Szef NSZZ Policjantów: z narażeniem zdrowia i życia nie znaczy bez właściwego zabezpieczenia

12 marca 2020, 16:11
POlicja. fot. Lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

"Komendant główny zapewniał mnie wielokrotnie, że każdy policjant, który będzie wykonywał czynności z osobami w stosunku do których występuje podejrzenie, że są zarażone koronawirusem, będzie wyposażony w środki ochrony osobistej" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów. Jak dodał, nie wyobraża sobie "by jakikolwiek policjant, wykonywał czynności w stosunku do osób podejrzanych o zarażenie lub zarażonych koronawirusem bez wyposażenia w takie środki".

"Na każdy sygnał, mówiący o tym, że gdzieś czegoś nie ma (środków ochrony indywidualnej - przyp. red) reaguje i zwracam się z prośbą o wskazanie jednostki, gdzie taka sytuacja ma mieć miejsce" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. "Jak na razie żadna z takich informacji - która do mnie dotarła - się nie potwierdziła" – dodaje.

Sądzę, że niektórzy a priori założyli, że tych środków nie ma, bo faktycznie nie każdy radiowóz w Polsce będzie wyposażony w kombinezon, maskę z filtrem, gogle. Ale w każdej jednostce taki radiowóz musi być.

Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Jak zauważa, ponieważ może dochodzić do interwencji wobec osób objętych kwarantanną, nie ma możliwości, by "funkcjonariusz podejmował taką interwencję bez środków ochrony indywidualnej". Z informacji jakie posiada NSZZP wynika też, że w tej chwili w każdym garnizonie policji przygotowuje się dla zakażonych koronawirusem specjalne miejsca w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych. "Nie możemy wykluczyć, że osoba zarażona koronawirusem popełni poważne przestępstwo" – tłumaczy Jankowski. "Nie można nikomu odpuszczać, nawet podczas trwającej pandemii. Więc policja musi być przygotowana" – mówi.

Jesteśmy służbą i musimy wykonywać polecenia i rozkazy. Ale musimy być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Nie wyobrażam sobie by jakikolwiek przełożony skierował policjanta tam gdzie jest podejrzenie koronawirusa bez środków ochrony osobistej. To że rota ślubowania zawiera fragment o tym, że funkcjonariusz ma wykonywać swoje obowiązki nawet z narażeniem zdrowia i życia, nie znaczy, że ma to robić bez właściwego zabezpieczenia, tj. środków ochrony indywidualnej.

Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Zgodnie z zapowiedziami komendanta głównego policji, kontrola osób objętych kwarantanną będzie się odbywać przynajmniej raz na dobę. "W praktyce powinno to wyglądać tak, że policjant wyposażony w służbowy telefon komórkowy pojawia się w miejscu zamieszkania osób objętych kwarantanną. Dodzwaniają się do takiej osoby i proszą, aby ta osoba pokazała się na przykład w oknie, aby ta osoba zasygnalizowała, że jest w miejscu, które zostało wyznaczone do kwarantanny" – podkreślał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy szefa Policji, insp. Mariusz Ciarka. Ciarka dodał, że "policjanci w żadnym przypadku nie mają obowiązku wchodzić do mieszkania. Jeżeli osoba nie będzie się pokazywała, nie będzie odbierała telefonów, i nie będzie z nią kontaktu to o czymś takim policjanci będą informować Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. I to Wojewódzki Inspektor Sanitarny będzie postępował zgodnie z przyjętymi wytycznymi i procedurami".

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
czas najwyższy
środa, 25 marca 2020, 12:46

Dlaczego w trybie nagłym nie powołuje się do służby lekarzy policjantów " w rezerwie"??

działać
środa, 25 marca 2020, 00:02

Powołać w tej szczególnej sytuacji do służby lekarzy funkcjonariuszy bo etaty praktycznie zostały zlikwidowane przez komendanta Maja.Funkcjonariusze Policji służą i ryzykują bez zabezpieczenia lekarskiego. Niech ktoś wreszcie ich przywróci do służby i wpłynie na zabezpieczenie zdrowia i życia policjantów.

Realny
niedziela, 15 marca 2020, 13:43

To farsa. Zarażonych może być każdy. Interwencję podejmujesz szybko a nie jak zaplanowana za tydzień wycieczkę. Środki ochrony muszą być na stałe. Bez nich niech sobie komendanci naczelnicy i minister idzie na interwencję.

R A
sobota, 14 marca 2020, 15:22

W czoraj widziałem super zabezpieczony patrol interweniujący do osoby nieprztomnej , rękawiczkizwkłe zimowe masek brak.

xyz
sobota, 14 marca 2020, 09:33

uważam, że zanim Dyżurny wyśle patrol na interwencję lub wpuści petenta dalej na korytarze budynku Policji, powinien przeprowadzić wywiad z osobą na temat czy nie istnieje zagrożenie epidemiologiczne, a nie jedź i dowiedz się co się tam stało lub wchodzi petent nagle do pokoju, gdzie pracuje dwoje funkcjonariuszy policji !!! Bo Dyżurny ma TV i na bieżąco ogląda relację na temat rozwoju pandemii koronawirusa i nie ma czasu na wywiad z petentem !!!!

Tweets InfoSecurity24