Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Policja kończy dyżur pod 997

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Śląska Policja
Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Śląska Policja

”Zakończył się proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego” - poinformowało MSWiA. Choć numer 997 będzie nadal działał, zmieni się miejsce odbioru zgłoszenia. Teraz informacja trafi do operatorów numerów alarmowych w CPR, którzy przekażą powiadomienie o zdarzeniu do wszystkich właściwych służb.

Teraz dyspozytorzy z Policji otrzymują z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. 

Przygotowując się do przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR, w 2017 r. przeprowadzono pilotaż w województwie śląskim. Jego wyniki sprawiły, że na rok 2018 zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce.

Warto zaznaczyć, że województwo śląskie nie zostało wybrane do pilotażu przypadkowo. To właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach odbiera w skali roku najwięcej zgłoszeń - w 2017 r. było to 2,2 mln.

Proces przełączania numeru alarmowego 997 odbywał się sukcesywnie od kwietnia do grudnia tego roku. Przekierowanie numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego to pierwszy etap ujednolicenia sposobu obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych na numery 997, 998 i 999.

Jak zaznacza MSWiA, odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Zdaniem resortu, skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie jest podobny.

Operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali w zeszłym roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (prawie 45 proc. wszystkich). Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2 proc. "W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują" - dodaje resort spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA/DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. LodoowA

    Cały ten numer alarmowy 112 to jedna wielka porażka, czas zgłoszenia zdarzenia wydłuża się dwukrotnie. Wcześniej dzwoniłem na 999, 998 lub 997, przekazywałem informację, i dana służba ratunkowa wyjeżdżała. Teraz dzwonię na 112, przekazuję operatorowi w czym problem, a następnie słyszę "proszę czekać, już przełączam", i muszę powtarzać informację, co znacząco wydłuża czas reakcji. W sytuacji gdy jest zagrożone ludzkie życie, i liczy się każda minuta, taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Kto wymyśla te algorytmy? Nie kwestionuję kompetencji operatorów CPR, i nie znam ichniejszych procedur, ale wydają się one nieprzemyślane.

    1. Davien

      Panie QVX nie wykaze bo watpliwe by Brimstone 3 i JAGM Bl 2 weszły juz w 2021-22 Do tego JAGM to ten sam problem co Hellfire, Brimstone II i kazdy pocisk poza SpikeNLOS-przeszkód terenowych nie omija.

    2. QVX

      Czyli tak czy siak potrzebny kolejny dialog, bo np. okaże się, że najlepszy jest jednak Spike NLOS (zasięg, omijanie przeszkód etc.), ale z racji tego, że jest większy i cięższy, potrzeba redefinicji planowanej struktury jednostki (tyle samo nosicieli zabierze mniej pocisków), czyli kolejny dialog...

    3. Nemo

      Brimstone 3 is undergoing tests for its longer range motor and improved guidance system. Meanwhile, an upgraded Brimstone 2 is available for surface-to-surface use. Similar to the Sea Spear, but without the larger warhead, Brimstone 2 (and 3) have longer surface-to-surface range (20 kilometers) and the ability to fire a dozen or more Brimstones at a distant group of tanks and destroy nearly all of them with single missile hits. Used this way Brimstone is a very effective anti-tank weapon because it attacks from the top, where tank armor is thinnest. Moreover, APS (active protection systems) are least effective against top attack missiles, especially fast-moving ones like Brimstone. A Polish firm (PZG) has already licensed Brimstone production for the surface-to-surface role as long-range guided missile systems.

Reklama

Najnowsze