Wrócą widzenia w jednostkach penitencjarnych

7 maja 2021, 14:33
Służba Więzienna, SW, fot SW
Fot. Służba Więzienna

Od 1 czerwca w zakładach karnych oraz aresztach śledczych planowane jest przywrócenie widzeń w reżimie sanitarnym - poinformowała w piątek Służba Więzienna. Czas widzenia nie będzie mógł przekroczyć jednej godziny, a uczestniczyć w nim będzie mogła tylko jedna osoba.

Jak dodano, od 1 lipca planowane jest zwiększenie liczby osób mogących uczestniczyć w widzeniu z uwzględnieniem osób niepełnoletnich.

W piątkowym komunikacie Służba Więzienna przywołała korzystne dla Polski statystki dotyczące liczby osadzonych zakażonych koronawirusem. "Obecnie w Polsce jest zakażonych zaledwie 0,14 proc. osadzonych – kilkukrotnie mniej niż w innych krajach UE. Dla porównania – w Czechach to 0,85 proc. osadzonych, na Słowacji - 0,46 proc, na Węgrzech – 0,42 proc. osadzonych" - podkreślono.

Jak wskazano, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przywracania m.in. widzeń z najbliższymi podstawą rekomendacji dla dyrektorów jednostek penitencjarnych jest dokładna analiza bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie.

"W związku z powyższym z dniem 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego" - poinformowano. Przy widzeniach obowiązywać będą dodatkowe uregulowania - w widzeniu uczestniczyć będzie mogła jedna osoba, będzie mogło ono odbywać się wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach, a jego czas nie będzie mógł przekroczyć jednej godziny.

Osoby udające się na widzenie zobowiązane są posiadać maseczkę do zakrywania ust i nosa, a wejście na teren jednostki będzie odbywać się po spełnieniu formalnych wymogów obowiązujących przed wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski.

Możliwość rejestracji na widzenie ma zostać uruchomiona od 24 maja. "Od 1 lipca 2021 r., po dokonaniu analizy epidemiologicznej, planowane jest zwiększenie liczby osób mogących uczestniczyć w widzeniu z uwzględnieniem osób niepełnoletnich" - dodała Służba Więzienna. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji sposobu widzeń zostaną umieszczone na stronach internetowych właściwych zakładów karnych i aresztów śledczych.

Reklama
ReklamaPAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
klawisz
środa, 12 maja 2021, 17:58

Pani Sylwio to odpowiedź do tezy jaką postawiłaś odnośnie widzeń dla osadzonych. Jest to też moje subiektywne spostrzeżenie jeśli chodzi o widzenia. Rozmawiam z osadzonymi zwłaszcza pytając o widzenia i ten rodzaj kontaktu z bliskimi. Osadzeni wolą kontakt przez Skype, bo widzą co się dzieje w domu jak rodzina itp. Natomiast o zwykle widzenia przez ponad rok zapytało mnie dwóch osadzonych, jeden z nich jest już na wolności, a ten drugi pytał trzy razy. Osadzonym zależy ja to widzę każdego dnia na przelewie do e-paczki, kawie i papierosach. Taka jest prawda ! Pozdrawiam.

M
poniedziałek, 10 maja 2021, 14:48

Wrócić to powinna praca za utrzymanie w ZK, a nie widzenia.

Sylwia
środa, 12 maja 2021, 01:14

A Ty człowieku uważasz,że pozbawienie skazanego kontaktu z rodziną, a w szczególności z małymi dziećmi, na przeszlo rok czasu, to żaden problem?? Gdzie tutaj można wogóle wspominać o procesie ich resocjalizacji,kiedy zabiera się im w ten sposób resztki godności i praw, chociażby do utrzymywania więzi rodzinnych. Jeśli uważasz,że praca ma większą wartość dla Ciebie,aniżeli rodzina i jej bliskość, to jakim jesteś w takim razie człowiekiem? Człowiek bez krzty wrażliwości, który posunie się do wielu rzeczy,by poczuć szelest pieniądza,czy który uszcześliwia swoją duszę przy cierpieniu innych..

dzastin
niedziela, 16 maja 2021, 20:24

A ten osadzony niezastanawial sie wczesniej ze za swoje przewinienie trafi za kratki?Niema wspolczucia dla takich i tak duzo im wolno.

Ika
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:07

Co Ty piszesz, ciekawe jak Ty byś trafił za kratki, wtedy byś nie był taki mądry, a osadzeni to też ludzie.

Tweets InfoSecurity24