Rex Zero 1CP – nowa broń Polskiej Policji

21 grudnia 2018, 12:23
ReX Policja
Pistolet REX Zero 1 Cp. Fot. Jacek Raubo

Polska Policja po wieloletniej dominacji pistoletów P-99 zdecydowała się na wprowadzenie do eksploatacji zupełnie nowej broni oznaczonej REX Zero 1 CP. Jest to pistolet produkowany w kooperacji, przez katowicką firmę Works 11, cieszący się dobrą opinią użytkowników –  zarówno tych mundurowych, jak i cywilnych.

Rozwiązań konstrukcyjnych pistoletów w całym okresie ich użytkowania powstało tak wiele, że nie sposób w kilku zdaniach ich wszystkich opisać. Natomiast modele obecnie wykorzystywane w wojsku lub różnych formacjach mundurowych różnią się od tych pierwszych i zarazem kolejnych modeli, co pokazuje jak długą drogę przeszedł sam pistolet w swojej historii rozwoju. Jednak te współczesne konstrukcje w pewnym sensie wprost wywodzą się z rozwiązań okresu I czy II wojny światowej.

Pistolety są często traktowane jako tzw. broń ostatniej szansy, a w ich budowie ważna jest przede wszystkim ergonomia użytkowania, w tym praca spustu. Obecnie nadal wiele pistoletów wykonywanych jest w całości ze stopów stali, jednak większość nowych modeli ma szkielet z tworzyw sztucznych (np. szkielety z polimeru zabezpieczonego włóknem szklanym). W tej wersji mogą one mieć wymienne grzbiety rękojeści (w odróżnieniu od odpowiedników stalowych), co umożliwia dostosowanie ergonomi broni do wielkości dłoni strzelającego.

W większości przypadków pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego i może strzelać z zamka zamkniętego (większa celność) lub otwartego. Komorę zamkową można wykonać z polimeru, tak jak i magazynki (w tym wypadku dość często z przezroczystego polimeru, który ułatwia kontrolę ilości amunicji).

Pistolety budowane są z klasycznym układem spustowo-uderzeniowym SA/DA (Single Action/Duble Action), czyli z napinaniem kurka przed każdym strzałem/podwójnego działania – napięciem kurka ręcznie przed pierwszym strzałem lub napięciem przez długi, silny nacisk na język spustowy. Istnieje też możliwość wyboru w postaci klasycznego bezpiecznika lub blokady kurka.

W formacjach specjalnych i ochrony popularne są pistolety w układzie bezkurkowym (z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym), które rozpowszechniła firma Glock. Standardem jest w nich brak manualnego bezpiecznika, mają one jedynie samoczynne mechanizmy zabezpieczające (bezpiecznik spustowy, blokada bijnika i konstrukcja zabezpieczająca przed odpaleniem naboju w komorze dopóki zamek nie jest zaryglowany).

Obecnie spora liczba pistoletów zasilana jest sprawdzoną amunicją 9mmx19 Parabellum, ale wykorzystywane są też mniej popularne kalibry, jak .357SIG, .40SGW lub stary .45ACP oraz całkowicie nowe rozwiązania, takie jak pistolet FN Five-seveN dostosowany do naboju 5.7mmx28 o konstrukcji zbliżonej do amunicji karabinowej, co zwiększa zarówno celność, jak i skuteczność w penetracji pancerza.

Wymagania NATO wobec następcy amunicji 9mmx19 mówią o penetracji 1.6 mm płyty wykonanej z tytanu lub 20 warstw Kevlaru (Collaborative Research Into Small Arms Technology - CRISAT) na odległościach do 150 metrów.

Jedną z interesujących nowości jest w tym zakresie amunicja 6.5mmx25 CBJ z rdzeniem ze stopu wolframu, o rozmiarach dotychczasowego pocisku 9 mm. Można jej używać w broni zasilanej nabojami Parabellu, ale pod warunkiem wymiany lufy i zastosowania specjalnych magazynków (można oczywiście szybko dokonać konwersji broni do poprzedniej postaci).

Żywotność współczesnych pistoletów kształtuje się na poziomie 35÷50 tys. oddanych strzałów wobec lufy i głównych zespołów broni i ok. 20÷30 tys. strzałów dla pozostałych mniejszych elementów składowych.

Jak już wspomniano, polska Policja wykorzystuje jako broń podstawową 9 mm pistolety samopowtarzalne P-99 (wyprodukowane w Fabryce Broni Łucznik – Radom Sp. z o.o. na mocy umowy licencyjnej z Carl Walther GmbH), których jest ok. 80 tys., co stanowi 80 proc. broni krótkiej znajdującej się w eksploatacji. Ponadto użytkowane są m. in. pistolety Glock 17.

W ostatnim czasie Policja pozyskała 965 sztuk pistoletów REX Zero 1 CP. Jest to konstrukcja opracowana w firmie AREX d.o.o., zlokalizowanej w słoweńskiej miejscowości Śentjernej. Znana jest również ona z produkcji sprzętu elektronicznego czy części zamiennych do broni palnej (m.in. luf dla firmy FN Herstal). Pistolety przeznaczone dla polskich użytkowników współproduktowane są w ramach umowy o wspólpracy w katowickiej spółce Works 11.

Nowy pistolet Polskiej Policji

Pistolet REX Zero 1 zaprezentowano po raz pierwszy na  targach IWA w 2014 roku. Zasada jego działania i kształt są co prawda tożsame z SIG Sauer P 226 czy CZ 99, lecz jest to zupełnie nowa, oryginalna konstrukcja. Broń tę zbudowano wykorzystując stal chromową (zamek, lufa i ważne mechanizmy wewnętrzne) i aluminium lotnicze T 7075 (szkielet), a okładziny chwytu wykonano z kompozytu tworzywa sztucznego. Natomiast magazynki powstały z blachy stalowej, a podajniki i kopytka z odpornego udarowo tworzywa sztucznego.

Sama lufa jest monoblokowa i kuta na zimno z jednolitego kawałka stali chromowej. Na wylocie może być wyposażona w zewnętrzny gwint pod montaż tłumika dźwięku, kompensatora lub ciężarka wyważeniowego. Pod nią natomiast znajduje się urządzenie oporo- powrotne (stalowa żerdź z nałożoną sprężyną).

Stałe mechaniczne przyrządy celownicze (muszka i szczerbinka) mają naniesione białe plamki Tritium ułatwiające zgranie przyrządów podczas ograniczonej widoczności, ale wybrane modele  pistoletu wyposażono też w gniazdo do montażu kolimatora.

REX Zero 1 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy – ryglowana jest on przez przekoszenie w płaszczyźnie pionowej w oknie wyrzutowym łusek za pomocą odpowiednio ukształtowanej komory nabojowej.

W jego konstrukcji wykorzystano klasyczne rozwiązanie z kurkiem zewnętrznym, samoczynną blokadą iglicy i mechanizmem spustowym podwójnego działania DA/SA. Podawany przez producenta opór spustu wynosi w 2.5 kg (SA) i 6 kg  przy samonapinaniu.

Bezpieczeństwo i pewność użytkowania powiększa zastosowanie zamontowanych obustronnie i ergonomicznie manipulatorów (zatrzask magazynka i bezpiecznik) oraz umieszonego po lewej stronie szkieletu zaczepu zamka, który służy również do bezpiecznego zwalniania napiętego kurka.

Ponadto broń wyposażono we wskaźnik załadowania komory nabojowej oraz bezpiecznik nastawny umożliwiający zabezpieczenie broni z nabojem umieszczonym w komorze z napiętym lub zwolnionym kurkiem.

Integralna czterobramkowa szyna montażowa (zgodną ze standardem Picantinny), pozwala na zamontowanie pod przednią części szkieletu dowolnego osprzętu, np. latarki taktycznej lub wskaźnika laserowego.

Zamek po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka, zatrzymuje się w tylnym położeniu, a w przednie jest zwalniany za pomocą dźwigni jego zaczepu umieszczonej po lewej stronie szkieletu.

Broń oferowana jest w trzech wersjach: Standard (długość 190 mm i wysokość 160 mm), Tactical (dł. 205 mm i wys. 150 mm) i Compact (dł. 180 mm i wys. 130 mm). Długości luf poszczególnych modeli wynoszą: 108, 125 i 98 mm, a masy z magazynkiem: 923, 951 i 858 gramów. Pojemność dwurzędowych magazynków w wersji Standard to 17,18 lub 20 sztuk amunicji, w wersji Tactical 20 sztuk, a w Compact – 15 lub 18 sztuk.

Broń dostarczana jest zwykle w kolorze czarnym, zielonym (olive) lub piaskowym. Zazwyczaj jest on kompletowany z dwoma magazynkami, czterema płytkami wymiennymi pod montaż kolimatora (wersja Tactical) i zestawem eksploatacyjnym. Na polskim rynku REX Zero 1 oferowany jest przez Works 11, który montaż broni realizuje w kraju. Dzięki umowie o współpracy z firmą AREX katowicka spółka planuje rozszerzyć zakres prac z montażu do całkowitej produkcji. Pistolety oferowane są w wersjach odpowiadającym potrzebom wojska i służb mundurowych, jak również użytkowników indywidualnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Grzes
poniedziałek, 31 grudnia 2018, 22:43

''W większości przypadków pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego i może strzelać z zamka zamkniętego (większa celność) lub otwartego.'' Ktora to wiekszosc pistoletow ma mozliwosc strzelania z zamka otwartego lub zamknietego?

MAZU
niedziela, 30 grudnia 2018, 21:53

Dobry zakup. Tylko kupować więcej. Pistolet REX Zero 1 to klon SIG Sauera P 226, z którego strzelałem. Bardzo dobra praca spustu, niezła ergonomia. Poza tym jest dwa razy tańszy od siga. Natomiast na uzbrojonych bandziorów, trzeba mieć AK-47 i wsparcie z sako. M

nikoś
sobota, 29 grudnia 2018, 17:40

rodzaj pistoletu w policji ma drugorzędne znaczenie ( pewno ilość użyć broni palnej w roku jest gdzieś w pol statystykach bo wszystko w nich jest). Podstawowa broń policji to radiowóz długopis oraz dużo, bardzo dużo papieru. Jeżeli w P99 wytrzymałość to 30-50 tyś strzałów to przeciętnie to 30 -50 lat dla policjanta, żeby nie powiedzieć 100. Niemcy kupują HK żeby ratować producenta było o tym głośno że fabryka ma potężne kłopoty i uratować ją może tylko duże zamówienie krajowe

Basia Blondyneczka
środa, 26 grudnia 2018, 17:10

Troche zaskoczona jestem negatywnymi komentarzami. Wrzuce moze kilka moich uwag bo mialam okazje oddac z niego troche strzalow dwa lata temu na prezentacji tego modelu. Rex Zero jest klonem Sig Sauer P226 i zbiera raczej pozytywne recenzje. Wyglada jak SigSauer P226, dziala jak SigSauer i nawet slyszy sie go jak SigSauera. Porownania z HK SFP 9 nie maja sensu bo Heckler Koch nie byl w stanie dostarczyc wiekszej ilosci tego modelu, produkcja jest wykupiona na kilka lat z gory co niekoniecznie musi oznaczac ze to bron tak znakomita, chociaz pewnie jest dobra. Przynajmniej HK P30 jest b.dobry wiec pewnie i SFP9, natomiast Rex Zero w US reklamowany jest jak "King of the budget firearms" i nie zrobilby takiej kariery gdyby byl slaby. Dodam jeszcze ze zacina sie na amunicji Fiocchi natomiast na Hornady jest perfekcyjnie celny do 70 m. Taki byl range strzelnicy. Nie grzeje sie. Na lufie zimnej takie same skupienie jak na goracej (statyw byl tez uzywany), bardzo wrazliwy na zabrudzenia: po czyszczeniu pierwszy strzal 5cm od celu przy tych samych ustawieniach statywu. Praca na jezyku spustowym komfortowa, jest mozliwosc regulacji twardosci spustu ale producent Jej nie zaleca, grepy (okladziny chwytu) w trzech rozmiarach dolaczone do produktu, szyna Picatinny w zestawie.

Basia Blondyneczka
środa, 26 grudnia 2018, 06:28

Amunicja .40SGW? A jest cos takiego? Chyba chodzi o .40S&W

Tweets InfoSecurity24