związanych z ich wykorzystaniem np. przez terrorystów.

Zgodnie z Eranem Salomonem, szefem policyjnych pirotechników, w sumie 80 „dronów” starało się w sposób nieuprawniony zbliżyć do miejsc związanych z finałem tegorocznego konkursu Eurowizji. Jak można zauważyć, w przypadku izraelskiej policji za działania antydronowe odpowiadali funkcjonariusze przyporządkowani formacji saperów (przekładając na polskie warunki byłoby to analogiczne do wyposażenia pirotechników z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji). Mieli być oni rozstawieni na budynkach w okolicy odbywania się wydarzenia i po informacji ze strony obserwatorów, wskazujących na naruszenie wyłączonej z lotów przestrzeni powietrznej, przechwytywać drony i kierować je na miejsca poza dużym nagromadzeniem ludzi.

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama