"Dobra dla środowiska". Posłowie za superustawą

22 lipca 2020, 18:11
sejm RP
Fot. Sejm RP/Twitter

W Sejmie minął kolejny dzień prac nad wyczekiwanym przez funkcjonariuszy rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Choć do dokumentu pojawiły się pewne uwagi i poprawki, to można powiedzieć, że politycy poparli zaproponowane w nim rozwiązania, dotyczące m.in. omawianego najszerzej przedemerytalnego dodatku motywacyjnego, który ma zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Wiceminister Wąsik wyraził natomiast nadzieję, że już w piątek, 24 lipca zostanie on jednogłośnie przyjęty. I jest na to bardzo duża szansa.

Sejmowe prace nad projektem rozpoczęły się dzisiaj na posiedzeniu plenarnym, od zdania przez posła Zdzisława Sipierę relacji z prac komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz specjalnej podkomisji, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni zajęły się właśnie rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak podkreślił polityk, jest to dobra ustawa, dobra dla środowiska. Rozwiązania zaproponowane w dokumencie poparli przemawiający w Sejmie politycy z różnych klubów, choć nie obyło się oczywiście bez uwag. 

Przypomnijmy, że w ramach prac komisji doprecyzowano m.in. nazwę dokumentu, ze względu na ujęcie w niej Centralnego Biura Antykorupcyjnego (wysokość ekwiwalentu za urlop oraz odpraw pośmiertnych dla rodzin), a także przesunięto termin jej wprowadzenia o dwa miesiące - na 1 października 2020 roku. 

Zdemotywowany, jak SCS

Wydaje się, że najcześciej politycy pytali, dlaczego dodatkiem nie zostali objęci funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którzy zażarcie walczyli o włączenie ich w jej przepisy. Pomysł ten poparł również minister finansów Tadeusz Kościński, który zwrócił się w tej sprawie do rządu, podkreślają, że są na to środki. Dopisania funkcjonariuszy SCS nie udało się jednak załatwić. 

W odpowiedzi, jeszcze podczas obrad komisji, resort informował, że rozwiązania dotyczące dodatku motywacyjnego mają charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku.

Ostatecznie po II czytaniu do projektu zgłoszono osiem poprawek, dlatego też dokument trafił ponownie pod obrady Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które zorganizowane zostały jeszcze tego samego dnia. Dotyczyły one m.in. właśnie dodania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej jako beneficjentów dodatku motywacyjnego. Komisja rekomenduje jednak, by poprawki te zostały odrzucone, zresztą tak jak reszta zmian w dokumencie zaproponowana przez posłów. Wiadomo, że część z nich "wróci" podczas senackich rozmów nad projektem rządowej ustawy, co zapowiedział m.in. przewodniczący komisji Wiesław Szczepański.

Zdawkowo o art. 15a

"Przypominam, że będziemy pracować nad 15a" - tylko tymi słowami wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik skomentował poselskie pytanie, dotyczące niezałatwionej wciąż sprawy art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Jest to obecnie "temat numer jeden na związkowej liście spraw" - jak to określili funkcjonariusze z NSZZ Policjantów na początku lipca br., gdy przekazywali - jak mogło się wydawać - dobre nowiny w tym temacie. To właśnie bowiem na początku lipca br. przewodniczący Rafał Jankowski otrzymać miał od wiceministra Macieja Wąsika zapewnienie, że "w ciągu dwóch tygodni MSWiA przedstawi założenia do projektu ustawy regulujące tę kwestię". Termin ten jednak minął, a sygnałów w sprawie niestety brak. 

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnił jednak, że będzie nowa ustawa modernizacyjna służb mundurowych, a resort pracować będzie również nad dodatkami do emerytury dla strażaków działających w OSP. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Senior II
czwartek, 23 lipca 2020, 01:48

Nie jestem pesymistą, jestem optymistą z bagażem doświadczeń...pamiętajcie Ci co to wprowadzacie ...że ...pycha przed upadkiem kroczy. Resort tonie za sprawą tak niemądrych decyzji. Słowa te wspomnicie za dosłownie parę krótkich lat. Ale ucierpi na tym najbardziej nieświadome zagrożenia społeczeństwo bo problem wakatów i odejść nie zniknie tylko troche zostanie przesunięte w czasie.

Dgp
czwartek, 23 lipca 2020, 17:30

Ale spoleczenstwo jest roszczeniowe i pozbawione szacunku do sluzb mundurowych. Moze warto, zeby w koncu empirycznie przekonalo sie co wielu dlugo prognozuje. Pozdrawiam

x666
czwartek, 23 lipca 2020, 16:15

Lepiej przesunąć w czasie niż nic nie robić.

Jagienka
czwartek, 23 lipca 2020, 01:27

Gdzie w umowie zawieszającej strajk służb mundurowych byly zapisane kwoty dodatku w wysokości 1500 zł i 2500 zł? Żenada wstyd i hańba...tfuuuu

x666
czwartek, 23 lipca 2020, 16:20

Dodatek nie wynika z zadań policjantów, jest rozwiązaniem wprowadzanym przez rząd w celu oszczędności na emeryturach i odsunięciu w czasie problemu wakatów bez wydawania kasy z budżetu.

Pinokio
czwartek, 23 lipca 2020, 01:07

15a buhahaha

Policjant 19+
czwartek, 23 lipca 2020, 00:51

Czyli wchodzi na to, że policjanci ze stażem 25+ są bardziej wartościowi os tych 15+ i 20+. Gratuluję podziału środowiska i gwarantuje, że palcem nie kiwne aby cokolwiek pomóc lub podpowiedzieć tym "zasłużonym", a jak mnie to wszystko wkurzy, to odejdę na emeryturę. Ludzie, wy sobie nie zdajecie sprawy co niesie za sobą taki pomysł. Teraz to dopiero ludzie będą odchodzi, nie dziadki, ale ci którym się jeszcze chciało coś zrobić.

x666
czwartek, 23 lipca 2020, 16:17

Tu nie chodzi o wartość, bo dodatek jest równy dla każdego, niezależnie od stanowiska i wysługi, każdy może dopracować do 25.

M
niedziela, 26 lipca 2020, 18:43

Szczególnie na pierwszej linii

28,5+
czwartek, 23 lipca 2020, 12:10

dopracuj do 25 i korzystaj, a nie krytykuj!

poll
środa, 22 lipca 2020, 23:01

kto wychodzi na pajaca? minister ,bo robi z mordy cholewę i ZZ bo nie potrafią walnąc pięścią w stół skoro rozwiążanie problemu 15a jak było w umowie mineło w 2019

Tweets InfoSecurity24