Wielozadaniowy autobus dla służb mundurowych. Torsus Praetorian na MSPO

6 września 2018, 09:28
torsus2
Fot. Jacek Raubo

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Szczęśniak Pojazdy Specjalne zaprezentowała czterokołowy autobus drogowy Torsus Praetorian stworzony w celu transportu ludzi i niezbędnego sprzętu w trudnych warunkach terenowych. Sam pojazd, oprócz zastosowania w siłach zbrojnych, może być przeznaczony także dla całej gamy działań Państwowej Straży Pożarnej, Policji czy Straży Granicznej.

Pojazd z napędem na wszystkie osie został stworzony w celu transportu ludzi i niezbędnego sprzętu w trudnych warunkach terenowych, w trakcie działań zbrojnych, ewakuacji, kiedy brak jest niezbędnego czasu na poszukiwanie odpowiedniej trasy przejazdu.

Fot. Juliusz Sabak (Defence24)
Fot. Juliusz Sabak (Defence24)

Pojazd może zostać również dostosowany do innych działań niż sam przewóz osób w trudnych warunkach. Wówczas istnieje opcja np. przekształcenia go w wóz dowodzenia oraz łączności. Może dziać się to poprzez wydzielenie trzech stref (departamentów), w których znalazłyby się chociażby miejsca socjalne czy przestrzeń dla operatorów systemów.

W trakcie przygotowywania oferty autobusu Torsus Pretorian firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne czerpie z doświadczeń m.in. już przygotowanych, innych pojazdów rodziny TGM. Zostały one dostosowane do wymagań filipińskiej policji i tamtejszych obszarów zurbanizowanych. Stąd, odbiorcami nowego produktu mogą być służby porządkowe, takie jak policje, straże graniczne, ale istnieje również możliwość zastosowania tego rodzaju pojazdów w sektorze prywatnym, m.in. w kopalniach odkrywkowych.

Fot. Jacek Raubo (Infosecurity24)
Fot. Jacek Raubo (Infosecurity24)

Pojazd, jak przekonują przedstawiciele bielskiej firmy, radzi sobie w trudnym terenie, na bezdrożach, piasku, śniegu czy lodzie. Autobus zbudowano na podwoziu MAN TGE oraz wyposażono w sześciocylindrowy silnik MAN o mocy 240 KM. Dzięki niemu, pojazd może osiągnąć prędkość maksymalną sięgającą 117 km/h.

Fot. Jacek Raubo (Infosecurity24)
Fot. Jacek Raubo (Infosecurity24)

Na pokładzie Torsus Praetorian można transportować nie tylko wyposażenie, ale także 31 pasażerów w warunkach off road. Pojazd został zaprojektowany zgodnie z zasadami pełnej homologacji Unii Europejskiej (do użytku na drodze i poza nią).

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
rydwan
poniedziałek, 10 września 2018, 17:23

u nas to wszystko wielozadaniowe hehe a specjalistów brak to i specjalistycznych urzadzen jak na lekarstwo co za siara byle coś wyklecić i juz wielozadaniowe autobus do wszystkiego dostawczak do wszystkiego samolot do wszystkiego statek do wszystkiego zostaje tylko peryskop na leosia zamontowac i mamy pryskop i juz mamy wielozadaniowy leo z funkcja OP ( wszak Bałtyk to kałuża wiec starczy) .

Patryota
poniedziałek, 10 września 2018, 14:44

A następcy honkera chyba jak nie było tak nie ma, może producenci rowerów się odezwą, oponki z terenowym bieżnikiem i dalej jazda jak 80 lat temu, tradycję trzeba podtrzymywać....

turpin
piątek, 7 września 2018, 11:06

Z braku transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty, dobry i autobus. Zawsze-c to podwiezie.

Taghmata Omnissiah
piątek, 7 września 2018, 00:31

A niech mnie, dali radę zrobić coś co wygląda nowocześnie i cieszy oko a nie jakiegoś potworka.

Wolf83
czwartek, 6 września 2018, 21:43

Ani słowa, że to ukraiński a nie polski pojazd?...

Tweets InfoSecurity24