Służba Więzienna gotowa na podwyżki

24 marca 2020, 08:45
Slużba Więzienna, logo, fot. ms.gov.pl
Fot. ms.gov.pl

"Jesteśmy w przededniu wejścia w życie ustawy, jak również rozporządzenia dotyczącego wzrostu uposażeń średnio o 500 złotych" – mówił na początku marca w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik. Zgodnie z zapowiedziami, ministerstwo sprawiedliwości opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej. Jego przyjęcie, wraz z opublikowanym niedawno projektem dotyczącym wzrostu kwoty bazowej sprawia, że by podwyżki mogły zostać wypłacone potrzebny jest już "tylko" przyjęty przez Sejm (po senackich poprawkach) i podpisany przez prezydenta budżet na 2020 rok. 

Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej. Dokument jest – co do zasady - jednym z dwóch aktów prawnych, obok rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, niezbędnych do wdrożenia obiecanych podwyżek. 

Przypomnijmy. Chodzi o podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 złotych (wraz z nagrodą roczną) na etat. Zmiany jakie zaproponował resort sprawiedliwości polegają na wzroście mnożników przeciętnego uposażenia stanowiącego uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy, co w konsekwencji ma skutkować podwyżką uposażeń zasadniczych w – jak podkreślają twórcy rozporządzenia – "miesięcznej przeciętnej wysokości 402 zł na stanowiskach zaszeregowania w grupie od 2 do 39". Do kwoty podwyżki doliczyć należy też wysługę lat, a łącznie z nim wynieść ma ona przeciętnie 462 złote. Brakujące 38 złotych to środki przeznaczone na nagrodę roczną, tzw. trzynastkę. 

Ile to będzie kosztowało? Z wyliczeń resortu sprawiedliwości wynika, że łączny skutek finansowy w latach 2020-2021 wyniesie 183 467 000 złotych. Jak przekonują twórcy rozporządzenia, rozwiązania przedstawione w dokumencie zaprezentowano obu działającym w SW związkom zawodowym (NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej). "Partnerzy społeczni nie wyrazili sprzeciwu wobec zaproponowanych zmian powodujących wzrost uposażenia zasadniczego" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jak przekonywał w rozmowie z InfoSecurity24.pl minister Wójcik, docenieni zostaną przede wszystkim funkcjonariusze "pierwszoliniowi". "Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na tych, którzy są w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, czyli na oddziałowych. Chcieliśmy ich w szczególny sposób dowartościować. Myślę, że nam się to udało. Procentowo najwyższy wzrost wynagrodzenia jest właśnie w tej grupie" – mówił minister.

image
Żródło: Uzasadnienie projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Dokument obowiązywać będzie już dzień po jego ogłoszeniu (ze skutkiem od 1 stycznia 2020), jednak by podwyżki mogły zostać wypłacone w życie musi wejść też rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej oraz musi zostać przyjęta ustawa budżetowa. To właśnie w budżecie znajdują się przepis dotyczący podniesienia w tym roku - pierwszy raz od 11 lat - kwoty bazowej, a do jej nowej wartości odnoszą się z kolei oba procedowane rozporządzenia. "Ostatecznie niebawem zostanie przyjęta ustawa budżetowa i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie współczynnika wielokrotności kwoty bazowej. Mam nadzieję, że w tym samym dniu zostanie podpisane rozporządzenie ministra sprawiedliwości, a podwyżki staną się faktem" – mówił 5 marca Michał Wójcik sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości. Ustawa budżetowa uchwalona zostanie – najprawdopodobniej – w najbliższy piątek, prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej także – jak się wydaje – są już na ostatniej legislacyjnej prostej. Wszystko więc wskazuje na to, że niebawem podwyżki znajdą się na kontach funkcjonariuszy SW.

DM 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Cheerleaders
wtorek, 24 marca 2020, 16:15

Wirus szaleje. Koszty zwalczania CoVid19 będą straszliwie Zapomnijcie o podwyżkach.

Major
wtorek, 24 marca 2020, 10:37

A gdzie nowelizacja ustawy o służbie więziennej doliczająca lata pracy z cywila do wysługi? Jako jedyna służba nie mamy uregulowanej tej kwestii adekwatnie do innych służb mundurowych.Gdzie utknął projekt ustawy przedstawionej pod koniec roku 2019?

Aaa
środa, 25 marca 2020, 07:40

Lata z cywila powinny być przeliczane tak jak kiedyś było np. 2 lata z cywila na 1 rok służby

wtorek, 24 marca 2020, 18:03

No właśnie

Oddziałowy
wtorek, 24 marca 2020, 11:27

Major a ile lat przepracowałeś w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi????

Raptor
wtorek, 24 marca 2020, 20:04

A kwatermistrz pracujący w warsztacie nie ma kontaktu bezpośredniego ? A zostali pominięci, tzn nie dostali tyle co oddziałowi... Nie da się wszystkim dogodzić

wtorek, 24 marca 2020, 22:06

Zapomnijcie o podwyżkach ludzie umierają! 6

Major
wtorek, 24 marca 2020, 15:05

12 a co wspólnego to ma z moim pytaniem? Przed SW jeżeli ktoś uczciwie pracował na pełen etat powinno być to zaliczone tak jest innych służbach nie rozgraniczające kto na pierwszej lini a kto nie jeżeli o to ci chodzi.

St. Oddziałowy Do
wtorek, 24 marca 2020, 22:21

Major bardzo dobrze mówisz nikt składek nie odprowadzał dla idei przez 12 lub więcej lat i to się należy

Kapitan
wtorek, 24 marca 2020, 14:42

A kopacz na budowie jest najważniejszy bo trzyma cały dzień szpadel?

Plutek
środa, 25 marca 2020, 01:15

Jeżeli awanse i obsadzanie stanowisk byłby wg wiedzy, doświadczenia , ukończonej szkoły ,a nie koneksji, wtedy szparkowy nie powinien dostać najwięcej. Ale wiemy jak jest. Ja osobiście nie znam nikogo kto coś osiągnął bez koneksji w tej formacji.

Mer
środa, 25 marca 2020, 01:01

To przyjdź na pierwszą linię

Tweets InfoSecurity24